Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • alecu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1996 1.7 tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am cumparat un vectra b 1.7 tdi an 96.A fost lovita iar senzorul era desprins din bara. C um verific daca mai am airbag ?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu stiu ca senzorul de airbag nu-i in bara. la tine probabil ca s-a despins ala de temperatura
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Senzorul (sau senzorii) de airbag sunt sub scaunul soferului la Vectra, ca si la cam toate masinila... Ai putea sa nu "mai" ai airbag daca fostul proprietar a avut vreun accident si a ales sa nu inlocuiasca airbagul, desi atunci or s-ar vedea pe volan ca e lipit plasticul la loc, ori ti s-ar aprinde un martor la bord (dar acesta poate fi evitat)... In cel mai rau caz, mergi cu ea la un service sa o puna pe tester...
  • tomadanmihai

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si eu am descoperit acum de curand ca beculetul de la martorul pt airbag este scos, am vazut ca masina a fost lovita in fata, dar proprietarul a spus k e ok, dar surpriza, astazi am pus si acolo beculet, bineinteles ca sta aprins, cu toate ca masina are volanul intact si airbag lateral tot intact Sad, ce sa fac !?
Skip ads

  • HaRRy_GTS

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 YDTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sa te rogi la DOMNU sa nu ai nevoie de el ........
  • nicolae.ene

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Martorul de la airbag ti-l stinge un electrician auto(ei au un aparat cu care fac un fel de resetare-cand se stinge beculetul inseamna ca functioneaza airbagul)-martorul se mai poate deregla si cand se schimba contactul,iar daca cel care-l schimba nu e dotat cu 'scula' repectiva,becul ramane aprins si airbagul nu va functiona.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Martorul de la airbag se stinge cu tester, altfel nu. Ca sa se poata stinge cu tester, trebuie ca tot circuitul airbag sa fie ok. Daca este aprins, airbagul nu functioneaza.
  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
atentie ! dupa un accident controllerul de airbag va inregistra o eroare de genul "crash data bla bla " ........ care nu se mai sterge nici cu testerul ...... cartea recomanda inlocuirea acestuia ......... deci .. pt a avea un sistem de airbag in regula ... trebuie inlocuite airbagurile sarite + calculatorul si apoi configurat cel nou ......... SAU ...... inviat cel vechi ... operatiune la care va stau la dispozitie .....
Skip ads

  • nicolae.ene

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dl. administrator mai fa putina curatenie, ca sunt mesaje din 2004 p-aici!
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Care sunt mesajele alea din 2004 ?
  • oitza

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cred ca aceeasi problema o am si eu dar mie nu mi se aprinde martorul pt airbag dar nu stiu sa umblu la el la bec
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Demontarea unitatii de airbag

Se deconecteaza borna de la baterie (grija la coduri - se reseteaza)
Se introduce cheia in contact. Se bracheaza volanul din pozitia de mers rectiliniu cu 90 grade spre dreapta si se slabeste primul surub superior al unitatii de airbag de pe partea posterioara a volanului (torx TX30)
Se bracheaza volanul inapoi cu 180 grade si se slabeste al 2 lea surub.
Se readuce volanul in pozitia de mers rectiliniu. se scoate cheia din contact si s blocheaza arborele volanului.
SE RIDICA CU GRIJA UNITATEA DE AIRBAG. SE DECONECTEAZA MUFA DE LA GENERATORUL DE GAZ.
Skip ads

  • HerrDoc

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o nelamurire. In mod normal (din cite stiu eu) daca totul e in regula cu airbag-urile la contact martorul se aprinde apoi se stinge. Asa se intimpla acum la Vectra mea la care totul pare a fi in regula. DAR, cu aprox 3 ani in urma am avut o corsa 2001 care cu siguranta avea airbag-urile sarite si nerefacute. La fel se intimpla si in cazul acela: se aprindea martorul la contact si apoi se stingea...cum se poate explica?
  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
simplu ... ori era facuta o manarie de l-a legat cu becul de la ABS de ex ... si in acest caz se putea vedea cu testerul ......... ori era facuta o manarie mai isteata .. caz in care pana si testerul spune ca e totul ok ......
  • HerrDoc

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Da...corect, nu m-am gindit la varianta legarii la un alt bec. Am lamurit-o si pe asta. Acum imi fac griji fiindca pielea de pe lateralul scaunului soferului nu sta perfect in jurul capacului de la airbag. Proprietarului (relativ om de incredere) a dat vina pe greutatea lui peste limite normale Wink care in decursul a aproape 2 ani, a dus la desfacerea unei mici parti de cusatura. Am luat-o de buna fiindca masina nu are alte semne care sa indice contrariul...sper sa fie asa. Tks
  • zelot

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am achizitonat de curand un vectra b, si acum incep sa ii gasesc bube... printre care airbag-ul, nu merge, la tester mi-a spus ca e posibil sa fi fost lovita, interbarea mea este: stie cineva unde as putea sa rezolv problema, si daca se merita din punct de vedere financiar?
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pai desfa si tu capacu de la volan si vezi daca mai e airbag-ul acolo. Are 2 suruburi torx in spate T30 daca nu ma insel
  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
te pot ajuta sa rezolvi problema ..... in orice fel iti convine ...... daca ai timp sa alergi pe la dezmembrari dupa piese atunci DA .. merita sa faci sistemul functional .. daca te gandesti la piese noi atunci nu cred ca valoarea masinii justifica investitia ..
  • zelot

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ANSWERS a scris:te pot ajuta sa rezolvi problema ..... in orice fel iti convine ...... daca ai timp sa alergi pe la dezmembrari dupa piese atunci DA .. merita sa faci sistemul functional .. daca te gandesti la piese noi atunci nu cred ca valoarea masinii justifica investitia ..

sal! chiar as vrea sa rezolv problema asta, am mai fost implicat in un accident, iar air-bagul, a fost de mare ajutor, poate chiar m-a salvat, iar acum la masina mea, as vrea sa il rezolv. daca ai timp sa imi trimiti un p.m. cu ce trebuie sa caut pe la dezmembrari... apropo eu locuiesc in constanta.
  • birghi

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Scriu aceste randuri, poate nu veti face si voi aceeasi gresala ca mine:

M-am gandit sa vad de ce in bord nu se aprinde un martor, atunci cand nu port centura. Am verificat intai martorii. Am masurat apoi senzorul care credeam ca este de la centura (mufa este sub scaun). Atat cu centura pusa, cat si cu centura scoasa, circuitul era inchis. Citind apoi pe aici, acum cred ca masina mea nu are senzor de centura, ci doar un senzor de airbag (pe care eu i-l tot masuram). Cu mufa de la senzor scoasa, (care inital credeam ca este de la centura), am pus contactul, pentru a verifica daca in aceste conditii se aprinde martorul de centura. GRESALA (nu trebuia sa pun contactul)! In loc sa se aprinda cel de la centura, s-a aprins cel de la airbag:

De atunci, acest martor a ramas aprins, si sunt sigur ca airbagurile nu mai functioneaza acum. De fapt, martorul se aprinde cand pun contactul, se stinge foarte putin timp, apoi ramane aprins.

Ceea ce ramane acum de facut este sa merg la un tester pentru a reseta eroarea.

Pun si o poza cu senzorul de airbag. Atentie, el nu se vede tot. Senzorul este "declansat" de alte sisteme aflate in scaun (arcuri, roti dintate, parghii):

Se vede in poza firul negru, lucios, ce vine de la senzor (care incercam eu sa-l masor crezand initial ca este de la centura).

Bafta, si sper sa va ajute.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR