Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor!Deoarece nu am gasit niciun topic asemanator problemei mele as dori sa va rog in a ma ajuta pentru identificarea piesei incercuite in imaginea de mai jos.Problema consta in prelingerea uleiului intre aceasta piesa si filtrul de ulei.Masina in cauza este un opel Meriva 1.7 cdti 100cp,cod motor y17dth.Doresc sa aflu pareri despre aceasta problema precum si remedierea acesteia,orice sugestie este binevenita,va multumesc!
Skip ads

  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
acea piesa este racitorul de ulei, in stanga pozei se vad doua furtune care intra in el.unul este turul si celalat returul lichidului de racire motor.
Teoretic intre racitor si filtru trebuie sa ai o garnitura care este uzata daca iti prelinge ulei.
  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Iti multumesc bgdrom.Ai idee daca ii pot pune silicon care rezista la temperaturi de peste 300 grade de la Victor Reinz?Stiu ca un astfel de silicon se poate pune in locul garniturii de la baia de ulei,dar oare rezista in acel loc?
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
O treaba buna ar fi sa schimbi garnitura.....depinde ce suprafata de contact ai intre ele, poti folosi si silicon
Skip ads

  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Crezi ca ar tine daca as da cu silicon fara a mai demonta racitorul de ulei?adica sa dau de jur-imprejurul ei cu silicon,curatind in prealabil zona si lasat sa se usuce siliconul.
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred ! ce a mai buna solutie este sa desfaci acolo unde ti pierde si pui silicon pe suprafetele de contact.
  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Ai idee in ce este prins acel racitor?nu-l pot vedea decat in canal stand sub masina,este destul de incomod de a ajunge pe deasupra
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Greu de spus dupa poza .....din cat imi dau seama racitorul si filtrul de ulei vin prinse amundoua pe suportul ala de aluminiu dintre ele , supart care la randul lui e prins pe blocul motor!
Daca este asa, deconectezi furtunele de la racitor, desfaci suportul asta cu tot cu filtru si racitor, de pe bloc si scoase de pe motor probabil iti vei da singur seama.
  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Ok,ms...astept sa se mai incalzeasca afara si o sa ma apuc de treaba
  • liviuciupi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2016

  • Mesaj Privat
salutare
sunt nou in club si as dori sa intreb cat poate consuma un (meriva) z16xe deoarece mie cu un plin 54litri am facut 670 km numai in exterior o viteza de croaziera de 110 la 3500turatii/min pe autostada deva sibiu iar lugoj timisoara 120 km/h la 3700 turatii/min si s-a aprins becul nu cred ca este normal in rest pe drumurile nationale usor 80-100 pe alocuri
de aceea ma poate ajuta cineva cu un sfat pe unde sa caut
mentionez ca egr desfacut si functional inainte de plecare
bujii verificate si nici una afumata?
ulei schimbat ,nu consuma ulei
trage bine (cred ca este normal la cat consuma Smile )
cauciucuri 185/60
are 226000km reali
ar putea fi de la ambreiaj? dar l-am incercat incarcat fiind in panta si motorul raspundea instant la pedala de acceleratie fara patinaj
multumesc anticipat
  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Intr-adevar,ai un consum cam mare tinand cont ca ai mers numai extra-urban.Facand un calcul ti-a iesit un consum de 8% ceea ce mi se pare foarte mult.Sfatul meu este sa pui masina pe un tester.Imi inchipui ce consum poti avea in oras..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR