Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • radupa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Signum 2003 2.0 T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara.

As dori sa-mi iau Insignia incepand cu 2011 sau Mondeo incepand cu 2010 sau Passat incepand cu 2012 totul in functie de bani si starea masinii.

Pe dumneavoastra va rog sa ma ajutati cu impresii despre:
-- farurile cu xenon de la Insignia cat de bune sunt la o masina de 4-5 ani( daca puteti va rog sa-mi spuneti si daca ati schimbat becurile cu xenon in acesti 5 ani)
-- cat de bine franeaza Insignia(stiu cate variabile sunt aici deci daca puteti detalia si ce cauciucuri aveti si ce placute cu atat mai bine)
-- cat de bine sta Insignia pe drum
-- incalzirea in scaune incalzeste si spatarul sau doar sezutul?

Daca ati condus oricare din celelalte 2 modele va rog sa-mi spuneti daca v-au plaut mai mult si de ce.

P.S.
Am cautat si nu am gasit aceste detalii care ma intereseaza. Daca ele exista deja rog un moderator sa-mi indice linkurile si apoi sa stearga threadul.

Va multumesc!
Skip ads

  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
La argumentele pe care le doresti, sunt cred ca printre ultimile la care trebuie sa te uiti cand faci o comparatie intre masini sau in alegerea unei masini.
Eu m as uita la fiabilitate, costuri de intretinere care binenteles sa mi le si permit ( nu genul mi am luat seria 7 dar stau cu chirie in garsoniera la marginea orasului si mananc iaurt cu biscuiti!
Nu in ultimul rand m as axa pe confort, siguranta si optiunile pe care le are masina.
Sunt masini la care nu pica becurile xenon? Astea sunt consumabile si chiar nu cred ca are vreo relevanta cand cumperi o masina.E normal, vrei xenon o sa coste ca doar nu e bec normal.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
N-ai pus unde trebuie😊, dar in fine. Insignia sta pe drum mai bine ca Passatul, dar e sub Mondeo. De franat te uiti pe teste pt ca un sofer obisnuit nu poate face diferenta. La mondeo te va deranja dimensiunea, barca nu se mai termina si interioarele sunt sub Insignia si Passat. Insignia castiga clar la design, dar pierde la motorizari si cutii de viteze. Zgomotul interior este mai mare ca la Mondeo daca vorbim de diesel. In concluzie m-as uita la o Honda Accord si la o Mazda 6. Costurile de intretinere pot fi mai mari, dar nu cu mult si fiabilitate peste nemtoaice.
  • radupa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Signum 2003 2.0 T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
bgdrom a scris:La argumentele pe care le doresti, sunt cred ca printre ultimile la care trebuie sa te uiti cand faci o comparatie intre masini sau in alegerea unei masini.
Eu m as uita la fiabilitate, costuri de intretinere care binenteles sa mi le si permit ( nu genul mi am luat seria 7 dar stau cu chirie in garsoniera la marginea orasului si mananc iaurt cu biscuiti!
Nu in ultimul rand m as axa pe confort, siguranta si optiunile pe care le are masina.
Sunt masini la care nu pica becurile xenon? Astea sunt consumabile si chiar nu cred ca are vreo relevanta cand cumperi o masina.E normal, vrei xenon o sa coste ca doar nu e bec normal.



Multumesc pentru raspuns.

Eu acum ma uit la frane si lumini pentru ca de ele tine siguranta mea si in cele din urma asta este cea mai importanta , cel putin pentru mine.

In ceea ce priveste fiabilitatea sunt cam la fel cel putin conform DEKRA si TUV, costuri de intretinere cam la fel. La optiuni nu ma intereseaza decat inclazire in scaune si bluetooth, restu pot sa fie sau nu , imi e cumva egal.

Confortul il voi vedea la un drive test, de fapt cred ca e sigurul lucru de care poti sa-ti dai seama la un drive-test de 20 de minute

Eu am formulat asa intrebarea vis-a-vis de becurile xenon pentru ca ele dupa un timp( nu mai stiu exact perioada de timp dar am socotit ca dupa aprox 2 ani de folosinta normala sau vreo 50-60000 de km) isi pierd jumatate din intensitatea luminoasa pe care o aveau de noi. Si daca un om imi spune ca are xenon dar este slab insa nu a schimbat becurile niciodata stiu ca nu pot sa iau in considerare raspunsul lui chiar daca a fost bine intentionat si a vrut sa ma ajute, lucru pentru care ii multumesc.
Skip ads

  • radupa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Signum 2003 2.0 T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
alre a scris:N-ai pus unde trebuie😊, dar in fine. Insignia sta pe drum mai bine ca Passatul, dar e sub Mondeo. De franat te uiti pe teste pt ca un sofer obisnuit nu poate face diferenta. La mondeo te va deranja dimensiunea, barca nu se mai termina si interioarele sunt sub Insignia si Passat. Insignia castiga clar la design, dar pierde la motorizari si cutii de viteze. Zgomotul interior este mai mare ca la Mondeo daca vorbim de diesel. In concluzie m-as uita la o Honda Accord si la o Mazda 6. Costurile de intretinere pot fi mai mari, dar nu cu mult si fiabilitate peste nemtoaice.


Iti multumesc pentru raspuns.

Din pacate Honda Accord si Mazda 6( cea pana in 2013 sau 2014 cand au schimbat modelul) nu sunt la fel de bune la siguranta ca modele pe care le-am ales( vezi euroncap.com) siguranta fiind criteriul de selectie de la care am plecat. Mazda 6 ultimul model e o bijuterie dupa gustul meu dar nici nu m-am uitat la fiabilitate sau tinuta de drum pentru ca nu am bani de ea din pacate.

Eu vreau motor pe benzina, 1.6T sau 2.0T, nu am auzit sa fie nici un fel de probleme cu ele.

Dimensiunea nici uneia dintre ele nu ma deranjeaza in mod sigur, nici macar la Mondeo, pentru ca zilnic condc Renalut Trafic sau Mercedes Vito care sunt dube mult mai mari decat chiar Mondeo.

Passat si Mondeo le-ai condus mult?
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
-bine
-bine
-bine
-da

Nu-i mai lunga Mondeo, e iluzie optica. Mai buna Mondeo? Top Gear fan?

Fa efortul si citeste forumurile Opel si VW, altfel o sa te intorci aici si o sa plingi ca ai auzit numai lucruri bune si ti s-au intimplat numai belele. Daca , prin absurd, aici scriu doar de bine, sau invers doar de rau, ce alegi? Nu exista ajutor mura in gura in chestiunea asta.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mondeo e mai lunga cu 8 cm...deci nu conteaza asa este. @Ibanias daca pe mine ma intrebam daca sunt fan Top Gear sau Ford te rog sa te uiti in semnatura 😊. Doar mi-am exprimat punctul de vedere.
@radupa Mondeo am folosit cateva zeci de mii de km, cu passat am mers mai putin. Oricum tu esti cel care decide indiferent de ce spunem noi.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa te simti atins, am citit alte forumuri si parerea generala era ca Mondeo e muuult mai lung decit Insignia si muuuult mai bun pe sosea. Am si parcat de citeva ori linga Mondeo. Majoritatea celor care contraziceau asta faceau trimitere la simpatia exagerata (nationala?) a celor de la Top Gear fara de Mondeo. Ambele au 4.8 m +/- ceva. Atasez un PDF unde se vede si care poate folos si colegului care a deschis topicul.

Nu pot atasa pdf?
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu m-am simtit atins doamne fereste 😊. Pt colegul eu zic sa faci teste cu masinile dorite ca e plina piata. Trebuie sa te simti bine in ea..
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Drive test ar fi relevant daca ti-ar da cineva masina o zi intreaga ca sa faci 100-200 km, ceea ce nu faci nimeni. Asa doar vezi metalul, textila, culoarea si poate ai noroc/ghinion sa-ti pice ceva chiar atunci . E asa relativa treaba asta cu testatul. Poa' sa pice la 10 km dupa ce ai semnat contractul: era masluita, s-a intimplat pur si simplu sau e prost conceputa ? Iar vecinul are 200000 km si n-are nici pe dracu a lui. De aia zic ca tre sa citeasca , sa stie ce se poate intimpla mai rau, ca sa nu fie luat prin surprindere ca masina a cumparat-o cu 10000 si xenonul costa motorul costa 5000. Shit happens, dar poti avea si noroc.
  • radupa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Signum 2003 2.0 T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
lbanias a scris:-bine
-bine
-bine
-da

Nu-i mai lunga Mondeo, e iluzie optica. Mai buna Mondeo? Top Gear fan?

Fa efortul si citeste forumurile Opel si VW, altfel o sa te intorci aici si o sa plingi ca ai auzit numai lucruri bune si ti s-au intimplat numai belele. Daca , prin absurd, aici scriu doar de bine, sau invers doar de rau, ce alegi? Nu exista ajutor mura in gura in chestiunea asta.


Multumesc pentru raspuns.

Daca prin absurd ,aici, pe forumul dedicat, s-ar scrie doar de rau de Insignia nu as mai cumpara Insignia. Daca s-ar scrie doar de bine as mai verifica.

Cu siguranta voi citi si forumul Ford si cel VW. Doar in teorie s-ar putea ca Mondeo sa fie cu mai putine posibile bube fiind aparut din 2006 sau 2007.
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
radupa a scris:
Eu vreau motor pe benzina, 1.6T sau 2.0T, nu am auzit sa fie nici un fel de probleme cu ele.

Poate e asa pentru ca nu asa multa lume are pe benzina - e si asta o posibilitate sau poate nu; poate benzinarele chiar sunt mai fiabile. Am auzit mecanici din serviceuri ca i-au vizitat multe Insignia diesel, in schimb benzinare aproape zero (ma refer aici cu probleme serioase, motor, etc).

Pe scurt probleme uzuale generale ce le-am observat la Insignia pe forum aici sau pe alte forumuri Opel de afara (ai in paranteza si o estimare aproximativa pentru costul pieselor origniale GM si manopera) sunt:
[1] incalzirea in scaune fata nu mai merge (sezut+/-spatar; sofer+pasager) (1300RON)
[2] butonul exterior de la portbagaj nu mai merge (mai ales cele intre anii 2009-2011; la cele din/dupa 2011 au schimbat o componenta acolo si au rezolvat problema) (200RON)
[3] cele cu xenon mai au erori de "AFL light", multe din cauza unui senzor AFL de pe una din puntile fata sau spate (700RON)
[4] la cele diesel probleme cu filtrul de particule, nu stiu detalii ca a mea e ce trebuie, benzina. (nu stiu cost, colegii cu diesel rog sa spuna)
[5] la cele cu cutie automata pot sa apara probleme la blocul de valve; (asta costa mai mult, nu mai stiu insa, au fost unii colegi care au postat despre asta aici pe forum, vezi la topicul acesta: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1851377

Problemele acestea minore (in afara de ultima) pot sa apara si pe benzinare. Eu personal pot sa-ti zic ca n-am avut nicio problema cu a mea, except cu incalzirea in scaune (punctul [1])

Succes!
Skip ads

  • radupa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Signum 2003 2.0 T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.

Am un amic care e mecanic la Opel si el a zis la fel ca benzinare nu prea vin la reparat.

Problemele la AFL le observasem si eu, oare daca se repara vor functiona fara probleme mult timp sau peste 10000 de km iar la reparat?

Cu inclazirea in scaune, daca iau Insignia sper sa am si noroc, pana la urma daca ai ghinion se strica de noua , ce sa mai zic de SH. Chiar e importanta pentru mine incalzirea in scaune ca la Signumu meu m-am saturat ca de mere acre sa-mi inghete spatele si fundu pe scaun iarna.

Problemele cu filtrul de particule, nu stiu ce clapeti cazuti prin motor plus faptul ca pe benzina motorul este mult mai silentios m-au facut sa ma indrept spre benzina.

Iar ultima problema am invatat cum sa o evit Smile , sper. Nu cumpar masina daca VIN-ul este din intervalul respectiv.

"Only the transmission numbers: A2291723YZ up to A24508217J are affected. Only the following plantes / VIN-Ranges / are affected: --> Plant Bochum (Astra-H) VIN W0L0AHL35B2027883 up to VIN W0L0AHL48B2084839; --> Plant Gliwice (Astra-J) VIN W0LPD6EG5BG029353 up to VIN W0LPD6EC2BG093315; --> Plant Ellesmere Port (Astra-J) VIN W0LPE8EFXB8018875 up to VIN W0LPD8EG9B8066847; --> Plant Eisenach (Corsa-D) VIN W0L0SDL08B6029571 up to VIN W0L0SDL08B6075278; --> Plant Zaragossa (Corsa-D) VIN W0L0SDL68B4108050 up to VIN W0L0SDL68B4247691; --> Plant Zaragossa (Meriva-B) VIN W0LSH9EE5B4067858 up to VIN W0LSH9EE3B4222469; --> Plant Bochum (Zafira-B) VIN W0L0AHM75B2028834 up to VIN W0L0AHM75B2081845; --> Plant Ruesselsheim (Insignia) VIN W0LGM6EC2B1048605 up to VIN W0LGM5GB5B1126535."
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
yerd a scris:
[3] cele cu xenon mai au erori de "AFL light", multe din cauza unui senzor AFL de pe una din puntile fata sau spate (700RON)


Din pacate aici nu ai dreptate, faci aceeasi "greseala" ca si cei din service..., eroarea se datoreaza incalzirii excesive a unor componente din interiorul farurilor, lucru care duce la "imbatranirea" prematura a acestor componente si de aici problemele mentionate de multi colegi(printre care si eu, insa s-au gasit remedii...), mai devreme sau mai tarziu aceste probleme vor apare si la masinile din generatia mai noua(2011-2012)... Sad
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
@gyzmo - merci, nu stiam, nu mai auzisem de asta. Cu siguranta sunt si datorita incalzirii excesive daca ai vazut asa. Insa din ce-am rasfoit eu pe forumuri am vazut mai multe postari care si-au reparat problema cu inlocuirea unora dintre acei senzori (putea fata sau spate) - inlocuirea senzorului au facut-o dupa citirea codului de eroare.
Desigur pentru detalii, codul de eroare ne spune exact unde e problema (la senzor sau la far sau altundeva); Martorul de pe bord doar ne indica zona generala cu problema (AFL light).


@radupa - de unde ai rangeurile? Ma intereseaza pentru Insignia:
"Plant Ruesselsheim (Insignia) VIN W0LGM6EC2B1048605 up to VIN W0LGM5GB5B1126535."
Conform http://www.vinopel.com/ pozitia unde e litera M inseamna "level of equipment" - ma indoiesc ca doar cele cu echiparea "M" (care nu stiu ce e) au problema aia cu blocul de valve. Sau n-am inteles eu cum se calculeaza rangeul respectiv? Stii cumva?
  • radupa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Signum 2003 2.0 T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pai el am din topicul pe care mi l-ai dat tu. Iti pun shortcut
http://workshop-manuals.com...ged_3rd/4th_gear/

Banuiesc ca au vazut ce se strica des, au vorbit cu producatorul cutiei care a zis ca au folosit componenta defectuasa pe x nr de cutii cu serie de la pana la. Si Opel stie exact pe ce masini au ajuns acele cutii de viteze, dar vezi ca problema aia din link se refera doar la cutii manuale M32.

Doar imi dau cu parerea, poate sa vina M de la manual transsmision si la cele care au cutie automata sa fie cu A?
  • radupa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Signum 2003 2.0 T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:
yerd a scris:
[3] cele cu xenon mai au erori de "AFL light", multe din cauza unui senzor AFL de pe una din puntile fata sau spate (700RON)


Din pacate aici nu ai dreptate, faci aceeasi "greseala" ca si cei din service..., eroarea se datoreaza incalzirii excesive a unor componente din interiorul farurilor, lucru care duce la "imbatranirea" prematura a acestor componente si de aici problemele mentionate de multi colegi(printre care si eu, insa s-au gasit remedii...), mai devreme sau mai tarziu aceste probleme vor apare si la masinile din generatia mai noua(2011-2012)... Sad


Farurile xenon dar fara AFL merg fara probleme?
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
radupa a scris:Pai el am din topicul pe care mi l-ai dat tu. Iti pun shortcut
http://workshop-manuals.com...ged_3rd/4th_gear/

Banuiesc ca au vazut ce se strica des, au vorbit cu producatorul cutiei care a zis ca au folosit componenta defectuasa pe x nr de cutii cu serie de la pana la. Si Opel stie exact pe ce masini au ajuns acele cutii de viteze, dar vezi ca problema aia din link se refera doar la cutii manuale M32.

Doar imi dau cu parerea, poate sa vina M de la manual transsmision si la cele care au cutie automata sa fie cu A?


Am inteles. Dar M nu vine de la manual; la mine e T si am automata; daca pui un VIN din rangeul ce l-ai dat in http://www.vinopel.com/ la Insignia pozitia unde e litera M inseamna "level of equipment":
https://s23.postimg.org/8apgv33cr/vin.jpg


  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
radupa a scris:Buna seara.

As dori sa-mi iau Insignia incepand cu 2011 sau Mondeo incepand cu 2010 sau Passat incepand cu 2012 totul in functie de bani si starea masinii.

Pe dumneavoastra va rog sa ma ajutati cu impresii despre:
-- farurile cu xenon de la Insignia cat de bune sunt la o masina de 4-5 ani( daca puteti va rog sa-mi spuneti si daca ati schimbat becurile cu xenon in acesti 5 ani)
-- cat de bine franeaza Insignia(stiu cate variabile sunt aici deci daca puteti detalia si ce cauciucuri aveti si ce placute cu atat mai bine)
-- cat de bine sta Insignia pe drum
-- incalzirea in scaune incalzeste si spatarul sau doar sezutul?

Daca ati condus oricare din celelalte 2 modele va rog sa-mi spuneti daca v-au plaut mai mult si de ce.

P.S.
Am cautat si nu am gasit aceste detalii care ma intereseaza. Daca ele exista deja rog un moderator sa-mi indice linkurile si apoi sa stearga threadul.

Va multumesc!


Cand iti iei o masina second hand, deja trebuie sa te gandesti ca e loterie. Cum toate cele trei masini indicate de tine sunt din aceeasi clasa si cu performante relativ similare, ramane ca tu sa decizi ce iti place! Am avut si mondeo (80k km), nu sunt fun VW, merg cu Insignia de 2 ani si 60K km si pot spune ca e o masina OK. De cand o am , dupa 60.000km rulati la cei 234.000km se comporta impecabil si nu am avut probleme cu franele sau luminile. AFL-ul functioneaza impecabil si e o placere sa conduci noapte. Bafta in alegerea ta! Insignia consuma mai mult ca VW , ca si minus Wink
  • radupa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Signum 2003 2.0 T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.

Stiu ca e o loterie dar incerc sa fac cat mai mici sansele de a "trage marul stricat".

Interesul meu fata de frane si lumini nu este daca au sau nu probleme, ci daca franeaza bine si daca luminile bat bine( daca lumineaza bine soseaua si dau o vizibilitate buna a seselei).

Cred ca nu m-am exprimat bine eu, as edita un pic postul initial dar nu se mai poate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR