Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • yliuta

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut prieteni, de astazi sunt nou printre voi si vreau sa va anunt ca ma bucur sa fac parte din aceasta echipa.
De aproximativ 3 saptamani sunt posesorul unui Autoturism Opel Vectra b hatchback fabricat in 30.10.1997 importat anul trecut si nerulat in RO pana acum.
Saptamana trecuta m-a sfatuit un prieten sa-i fac schimbul de ulei si mi-a recomandat sa cumpar tot setul de filtre (Ulei,Polen si Benzina de la MAN) si Ulei GM 10w 40, am fost la mecanic si a facut toate necesare schimburilor si din cate am observat ca a bagat in motor 3,6 litri ulei, m-am uitat ieri la joja si am observat ca are cam aproximativ 300 ml peste nivel.
Poate cauza cu ceva acest ulei peste limita, care este cantitatea normala de ulei pentru masina mea?
Am sa va intreb si despre Uleiul din servo si cutie (manuala) sa nu deschid alt topic.
Am verificat si uleiul in servo si am obsevat ca se afla nivelul la minim inscriptionat pe joja de pe capac si uleiul este de culoare ROSIE.
Cu ce ulei ma sfatuiti ce este recomandat, sa complectez sau inlocuiesc ?
La cutie momentan nu am umblat dar vreau sa ii fac o verificare tot la ulei ca am observat ca in treapta a 2-a tine foarte putin si ma gandesc ca nu are ulei la nivel.
Ce ulei sa folosesc si ce ma sfatuiti, schimbat tot uleiul sau complectat.
Va rog sa ma scuzati pentru unele greseli aparute.
Tin sa mentionez ca vreau sa folosesc numai ulei-uri ORIGINALE recomandate de Opel.
Va multumesc anticipat !
  • yliuta

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Nu ma asteptam sa imi raspundeti asa repede.
Va multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR