Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Bun si m-am apucat de aceasta operatiune pentru ca aveam o problema la usa dreapta sapte:


Respectiv o ruptura (asa am luat masina) pe care nu am reusit sa o acopar cu nimic sa fie satisfacator.
A doua problema erau bandourile care erau jupuite de culoare si iar nu mi-a placut cum mi-a iesit cu folie carbon si am vrut sa le dau jos ca sa le vopsesc.

Bun, sa incepem:



Poza e luata de pe net, nu am mai facut eu alta poza. Se dau jos cele doua suruburi din maner si apoi cele 3 de sub fata de usa. La usile din fata sunt 3 suruburi jos, la cele din spate sunt doar doua. Dupa ce se scot suruburile se scoate firul din comanda electrica de la geamuri, iar la usile din spate se scoate si firul de la boxa mica, ce se afla in acelasi lacas cu comanda geamului.
Se trage de usa si se scoate din climpsuri. O sa fie o mare bataie de cap cu clipsurile din talba ce se afla pe chederul de jos(de pe interior) al geamului. Mare chin am avut cu ele. Trebuie tras cu atentie ca altfel se risca ruperea fetei de usa. Eu am reusit sa scot in sus cu tot cu cheder unde nu a iesit.

Despre aceste nenorociri este vorba:


Recomandarea mea, cand montati inapoi fata de usa, reglati distanta intre dintii clipsului din tabla ca sa nu mai fie asa de greu de scos alta data, apropiati mai mult cei doi dinti.

Bun, dupa ce am scos din toate clipsurile se scoate cablul de la manerul de deschis usa :



are o mica siguranta, se ridica de ea si se scoate frumos din lacasul lui.

Avand plansa, fata de usa total demontata, o intoarcem pe dos si observam ca bandoul si bucata de sus a usii este prinsa in niste nituri de plastic, pe care le desfacem cu un cutit, cu lama mai tare ca altfel se indoaie. Nu incercati cu cutterul ca va chinuiti degeaba, am incercat eu si nu merge.



dupa ce s-au desfacut toate capsele se impinge cu o surubelnita, pe rand in fiecare gaura, pentru a scoate bandoul

Si in felul asta am scos bandoul.

daca se doreste demontarea partii de sus a usii, aceasta mai este prinsa cu lipici in locurile pe care o sa vi le arat in urmatoarele fotografii.

Cam asta e tot se monteaza usa inapoi, fara bandou, pe care l-am sters foarte bine cu diluant si l-am vopsit negru mat cu spray-ul. Sa dati cu spray de la distanta si dati mai multe straturi subtiri. Daca dati un strat gros din prima o sa va curga vopseaua si nu o sa iasa frumos.

Pentru a monta bandoul inapoi(nu am facut-o inca pentru ca sunt la uscat doar ce le-am vopsit), voi folosi silicon negru si o sa dau cu el pe restul nitului de plastic ce a ramas pe bandou, si o sa il imping inapoi. Treaba rezolvata.

Si acum o poza cu bandoul desfacut, sa vedeti cum arata pe partea cealalta, sa intelegeti cum am gandit eu mecanismul de lipire inapoi:



si asa arata usa fata verso cu bandoul desfacut:



Cam asta e tot, merita sa te apuci de treaba, ca timp de lucru nu ar trebui sa dureze mai mult de doua ore, dar m-am chinuit foarte tare sa scot clipsurile de tabla de langa geam, pe care este montat si chederul.
Sa nu uitati cand montati fata de usa inapoi sa puneti inainte de a o prinde in clipsuri si cablul pentru manerul de deschidere a usii, cum am facut eu, si a trebuit sa o mai desfac odata. Multa bafta!
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...359&start=280


In link ajungeti la rezultatul final. Fotografiile sunt la pagina 15, jos. Mult succes!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR