Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu am un caravan cu motorul acesta. Am grija de masina adica toate consumabilele sunt schimbate la timp. Am mers cu 150 cel mai mult insa ce ma intereseaza este daca pot imbunatati aceasta viteza.

Sunt sigur ca multi imi vor spune ca mai bine schimb masina sau motorul sau mai stiu eu ce vorbe fara directie la subiect.
Asta imi pot permite. deci la catalizator nu vreau sa renunt in rest astept sfaturi si opinii de la voi. Si daca ar renta raport pret-calitate. Ma gandeam la un filtru de aer sport (daca exista pentru motorul asta).
Skip ads

  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie nimeni?! sau nu intereseaza pe nimeni.Vreau, daca se poate, un plus de putere de la acest motor.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
pai daca nu ne-ai lasat posibilitatea de a face misto ce vrei sa zicem....
Poti sa scoti catalizator, sa bagi teava din fata pana in spate, sa maresti admisia si cam atat.
Poti sa adaptezi o injectie multipunct insa te va costa o gramada si nu se stie in ce masura va reusi. Plus ca va consuma o caruta de benzina si vei castiga cam 20 de cai in plus.
So....I-ati alta Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ti-am mai spus deja ca nu imi permit altceva si ca masina nu are nici cea mai mica problema.
Ma gandeam ca poate exista ceva care ar ajuta la imbunatatirea demarajului si a vitezei...

P.S. Nu mai fiti carcotasi... Sad
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
O mica traducere , nu prea perfecta

C14NZ Tuning
The cam shaft of the 1.3s and also of the Corsa A 1.4Si and Corsa GSI fit into the engine. The 1.3S cam shaft has, as far as I know, 282 degrees. Zustaetzlich could flange oneself on one still the doppelflutigen elbow union of the 1.3S including breech piece. Because one must something modify (Lambdasondengewinde to weld) and to the Kat the connecting tube of the C20NE use. And if one wants then still combines one the intake manifold of the C16NZ with the injecting housing of the C18NZ and the injection nozzle of the C16NZ. Should be good without the cam shaft for up to +21 HP.


mai cauta pe aici
http://forum.tuning-magazin...;page=1&pp=10
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca imi si traduce cineva as fi taaare recunoscator. Nu inteleg nimic Sad . Oricum mersi mult pentru intentie..
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut.Ia zi-mi si mie ce consum ai in oras si in afara.Sunt diperat am avut consum de 15% in oras.Am segmentat motorul am schimbat sonda lambda si am ajuns la 10% in oras in afara nu i-am facut inca.Tot nu sunt multumit.Un motor de 1.4 sa consume atat de mult chiar daca masina e caravan(adica mai grea).

Sunt curios daca imi poate da cineva detalii care este consumul de fabrica sau ceva de genu sa stiu sa compar si eu?
Daca poate sa-mi raspunda cineva la ultima intrebare as fi recunoscator
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am tot F, dar hatchback, cu C14NZ si imi consuma fix 12% in oras, iarna. Nu mi se pare normal, am schimbat si eu injectorul, l-am curatat pe stand la un service, am curatat si motorul inauntru tot acolo, am schimbat bujiile, filtrele (toate 4), uleiul, sonda lambda, senzorul de temperatura si am curatat si motorasul de relanti. Mecanicul mi-a spus ca acest consum marit s-ar datora senzorului de clapeta, care zicea el ca-i decalibrat, dar eu am alte pareri. As vrea sa incerc sa schimb calculatorul de pe masina cu altul, de la cineva care stie ca se manifesta normal masina (consum decent, masurat la pompa) dar nu s-a inghesuit nimeni sa ma ajute pana acum. La dezmembrari e 200 de lei, dar nu-mi da mana sa cumpar unul si sa nu pot sa-l dau inapoi, daca se dovedeste a nu fi de acolo problema. Temperatura statea iarna asta pe la 80 de grade, nu urca mai sus nicicum, si ma gandeam sa ma duc sa schimb distributia, termostatul si pompa de apa. Ursule, cat te-a costat segmentarea motorului ?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu mai faceti consuml in oras.a mea aluat si 10 in oras.si 12 in bucuresti.faceti plinul si faceti consumul in exterior .la 90 ora nu trebuie sa sara de 5%.la 120 e 6% iar la 150 e 9%
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:nu mai faceti consuml in oras.a mea aluat si 10 in oras.si 12 in bucuresti.faceti plinul si faceti consumul in exterior .la 90 ora nu trebuie sa sara de 5%.la 120 e 6% iar la 150 e 9%


ha ce bine ar fi sa fie asa cum spui tu.
Segmentarea m-a ajuns 10milioane.Detaliat: segmenti 220ron,set garnituri 220ron,o rola de alternator 8ron,ulei+filtru 100 si ceva ron,curea distributie 50ron parca, un silicon nu stiu cat era si manopera 300 ron fara factura si alte chestii.Am schimbat si sonda lambda a costat 150ron.Conteaza foarte mult sa te duci tu sa-ti cumperi piesele direct din magazin, aceste preturi sunt la mine in galati la FRONTAL in alta parte ma ajungeau segmentii mai ieftin si tot asa dar am luat de acolo si gata.Concluzie este ca te poate ajunge mai mult sau mai putin Very Happy depinde unde te duci

Apropo cine stie cat e consumul dat de producator la modelul meu de masina sau cum as putea sa aflu?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
5,3 la 90.6,9la 120.10.6urban.extraurban6.2.mediu 7.8. date date de producator
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:5,3 la 90.6,9la 120.10.6urban.extraurban6.2.mediu 7.8. date date de producator


Hmm mi-a luat cam 8-8 si un pic la 120 in afara dar nu numai 120 am avut si 100 si 80 si 90 etc dar cel mai mult am mers cu 110-120 dar cu inca 3 persoane in masina si un pic de bagaj.Ce zici e bine sau nu?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR