Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ryz
  • OP
  • 7 mesaje
  • din 14 Oct 2012
  • Vectra 1999 X18XE
  • Mehedinti
  • ryz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salutare

am si eu un opel vectra B 1.6 8 valve si cam scoate fum alb la relantiu zic eu cam exagerat.. ulei nu mananca.. cred ca mai degraba mananca cam multa benzina, cam rupe in oras ajunge la 10-11 % , si inca ceva relantiul are fluctuatii parca ar merge in 3 pistoane ceva gen, o ia razna singur, se joaca undeva intr 0,9 si 1,1 , daca aveti vreo idee ce trebuie sa schimb sau sa verific va multumesc.
  • marius.ioan

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
incearca sa vezi daca nu ai probleme la clapeta de la debitmetru,fumul alb e posibil sa fie din cauza amestecului defectuos de aer benzina:) numai bine
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ryz a scris: daca aveti vreo idee ce trebuie sa schimb sau sa verific va multumesc.
daca tu crezi ca te poate ajuta cineva,in mod real,indiferent cit e de pregatit...,te inseli amarnic! Doar dupa folosirea testerului,in cunostinta de cauza,se pot ataca directii de rezolvare corecte, reale... Aceleasi efecte pot avea cauze complet diferite.De dat cu parerea,e usor,dar de cele mai multe ori,te pun pe directii gresite...,ceea ce nu-i de dorit!
  • ryz
  • OP
  • 7 mesaje
  • din 14 Oct 2012
  • Vectra 1999 X18XE
  • Mehedinti
  • ryz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
marius.ioan a scris:incearca sa vezi daca nu ai probleme la clapeta de la debitmetru,fumul alb e posibil sa fie din cauza amestecului defectuos de aer benzina:) numai bine




i-am gasit defectul, era injectorul din capul carburatorului ce pulverizeaza benzina, pulveriza prea multa benzina si de asta dadea rateuri si scotea fum alb si cu mult miros de benzina nearsa, cine mai vede topicul si are altfel de probleme e bn de stiut sa verifice acel injector cum pulverizeaza benzina Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR