Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • andi_d_cluj

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Simptome:
De ceva vreme mi se tot aprinde si stinge CHECK ENGINE. Cu testerul am gasit inregistrate erorile P0106 si P0107. Le-am sters si mi-au aparut iarasi. Am impresia ca masina consuma mai mult si trage mai greu. Ma puteti ajuta cu vreo sugestie? Inteleg ca e vorba de un senzor la admisie aer?
Cod(uri) eroare:
----
Model: Corsa D
An fabricatie: 2011
Cod motor: (Z12XE?)
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Incearca alt senzor de la un coleg... vezi cum se comporta. Alta sugestie nu am.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
andi_d_cluj a scris: Cu testerul am gasit inregistrate erorile P0106 si P0107.
Functie de tester,semnalul senzorului MAP, este redat ca vacuum si/sau in tensiune,citite pe valori reale.Prima eroare evidentiaza semnal in afara domeniului normal,iar a doua,semnal mic/jos,acestea ma fac sa cred ca ar trebui verificata etanseitatea admisiei si eventualul furtunas,intre admisie si senzor.Cu o pompa de vacuum,se poate verifica,valoarea minima medie si maxima,data de senzor,comparate apoi cu datele din tabelul producatorului.Electric se poate verifica in cupla senzorului(contatc pus),existenta de masa corecta,si 5v,pe alimentare senzor. Exista posibilitatea ca senzorul sa fie inlocuit si problema sa persiste...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR