Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • RacerX

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu un opel astra h, an 2004, serie motor Z17DTH. Prima problema care am avut-o cu ea de cand o am, m-a lasat clapeta de acceleratie (
Clapeta control admisie aer) imi ramanea blocata pe deschis si brusca motorul cand o opream, mi se plafona la 3100 de turatii si mi se aprinde martorul masina + cheita. Am schimbat clapeta, am curatat galeria de admisie, egr-ul si am scapat de oprirea brusca a motorului, dar acum aceeasi problema a reaparut nu mi se tureaza mai mult de 3100 cand ma dau la ea mai brusc, daca o iau usor nu apare imediat, apare dupa un timp martorul in bord. Am facut testul cu agrafa si nu isi i-a niciun cod de eroare. In afara de ECN 050074, care nimeni nu stie de la ce e.

Astept raspuns, daca ma poate ajuta careva.

Multumesc.
Skip ads

  • stalone21

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am avut si eu problema asta la o vectra c motoru Z19DTH. Eu am schimbat senzoru de presiunde admisie si motorasu dupa galeria de admisie. (1000 lei pretul la amandoua). clapeta de acceleratie si EGR le-am curatat. Acum sunt multumit. Merge bine, trage bine si se tureaza motorul cum trebuie.
  • gigelus1

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2016

  • Mesaj Privat
am si eu aceasi problema,se plafoneaza la 3100ture.(am curatat egr,intarcular,verificat furtune ,curatat sensor admisie) aceiasi problema dupavro 10km sa stins martoru si sa dat drumu dar inselt amanrnic a parut iara dupa o ora da stat pe dreapta nu stiu ce sa mai fac?vro sugesti!
  • gigelus1

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2016

  • Mesaj Privat
motor 17 cdti se zice ca e da isuzu
Skip ads

  • sebiastrah

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Feb 2016

  • Mesaj Privat
In primul rand ar trebui sa verifici pe un op-com valorile turbo si ale clapetei de acceleratie (dar aceasta ai spus ca ai schimbat-o de curand, deci nu ar trebui sa fie aici problema).

ECN 050074 e o problema cunoscuta la astrele astea si nu prea ai ce sa ii faci, oricum problema ta sigur nu de aici se trage.

Trebuie curata admisia, sensorul de presiune (MAP) de pe admisie sa fie ok, curatata/reconditionata turbina si problemele ar trebui sa dispara. Pana nu am reconditionat turbina la mine nu s-a remediat problema. Spor!
  • RacerX

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2016

  • Mesaj Privat
De la electrovalva turbo e problema asta cu plafonatul. Am schimbat-o si nu am mai avut probleme. Acum singura chestie ca fluiera turbina, deocamdata nu scoate fum ce mi s-a spus ca e bine pentru moment.
  • RacerX

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Schimba electrovalva turbo si o sa scapi de problema
  • gigelus1

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Am curãța și senzoru dupã rampã mai am rampã sã o curat .mâine o bag iar la testar sã vad ce mai zic?
Mersi pentru raspuns.
  • rocky balboua

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut, problema plafonarii este de la turbina , curata turbina si o sa mearga .
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

@rocky balboua atentie la data postului caruia ii raspunzi, personal cred ca cel caruia i-ai raspuns si-a rezolvat intre timp problema, postul fiind de acum 1 an si vreo 8 luni.

pacat ca cel cu problema nu a mai postat si rezolvarea...motivele pot fi multe.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR