Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ionutzsvn4

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Masina: Astra G (2004) 1.7 CDTI
Cod motor: Z17DTL

Va salut! In primul rand vreau sa imi cer scuze daca acest topic nu e postat la locul potrivit si rog moderatorii acestui forum sa nu il stearga pana nu aflu unu raspuns pertinent. As dori sa stiu cum se numeste piesa de unde pleaca acest furtun de antigel ( am radiatorul fisurat si odata cu schimbul lui stiind ca se va goli tot antigelul din instalatie vreau sa schimb si acest furtunas care e imbatranit si nu cred ca va mai avea zile multe). Din ce am vazut se duce undeva spre termostat dar nu sunt sigur de asta.
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Se duce la egr. Furtunul este asta. Ai codul pe el.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Este racitorul de gaze. Rolul lui este de a raci gazele care vin din evacuare in EGR si de acolo mai departe in admisie.. In mod sigur acel furtun nu este singurul cu probleme, cele mai mari probleme le fac furtunele aflate langa EGR si termoflot.( de fapt Z17DTL si DTH au mari probleme pe partea de furtune , in sensul ca sunt foarte proaste calitativ si dupa 4-5 ani fac probleme)
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mai adaug schimba si cele 2 furtune de la termoflot cum spune si colegul ca sa nu prajesti motorul asa cum au mai facut altii.
Skip ads

  • ionutzsvn4

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Op3l a scris:Este racitorul de gaze. Rolul lui este de a raci gazele care vin din evacuare in EGR si de acolo mai departe in admisie.. In mod sigur acel furtun nu este singurul cu probleme, cele mai mari probleme le fac furtunele aflate langa EGR si termoflot.( de fapt Z17DTL si DTH au mari probleme pe partea de furtune , in sensul ca sunt foarte proaste calitativ si dupa 4-5 ani fac probleme)
Multumesc pentru sfaturi:). Chiar in vara am schimbat un furtun de la termoflot, acum un an inca unul de la termostat la egr... sper dupa ce il schimb si pe asta sa stau linistit o perioada.
  • ionutzsvn4

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu cate furtunase de genul asta sunt prin zona respectiva dar de vreun an jumate am schimbate 3. asta nu e spart dar mi-a zis cineva ca e pe duca si arata deplorabil, e moale si umflat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR