Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • ionut nut

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
salut....am un opel vectra b din 2001 si acum doua zile am cumparat niste jante R16...pe ea am avut r 15 (195 65 r15)......problema este ca pe spate la jantele acestea (cauciucurile fiind 225 50 r16) imi ating de caroserie....care ai fi solutia? ce as putea sa fac sa nu imi mai atinga?
Skip ads

  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Schimba cauciucurile sunt prea late ! Sau vrei sa decupezi din caroserie? Smile)))
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cea mai simpla si logica idee e sa schimbi jantele care nu sunt potrivite masinii tale, nu au Et-ul (offsetul) potrivit si probabil cele se pe spate sunt si prea late!
  • ionut nut

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
bgdrom a scris:Schimba cauciucurile sunt prea late ! Sau vrei sa decupezi din caroserie? Smile)))



nu decupez iti dai seama...ma gandeam am daca ar fi sa schimb arcurile sau telescoapele poate s.ae mai inalta putin


Ultima modificare facuta de ionut nut la Joi 28 Jan, 2016 1:35 am
Skip ads

  • ionut nut

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
buldozer2 a scris:Cea mai simpla si logica idee e sa schimbi jantele care nu sunt potrivite masinii tale, nu au Et-ul (offsetul) potrivit si probabil cele se pe spate sunt si prea late!



jantele astea tot pe un opel au fst dar nst ce fel de cauciucuri a avut...
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Problema asta am patit o eu la un passat , aveam jante pe 19 cu cauciucuri zr si cand le am schimbat cu unele pe 17, ca ma saturasem sa sudez la ele de la gropi, am luat unele de pe un phaeton si cand le am montat am patit ca tine. A trebuit sa schimb cauciucurile ca erau prea late.
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am avut si eu jante pe 16 ,et37 j7,5 si tot asa imi facea si la anvelope de 195/55 /16 si la cele de 205/55/16 ,Cu 225 nu am incercat ca oricum erau mai late...solutia ?am schimbat cu jante de 15
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ionut nut a scris:
buldozer2 a scris:Cea mai simpla si logica idee e sa schimbi jantele care nu sunt potrivite masinii tale, nu au Et-ul (offsetul) potrivit si probabil cele se pe spate sunt si prea late!



jantele astea tot pe un opel au fst dar nst ce fel de cauciucuri a avut...



Pai pe ce opel au fost? Modele diferite au et-uri diferite? Poate opelul ala era modificat sa incapa rotile alea! Dupa cum arata in poze (ar fi bine venita o poza din spate) orice anvelopa ai pune tot atinge jantele fiind prea late si iesite in exterior!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sunt prea mari anvelopele.Pune un 225 45 16 sau 215 45 16.
Pe jantele alea dau bine niste gume streched.Nu balonul ala care il ai tu.
  • ionut nut

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
bgdrom a scris:Problema asta am patit o eu la un passat , aveam jante pe 19 cu cauciucuri zr si cand le am schimbat cu unele pe 17, ca ma saturasem sa sudez la ele de la gropi, am luat unele de pe un phaeton si cand le am montat am patit ca tine. A trebuit sa schimb cauciucurile ca erau prea late.

am schimbat cauciucurile cu unele 205 55 r16...crd ca o varianta ar mai fi sa schimb iarasi cauciucurile cu unele 205 45 r16....
  • ionut nut

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
buldozer2 a scris:
ionut nut a scris:
buldozer2 a scris:Cea mai simpla si logica idee e sa schimbi jantele care nu sunt potrivite masinii tale, nu au Et-ul (offsetul) potrivit si probabil cele se pe spate sunt si prea late!



jantele astea tot pe un opel au fst dar nst ce fel de cauciucuri a avut...



Pai pe ce opel au fost? Modele diferite au et-uri diferite? Poate opelul ala era modificat sa incapa rotile alea! Dupa cum arata in poze (ar fi bine venita o poza din spate) orice anvelopa ai pune tot atinge jantele fiind prea late si iesite in exterior!


au fost pe un opel omega...
  • ionut nut

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Sunt prea mari anvelopele.Pune un 225 45 16 sau 215 45 16.
Pe jantele alea dau bine niste gume streched.Nu balonul ala care il ai tu.



am schimbat cu unele 205 55 r16 o sa caut unele 205 45 r16 poate merg...alta solutie nu stiu...
Skip ads

  • ionut nut

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
o suspensie reglabila m.ar ajuta?
  • Geo30

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2012

  • Mesaj Privat
din opel vrei sa faci jeep, daca constructorul a omologat unele dimensiuni la roti( cauciucuri ) de ce trebuie sa cautam solutii , batai de cap, ca sa ce ? sa arate bine ? sa -ti rupi gatul cu ea sau sa nenorocesti si pe altii? .Reprezentanta opel , RAR pot sa-ti faca o recomandare la dimensiunile acceptate de constructor si sa le faca omologare .Recomand (din experienta) sa folosesti cauciucuri cu balonaj mai decent la drumurile de la noi, altfel vei suda si echilibra roti ca si colegul de mai sus .Drumuri bune la toti!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Mai mult din ce este aici nu cred ca poti pune cred. (ca sa le poti trece si in cartea masini.)

Referitor la ET-ul la jante poate te ajuta colegi... (in functie de marimea la janta)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR