Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Petrevip

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Scuzati daca nu am facut topicul unde trebuie sunt pentru prima data aici.
Problema mea este la un Opel H hatchback ,1,9 120 cp ,Trepideaza foarte puternic in sarcina in orce viteza.In viteza dar si cu ambriaju calcat nu face (mers in panta) am facut testul asta crezand ca o fi volanta stramba sau descentrata.Nici scoasa la liber tot la panta cu orce viteza (am mers 100km+) si tot nu face .Numai cand masina se deplaseaza folosind motoru( in sarcina).
Nu poate fi rotile de vina ar face si cand merge la liber.Nu bate nimic,Face incepand din treapta 1 pana in treapta 6 cam de la 40 km si de la 150 km nu mai face sau face putin dar pana in 130 trepideaza ca un cutremur Smile).
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut ! Am patit aceeasi problema, doar ca la mine incepea de pe la 80 km/h,tot la fel numai in sarcina. Problema s-a dovedit a fi pana la urma joc mare in capetele de planetare (mai exact cele dinspre cutie), dupa ce le-am schimbat, masina mergea ca unsa Wink App ; jocul mare s-a facut din cauza mecanicului care ori n-a pus bine burduful cand l-a schimbat ori a decapsulat capatul de planetara nestiind de existenta sigurantei care da axul afara si a iesit vaselina afara, respectiv a intrat praf si mizerie = uzura mecanica. Sau mai exista o problema, ce am patit cu un Mercedes Vito, problema era de la injectoare facand dezechilibru in motor. Verifica cu atentie toate aspectele astea ca sa nu schimbi degeaba planetare sau injectoare. Succes !
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cauta pe forum am scris si s -au pagini intregi.
  • Petrevip

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2016

  • Mesaj Privat
unde sa gasesc cap planetare catre cutie nu gasesc ,de unde le-ai cumparat?
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Daca e capatul de planetara cu simeringul adica pe stanga cea scurta este f scump peste 20 mil. Si nu se gaseste decat pe original restul se gasesc aftermarket in jur de 3 mil. Te sfatuiesc sa cauti la dezmembrari planetara cu totul dar s-o verifici la mana sa nu aiba joc.piesele noi se gasesc peste tot
  • Petrevip

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2016

  • Mesaj Privat
pai planetara scurta am gasit second hand la 200 de lei da aia nu prea are joc in schimb aia lunga are .Am fost la 20 de dezmembrari si una singura a avut dar era mai rea ca amea... Iar noua e 3,000 lei.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Pai daca nu gasesti una buna si pe dreapta trebuie sa schimbi doar capeteke de planetara cu unele noi.
  • Petrevip

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata! Am inlocuit planetara stanga si merge perfect😁
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR