Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare colegi,

Pe un forum al altei marci exista o discutie foarte utila pentru cei care achizitioneaza masini SH si anume fiecare scria la cati kilometri a schimbat discul(sau kitul) de ambreiaj si in ce conditii a cedat.

Asadar: cat tine ambreiajul la Astra H ?

As prefera raspunsuri de genul:
Astra H hatchback: motor Z17DTH: ambreiaj schimbat la 171 000 de km SAU
Astra H caravan: motor Z14XEP: 130 000 km, nici o problema la ambreiaj pana acum

Arrow
Skip ads

  • razvanm06

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2015

  • Mesaj Privat
La un motor diesel intotdeauna o sa cedeze ambreiajul inaintea celui de pe un motor pe benzina. Din cauza cuplului mare la motorul diesel se pune volanta cu masa dubla pt a prelua din socurile supuse transmisiei. Aici este problema,volanta se uzeaza mult mai repede si de aceea se schimba tot kit-ul de ambreiaj. La benzina este volanta cu masa simpla care duce mult si bine, sunt situatii in care incepe sa patineze discul de ambreiaj si volanta sa fie in stare buna, cel mai des intalnit se intampla undeva pe la 300-400.000 km la un motor pe benzina, pe cand la unul diesel intre 100-200.000 incepe sa bata volanta,acum mai depinde si de stilul de mers,poate duce si mai mult de 200.000,depinde de masina/sofer..

Eu am Astra H Z17DTH, masina am cumparat-o cu 144000 iar acum am 165.000, volanta imi bate la fel de cand am cumparat masina,asa am luat-o, daca mergi ok cu ea,nu pleci cu scart s.a.m.d, te duce si 200.000, parerea mea.
  • 20lxu

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Astra H Caravan, 2005, motor Z19DTH: 247.000 km reali zic eu, urmeaza cat de curand schimbul!
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut.Astra h 2005 motor z19dtj 16 valve 88kw 120cp kilometraj 220400 nu am probleme cu ambreiajul sau cu volanta .Totul este din fabrica.O zi buna.
Skip ads

  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
PH09PIV a scris:Salut.Astra h 2005 motor z19dtj 16 valve 88kw 120cp kilometraj 220400 nu am probleme cu ambreiajul sau cu volanta .Totul este din fabrica.O zi buna. !

A.....Cunosc masina ''fulgerul-negru'' la cat de bine e ingrijita si la felul cum arata , nu m-ar mira sa o vad peste ani la rubrica ''retro''
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Z19DT....schimbat ambreiajul la 165k, a cedat rulmentul de presiune. Volanta n-am schimbat-o. Actualmente 170k, se pare ca totul e ok Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Z18XE, 220.000 km. A murit cutia de viteze pe la 160.000, da' kitul de ambreiaj a ramas tot ala. Si inca nu da semne de oboseala...


Ultima modificare facuta de jE la Dum 21 Feb, 2016 7:50 pm
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Z19DT - 210k km. Nu am avut probleme si nici nu da semne.
Skip ads

  • andrei.alex

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Astra H hatchback: motor Z17DTH: ambreiaj schimbat la 197 000 de km
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
z19dtj 228 k km ma gandesc ca este original
  • Theo P

  • Mesaje scrise: 422
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Z19DTH , volanta batea usor DOAR la rece, dimineata. Am schimbat Kit-ul la 261k km.
  • rudy_grf

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Z16XEP, 184k km, la 174k mi-a cedat rulmentul de presiune, am inlocuit tot kit-ul.
Skip ads

  • klaus74

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Un element important intr-o discutie de genul asta este regimul de folosire dupa problema mea.
Daca faci naveta Ploiesti - Bucuresti (cu birou undeva in zona Ikea spre ex) si strangi peste 2000 km / luna numai din naveta la serviciu extraurban e una. Daca in schimb "freci" masina numai in Bucuresti alta e situatia.

Si ca sa fiu on topic: Astra H, 1.6 benzina, 70.000+ km, cred ca peste 70% Bucuresti, momentan nu da semne de oboseala. Daca ma duce pana la 100k in genul asta de regim eu ma voi declara multumit.
  • tothelimit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Doresc sa inlocuiesc volanta si kitul de ambreiaj pentru un Opel Astra h de 1.9 100 CP.

Am gasit cea mai buna oferta aici :
http://www.volante-s...19_DTL-252.html

As dori sfaturi de la cunoscatori daca e ok piesa, daca Luk este cea care se potriveste la modelul asta de masina, motor, sau daca nu e vreo chinezarie ceva ce vind domnii de aici. Sau daca trebuie comandata neaparat dupa seria de sasiu a masinii. Daca o comand de la service-ul unde vreau sa o montez ( dealer Skoda Opel) pretul este mult mai mare.

Totodata m-ar interesa un pret la manopera pentru montaj, asta de la cineva care si-a montat sau stie. Si daca sunt sau pot fi probleme dupa montaj. Citisem odata undeva mai de demult ( nu mai retin pe ce forum) ca volantele montate dupa cele din fabrica nu ar mai tine asa mult, la unii picand dupa 20-30k km..
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Faci altfel, intri pe gugal, cauti service-urile din oras, pui mana pe telefon si suni. Asa afli de pret la manopera si piese
Si asta ca la unii pica dupa 20-30k km e o vrajeala maxima, astra-ul din poza a trecut de 230k si daca nu ma insel este volanta originala...
  • tothelimit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Peste tot unde am cautat, pretul este mai mare.
La manopera am inteles ca e pe undeva la 300-400 ron.
Singura chestiune de care imi e frica, daca cumpar piesa de pe net, e sa nu se potriveasca la montaj.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
este un bullshit total asta cu pica dupa 30k
eu am aproape 5 ani de cand am schimbat volanta (kit complet LUK) si merg cam 13-15k pe an.
deci as zice ca am trecut de 65000 de km cu kit-ul actual.
mers preponderent in oras, drumuri scurte.
de 2 ori pe an sa zic ca fac drumuri de 500 km extraurban (la mare, la rude, etc) deci ar iesi maxim 10k extraurban (estimarea mea e cam 6k dar hai sa zicem 10k pentru ca mai fac drumuri scurte de 50-100 de km la tara).
in conditiile astea de drum in momentul de fata nu se aude NIMIC dinspre ambreiaj, doar la rece iarna cand e foarte frig se aude o "cloncaneala" dar nu m-am dat jos sa vad de unde se aude si eventual daca se aude din zona ambreiajului sau din alta parte...
  • tothelimit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Ok.
Reformulez.

E cineva pe aici care a achizitionat kit de volanta si ambreiaj pentru Astra H de pe net ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ambreiajul nu e specific astra h si ce specific generatiei de motoare sau de cutii de viteze, daca aceeasi pereche se foloseste si pe astra h si pe vectra c, ambreiajul e identic pentru ambele masini...

eu l-am luat de pe net de la o firma din bucuresti (cu garantie si factura ce e drept) si l-am montat la un service in Galati.
mi-au zis ca imi dau garantie 1 an si jumatate (parca) fara limita de km...

acum depinde ce intelegi prin "de pe net"
  • klaus74

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca e bine sa il iei de la service-ul unde faci montajul.
Ok, este mai ieftin pe net, dar hai sa o luam altfel: daca pica si vrei sa folosesti garantia, ce faci? Te duci la service-ul care l-a montat si iti demonteaza ambreiajul, volanta, ce ti-a picat tie acolo. Dupa aia apelezi la bunavointa lor sa-ti cazeze masina in timp ce tu iei piesa in mana si le-o trimiti alora, in ideea ca iti vor trimite inapoi piesa de schimb. In toata perioada asta masina zace in service bine merci.
Nu e tocmai genul de lucrare la care sa astepti dupa rezolvarea garantiei online.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR