Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Lorra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Acum o luna am fost implicat intr-un accident usor, am tamponat masina din fata mea. Pasagerul din cealalta masina, a fost dus la spital de o ambulanta ce trecea prin zona, pentru ca avea dureri la nivelul gatului. Mie mi s-a intocmit dosar de cercetare penala, si mi s-a retinut permisul de conducere. Intrebarea mea este daca pot sa imi repar masina, inainte de solutionarea dosarului, sau trebuie sa astept luni de zile pana voi primi decizia de la parchet. Mentionez ca nu am CASCO, deci costul reparatiilor il voi suporta eu. Multumesc!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai dovada de la Politie si este facuta si expertiza o poti repara. Oricum nici un service sau Nea Vasile nu se risca sa repare o masina implicata in accident fara dovada.
Acum e treaba ca de o luna a fost evenimentul, nu stii daca ai cumva si dosar ca pasagerul tra la la, el poate cere daune tie, tu daca la expertiza poti dovedi ca nu purta centura te-ai scos (se trage centura pe stalp daca a fost declansat airbag), ca nu avea tetiere, mai este varianta cu camerele de luat vederi. Sunt multe chicite avocatesti si poti scapa basma curata dar trebuie un avocat bun, daca nu curata macar prespalata.
  • Lorra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pasagerul a depus declaratie prin care afirma ca nu are nici un fel de pretentii. Acesta nu a necesitat nici o zi de ingrijiri medicale, a fost la spital doar pentru un control.Stiu ca mai are timp sa faca asta, dar as fi anuntata de politie (politistul e destul de cooperant, si ma tine la curent). Chiar daca s-ar schimba situatia, nu e asta problema, eu vreau sa-mi repar masina cat mai curand. Ultima informatie pe care o am este ca, dosarul a fost trimis cu propunere de NUP catre parchet. Am autorizatia de reparatie primita de la politie in ziua accidentului, este asta suficienta? Expertiza de care spui, cand se face, cat dureaza? Multumesc!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De obicei politia cu firma agreata de ei pentru ridicare pe platforma preiau masinile si le duc la parcarea lor dupa care amandoua sunt duse la un ITP tot a lor agreat pentru expertiza, lumini, frane, claxon etc. Daca nu au facut asta sa le fie de bine.
Ai autorizatie de reparatie atunci o poti repara, gasesti piese din dezmembrari si daca te chinui si la culoare ca vopsitul e scump. Spoilerul daca este intreg (fara bucati lipsa) se sudeaza si se vopseste, aripi lejer etc.
Mai bine pune o poza ca iti dam noi indicatii ce se repara, ce se cumpara.
Skip ads

  • Lorra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ce veste minunata! Politistul imi zicea ca trebuie sa asept decizia de la parchet, prefer sa cred ca este neinformat. Nu am o poza la indemana, incerc sa o deszapezesc deseara si sa o pozez. Sumar: far dreapta spart, capota indoita cam urat, spoiler crapat - cred ca se rezolva doar cu vopsit. Revin cu poza. Multumesc pentru ajutor.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nouã ne-a dat autorizațiile din ziua accidentului chiar dacã s-a întocmit dosar penal.
  • Lorra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Gabi, si mie mi-au dat autorizatia in ziua accidentului, dar au zis ca pot repara masina abia dupa solutionarea dosarului. De aceea sunt confuza.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai de ce sã stai. Condițiile în care s-a produs accidentul sunt clare, fapta nu constituie infracțiune așa cã dosarul penal va fi închis și ai deja autorizația de reparare.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Treaba este ca tu cu autorizatia de reparatie esti perfect in litera legii, deci orice servire autorizat o poate face, inclusiv tu daca nu sunt afectate elemente de siguranta. Ca prostovanii au emis aia fara expertiza si definitivare = solutie dosar e treaba lor. Ca si-au dat seama acum de greseala lor si vor sa te abureasca sa se scoata ei deja poti depune plangere dar mai rau iti faci ca sunt mana in mana cu judecatori, procurori, pot atata si ' victima ' .
Iti faci masina fara grija cat ai hartia la mana, la service lasi copie, exclus original ca ala mai...dispare.
La proces te duci imbracata decent, fara unghii cu stelute, fara fard, fara cercei pana la umar, fara buloane si alte suruburi in nas sau alte zone. Vei avea cuvantul si tu, regreti clipa si fapta, spui ca nu are rost de cuvinte pompoase de stiri TV cu victime, nu a avut nimic pasagerul si asta este adevarul, negru pe alb in dosar.
Stai relaxata, de bani este vorba si de timp pierdut.
  • Lorra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am facut ieri un drum de 500km pana la parchetul unde era dosarul meu, si nu a fost in zadar. Dosarul este solutionat demult, doar ca instiintarea a fost trimisa la o adresa gresita. Deci, singura grija ramane reparatia masinii. Nu am timpul dar mai ales cunostintele necesare sa fac asta singura, asa ca as prefera sa se ocupe un service. Voi rasfoi forumul in cautare de recomandari, dar daca stiti vreunul bun, ma puteti sfatui.
Nu am apucat sa deszapesesc masina sa o pozez. Dar la prima vedere trebuie: far nou, grilaj + ornament nou, vopsit bara protectie fata, capota dezdoita si vopsita, sau schimbata si vopsita.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR