Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Badea Dorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare, dețin un Opel Astra H 2007 1.7cdti import Belgia adus pe platformã, in momentul de fațã are 227k km iar ambreajul nu ar da semne de oboseala dupã spusele unor prieteni mai priceputi dar si ale tatalui meu.
Nu sunt tocmai un cunoscator foarte bun, dar imi doresc sa invaț, care ar fi primele semne ca acesta incepe sa cedeze ?
Masina fiind in momentul de fațã la al doilea proprietar primul fiind o femeie, care folosea masina numai pentru deplasari pe distanțe lungi.
  • reluf16

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! La mulți ani sãnãtoși și un 2022 cum vi-l doriți.
Astra g 1.7 cdti pe care o dețin, a împlinit 257000 km. Ambreiajul rezistã. Se aude uneori un ,,clanc"", probabil arcuri rupte la disc sau soare placã cu raze reduse. Deocamdatã trage normal. Nu îi ,,caut în coarne". O șurubãresc doar când cere.
Drumuri bune vã doresc!
  • miron eftenie

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16DTH LVL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2019

  • Mesaj Privat
razvanm06 a scris:La un motor diesel intotdeauna o sa cedeze ambreiajul inaintea celui de pe un motor pe benzina. Din cauza cuplului mare la motorul diesel se pune volanta cu masa dubla pt a prelua din socurile supuse transmisiei. Aici este problema,volanta se uzeaza mult mai repede si de aceea se schimba tot kit-ul de ambreiaj. La benzina este volanta cu masa simpla care duce mult si bine, sunt situatii in care incepe sa patineze discul de ambreiaj si volanta sa fie in stare buna, cel mai des intalnit se intampla undeva pe la 300-400.000 km la un motor pe benzina, pe cand la unul diesel intre 100-200.000 incepe sa bata volanta,acum mai depinde si de stilul de mers,poate duce si mai mult de 200.000,depinde de masina/sofer..

Eu am Astra H Z17DTH, masina am cumparat-o cu 144000 iar acum am 165.000, volanta imi bate la fel de cand am cumparat masina,asa am luat-o, daca mergi ok cu ea,nu p leci cu scart s.a.m.d, te duce si 200.000, parerea mea.
Saslut! indiferent de motorizare,ambreiajul cedeaza mai repede din cauza exploatarii defectuase. Am avut masini cu motorizari m.a.c. si m.a.s. si nu am avut probleme cu ambriajul. am schimbat doar disc ambreiaj dupa 400000 km
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR