Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut baieti apelez cu o rugaminte la colegii care au demontat cel de al treilea stop de frana de la ST. In spatele luminii rosii se gaseste un bec, mai multe sau led, leduri ?
Ma intereseaza expres deoarece intentionez sa cuplez al treilea stop la un modul emergency brake blinker , un stroboscop dar efectul poate fi obtinut doar cu LEDURI.

Multumesc
Skip ads

  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut , nu am desfacut lampa de pe haion , dar stiu ca la ST-ul meu , are si blinker , atunci cand franezi brusc. Daca tu zici ca efectul nu poate fi realizat decat pe led , inseamna ca are leduri. Bafta!
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Da merci 99 sit, este cam greu sa-mi dau seama daca am optiunea asta, doar sa pun o camera un dvr ceva...ca doar nu o sa rog un prieten sa mearga in spatele meu ....nu ?/? Smile Dupa cum spui ar trebui sa fie led dar in week-end am sa aflu....
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
sigur este asa @hog, cel mai practic iei sotia cu dusterul in spate Smile , Lasand gluma , sigur blinkuie stopul la frana brusca !
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
ciocnirile in familie s-ar ridica la alt nivel ... Smile ....plus ca astia nu despagubesc asa o coincidenta....nu e bine !
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
99sit a scris:sigur este asa @hog, cel mai practic iei sotia cu dusterul in spate Smile , Lasand gluma , sigur blinkuie stopul la frana brusca !


Eu cred ca se aprid becurile de avarie..., cel putin eu asa am "vazut"... , de lampa centrala de la stop, nu stiu... Sad
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
sa nu se apinda dupa ciocnire ca este cam grav...unele masini de la rusi isi declanseaza avaria dupa ciocnire....see crash copilation
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:
... , de lampa centrala de la stop, nu stiu... Sad


Si nici nu vreau sa testez... Wink
Skip ads

  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
am fost in Turcia acum 2 ani si am fost in grup 4 masini , am luat Bulgaria noaptea la condus , si bineinteles ca pe langa Veliko Tarnovo , pe drumul ala am franat extrem de brusc de la 140 km/h , si cei din spate mi-au spus ca lampa centrala palpaie strident la franare. Apoi am stat in spatele masini mele ( am facut o comparatie cu fratele meu care are mondeo ) de la TG Mures la C-lung si am vaz si eu acelasi lucru . Pate aia cu avaria sa o faca soferul ( care a mai condus si pe afara si stie rostul) Wink
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ceva interesant...

http://www.youtube.com/watch?v=HNRjUfm2oG0
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Stiti in ce conditii apare asa tip de semnalizare a franarii? (Bruste)
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Face oare la toate modelele? intreb pentru ca la " cheala " mea din 2009 toamna...nu face nimic...chiar am avut ocazia sa merg in spatele ei, si a trebuit sa franeze prietenul meu la intrare in TG Mures brusc ( brusc incat au ramas ceva urme pe asfalt...ma gandesc ca este suficient..cat sa fi trebuit sa se aprinda ceva beculete extra Smile ) si nu s-a aprins nimic in afara de stopurile normale de frana...?!
Ma gandesc ca poate nu sunt dotate toate modelele cu acest modul...
La mine de exemplu pe haion ( atunci cand am desfacut pentru a schimba butonul..cu pricina ) am observat inca vreo 3 module care nu sunt legate niciunde....un fel de precablare...Unul l-am identificat din ce cred eu ca fiind de la soft close-ul haionului, restul nu stiu ce sunt...?
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
yerd a scris:Stiti in ce conditii apare asa tip de semnalizare a franarii? (Bruste)


Cand intra ABS-ul.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
99sit a scris: . Pate aia cu avaria sa o faca soferul ( care a mai condus si pe afara si stie rostul) Wink


Am observat ca educatia si stiinta de a merge pe o autostrada occidentala nu se prea leaga cu obiceiurile locale ....Am avut ocazia sa avertizez postmergatorii in pasajele blocate din bucuresti - gestul meu nu s a repetat de ceilalti veniti buluc peste mine......
Sau dupa un accident Rumanu are o grija - sa opreasca in dreptul evenimentului si sa priveasca pe geam a prost asa...... in loc sa degajeze urgent calea de rulare si dupa sa acorde ajutor ....daca intentioneaza...

Dar sa stii 99 ca majoritatea masinilor mai scumpute fabricate in ultimii ani in caz de impact declanseaza avariile.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Deci pentru interesati exista module care clipesc la o frecventa mare in caz de apasare a frânei timp de 5 secunde sau unele module mai destepte folosesc forta gravitationala pentru declansarea stopurilor si a avariei daca se depaseste 0,6 G pe franare.
Cerinta majora este ca becurile sa fie LED...pentru a percepe frecventa ridicata a clipirilor.
Eu voi alege prima varianta adica la apasarea frânei si doar pentru stopul 3. Succes !
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Pentru ca mi-a placut cum a iesit treaba pe Dustrer asa ceva intentionez pentru Insignia, partea cu modulul de frana, desigur.

http://www.youtube.com/watch?v=0QKoY00E4SE

Voi urma ceva cursuri de regizor insa mijloacele date la fata locului au scos filmuletul de mai sus.

O parere ? Iese chici sau merita ?
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pe fata arata fain, e stil Merc/BMW/VW. Pe spate insa... nu prea. E o logica in felul in care clipesc stopurile de frana, ma refer la frecventa si moment: in primul rand candenta pe care o vezi la cele din fabrica e facuta/ajustata sa atraga atentia celui din spate, ori la tine timpul efectiv de functionare optima e cam jumate din perioada in care sta aprins. In al doi-lea rand - sper ca nu face asa la orice frana, este extrem de enervant! Am avut ocazia sa vad asa ceva pe un cazan rapciugos prin oras si pot sa iti spun ca imi venea sa ii sparg stopul... poate din acest motiv, la cele de fabrica nu se activeaza decat la frane bruste - gen "bah, calc-o, ca e groasa in fata!".
Parerea mea, nu da cu parul. Smile
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si eu cred ca modulul ce l-a montat colegul pe duster face asa la fiecare franare, cea ce insemna un "viol" vizual pentru cei din spate mai ales ca are un si stop central de 1 metru!
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
pentru virgine anunt ca nu merg noaptea cu masina si ziua este mai usor de suportat. Smile Nu o lua personal buldozer2 , n am gasit o comparatie mai buna ! Laughing Este viol daca ma urmaresti si vrei ceva de la mine pe 25 km altfel ce te opreste sa pastrezi distanta, asta este si rolul lor nu crezi ?

Per general ai dreptate, voi face modificari la stopul de 1 metru ...daca in trafic constat ca primesc carne in frigider....
Nu este asa dureros probabil atunci când stai in coloana 20 minute in spatele meu si este 11.00 PM ..conditie mai greu de intalnit.

Acum ma gândesc sa nu gasesc pe cineva care captivat de stopul de 1 metru uita sa apese si frana lui....

A si P.S. - nu o luati personal nu l-am construit eu modulul este unul care se vinde pe siteturile de profil , banuiesc cu toate avizele necesare comercializarii.....deci injurati guvernul daca este ceva necurat la mijloc ! Smile
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Revin cu lamuriri pentru cine doreste ca cel de al 3 lea stop la Insignia ST sa clipeasca la franare. Am finalizat actiunea voi face siun film insa ce trebuie sa stiti este ca lampa este compusa din leduri si nu este necesar ca aceasta sa fie data jos, nici nu se poate fara sa dati eleronul jos ( este prins in 5 piulite pe interior, deasupra lunetei)

Modulul si cablurile stopului sunt amplasate sub plasticul acoperitor din stanga lunetei impreuna cu furtunasul de apa deci accesul se face pe interior dand jos ornamentul din stanga. Este suficient loc acolo de amplasare a modulului chiar dupa mufa.

Operatiunea se incheie prin reasamblarea plasticelor. Nu uitati sa cositoriti si sa izolati bine firele este umezeala in spatele lunetei.

Succes operatiunea dureaza 20-25 minute si costa 50 ron.

http://www.youtube.com/watch?v=IaeqrTZRCjM - VIDEO
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR