Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • tmrbv

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu o problema (sau mai multe Sad ) la corsa mea si as avea nevoie de un sfat daca se poate.
Acum aproximativ 2 luni imi cam trepida si aveam aprins martorul in bord, ma duc in service, imi zice e de la bujii, le schimb pe toate 4 iar cu ocazia asta am facut si schimbul de ulei, filtre etc. Ma duc si o pun pe tester (de 2 ori) nu a iesit nimic, intre timp martorul se tot aprindea si stingea singur (exceptand cele 2 dati cand a fost sters de cei de la service) iar la relantiv dupa ce se incalzea motorul turometrul o lua razna,facea chiar urat,ma duc in service imi zice ca poate fi de la clapeta de acceleratie, intradevar au dat o jos si era f murdara, au curatat o, akm merge ok, dar marea dilema akm a venit....verificandu mi si nivelul la ulei au constatat ca e cam putin (mai ales ca l am schimbat recent,2000km), desfacand si capacul am observat o mazga de culoare maronie iar in vasul de expansiune urme de ulei (e aproape gol, din dec pana akm) si mi au zis ca s ar putea sa fie ciupita garnitura de chiulosa si ca trebuie schimbata. Voi ce parere aveti sau ce m ati sfatui sa fac?
Multumesc anticipat pt.sfaturi.
O zi buna,
Marius

P.S. Opel Corsa D 2011, 70.000km, A12XER
  • tmrbv

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2015

  • Mesaj Privat
P.S. Ccei de la radacini au zis ca ar trebui reconditionata chiuloasa, cost aprox.3000-4000 ron, cred ca s nebuni...
  • tmrbv

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Mai revin cu o precizare, de la alt mecanic, mi a zis ca poate masina in trecut, a avut probleme la garnitura de ulei, ceva de genul asta, si ca prroblema mai mult ca sigur a fost rezolvata dar pt a putea fi sigur prima oara sa dau jos vasul de expansiune si sa l curat bine, sa completez cu antigel si sa merg vreo cateva zile sa vad intradevar daca imi mai arunca ulei in vas si debea dupa sa iau o decizie. Cred ca i cel mai indicat asa, o sa revin cu info dupa, daca aveti si alte sfaturi sunt bine venite, mersi.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Exista un device cu ajutorul caruia poti vede scurgerile la cilindru. Cu ala poti vede unde/daca exista probleme. Da o cautare dupa "scurgeri cilindru" si o sa gãsesti. Tot pe net gãsesti si.cum se foloseste. Succes!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR