Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@danielul este f. corect ce ai precizat si astfel avem de ales o anumitã frecvenþã, pentru cã pe zona 22 sunt TIR-iºti, de asemenea rog pe cei ce au deja montatã instalaþia radio sã-mi comunice ce frecvenþã folosesc ºi într-un final sã ne “aºezãm”. Aºtept PM. Smile
Skip ads

  • sven

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Toata lumea foloseste 22 , nu e neaparat pt tir-isti , ci si in afara tarii romanii vorbesc tot pe 22
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Fracventa utilizata pe aceste statii este de la 26.565 la 27.601 MHz. In aceasta banda sunt setate 40 de canale de comunicatie. Daca ne adunam mai multi, ne putem alege unul dinte cele 40 de canale. Desigur, putem folosi si canalul 22, dar daca vrem sa ne auzim doar noi intre noi, ne putem alege un canal pe care sa-l comunicam tuturor, aici pe forum, si nu pe privat....
  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut din nou!

Va rog sa ma ajutati si pe mine. Imi poate spune cineva de unde as putea achizitiona in Bucuresti o statie Midland "ALAN 42 Multi" sau "ALAN 48 Multi". Am vazut multe variante pe site-urile gasite in acest topic insa preturile sunt destul de irelevante, fluctueaza mult de la o pagina la alta si nici nu prea am reusit sa dau de vre-una viabila.

Asadar, doresc o statie Midland "ALAN 42 Multi" sau "ALAN 48 Multi"...

Cine ma poate ajuta astept PM, sau poate chair aici raspuns. Poate va fi de ajutor si altora!

Merci!
Pe curand!
Skip ads

  • voxcomp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti! Eu si asociatul meu suntem si noi membri incepatori ai clubului Opel si detinatorii a unui Opel Zafira si Opel Astra Caravan. In acelasi timp suntem si importatori de statii radio-CB din Germania si Danemarka (nu chinezarii) , amplificatoare Italiene si antene din Germania de la firma Team. Un membru de aici deja a achizitionat statie CB de la noi , avem si pe cel mai priceput radio amator ,depanator,montator...etc din Bucuresti pentru asistenta. Ca o oferta speciala pentru clubul Opel si toti care vin din club vor beneficia de preturile de distributie la toate produsele noastre indiferent de cantitate. Daca operatorul ma lasa va dau link-ul nostru www.voxcomp.ro daca nu poate sa-l stearga . Eu deja am vorbit cu un membru care ma invitat sa va raspund la intrebari despre statiile CB. Pot sa va sugerez si un papagal care face aceeasi treba ca un repetor la frecventele inchiriate ca sa stea in canalul ales de voi undeva central cu o antena de 6,5 metri eventual si cu un amplificator. Asata va ajuta putin ecranarea din Bucuresti sa va auziti mai bine. Deci va astept cu intrebari.
  • voxcomp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am uitat sa va mai precizez ceva. In Romania si in Europa conform legii comunicatiilor maximul de putere cu care se poate emite este de 4W . Asa ca cea mai buna solutie pe care o sugerez este montarea unei statii legale si buna peste tot in Europa de 4W si un amplificator intre statie si antena care este dotat cu un intrerupator ON si OFF pe care-l puteti opri si sa ramaneti la 4W fara a fi nevoie de demontarea lui. O statie cu amplificator interior se incinge prea tare si poate lua foc (mai ales pe canicula) . Va spun si eu ce au povestit tiristi care au venit sa ia statii de la noi dintre care unii au fost prinsi in primi 3 Km de la granita. Unii au primit un glont in statie, la altii sa introdus bormasina sau surubelnita iar pe altii ia pus sa-si calce singuri statia cu roata dupa care a urmat si o amenda de 3000de euro. O statie la 4W si cu o antena buna ,bine reglata bate cam 10-15 km in conditii normale. Nu va lasati pacaliti de reclame micinoase cu statii de 5W sau care bat 15-20km deoarece o raza de emisie poate varia de la 4-5km pana la vorbit in Italia sau Germania (depinde de propagarea din atmosfera) . Raza de lucru a unei statii depinde de multi factori (vreme, nori, radiatii...etc) asa ca nimeni nu va poate garanta raza de lucru. Iar statiile legale in Europa sunt construite conform standardelor EU si nu au mai mult de 4W putere. Asa cum am spus si mai devreme va astept cu intrebari.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Multumim voxcomp. O intrebare: daca puterea cu care se poate emite este de 4 W legal, sa spunem cu un amplificator de 100 W la ce putere ajungem? Acea putere finala, nu este ilegala daca se ajunge la ea printr-un amplificator?
  • voxcomp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Maverick a scris:Multumim voxcomp. O intrebare: daca puterea cu care se poate emite este de 4 W legal, sa spunem cu un amplificator de 100 W la ce putere ajungem? Acea putere finala, nu este ilegala daca se ajunge la ea printr-un amplificator?

La noi in tara este ilegala sa fie folosita puterea mai mare de 4W de catre oricine dar daca esti radio-amator licentiat ai voie. La noi nu se monitorizeaza puterea de emisie inca ci numai incalcarea frecventelor (atunci cand sari din banda libera). Se vand multe statii aduse din SUA (reconditionate) care trec peste benzi guvernamentale folosite la transmisii de date , spp, ...etc. Iar pe acestia din cate stiu ia mai prins. Daca vrei sa vezi legea cauta HG 88 din 2003. Amplificatorul eu l-as utiliza numai daca doamne fereste raman cu masina pe undeva si nu ma aude nimeni in apropiere. De aceea am spus ce raza are o statie simpla cu 4W putere si o antena. Tiristii nostri mai toti vor amplificatoare dar eu unul nu vad de ce as da bani in plus sa aflu de la 50-100km despre un radar sau R.A.R. pentru ca pana ajung la el se muta sau dispare. Dar unii asa vor ( sa fie cei mai tari din zona,sa dea cu putere, altii vor ecou in voce sa se auda ca un zeu....etc). Deci in concluzie tot ilegal este sa treci peste 4W si cu amplificatorul dar macar ai posibilitatea sa-l opresti cand vrei, pe cand la o statie cu amplificator incorporat nu prea poti sa-l opresti,se incinge prea tare,si nu prea are nici CE sa fie agreata de catre UE. Cand vrei o statie CB ,vrei sa fie buna si in caz ca iesi din tara cu ea. Romanii se gasesc si in afara pe statiile CB.
Skip ads

  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asa cum la frecventa de 446MHz, pentru celebrele WalkieTalkie, puterea maxima admisa este de 0,5W asa si la statiile CityBand puterea maxima admisa este de 4W.

Avand in vedere ca este vorba de o frecventa mult mai joasa decat cele de la WalkieTalkie propagarea (raza de actiune) este mult mai mare in camp deschis decat la frecvente mai inalte. Insa au nevoie de o antena mult mai lunga, nu din cauza faptului ca "radiaza" mai bine ci din cauza ca antena trebuie acordata pe frecventa. Asa-numica "calibrare".

Cu cat o frecventa este mai joasa cu atat antena e mai "inalta". Cand se creste in frecventa, antena se reduce ca dimensiuni. Drept dovata: telefoanele mobile, lucrand la frecventa de 900MHz sau chiar 1800/1900MHz au antena asa de mica incat e interna la aproape toate modelele.

Frecventele inalte, precum cele de la WalkieTalkie au avantajul ca se propaga bine printre obstacole, precum blocurile din orase, etc.
  • voxcomp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
danielul a scris:Asa cum la frecventa de 446MHz, pentru celebrele WalkieTalkie, puterea maxima admisa este de 0,5W asa si la statiile CityBand puterea maxima admisa este de 4W.

Avand in vedere ca este vorba de o frecventa mult mai joasa decat cele de la WalkieTalkie propagarea (raza de actiune) este mult mai mare in camp deschis decat la frecvente mai inalte. Insa au nevoie de o antena mult mai lunga, nu din cauza faptului ca "radiaza" mai bine ci din cauza ca antena trebuie acordata pe frecventa. Asa-numica "calibrare".

Cu cat o frecventa este mai joasa cu atat antena e mai "inalta". Cand se creste in frecventa, antena se reduce ca dimensiuni. Drept dovata: telefoanele mobile, lucrand la frecventa de 900MHz sau chiar 1800/1900MHz au antena asa de mica incat e interna la aproape toate modelele.

Frecventele inalte, precum cele de la WalkieTalkie au avantajul ca se propaga bine printre obstacole, precum blocurile din orase, etc.

NU NEAPARAT! vreau sa va spun ca sunt antene de CB de la 66cm sau chiar mai mici la portabile pana la 6,5 m si toate pentru banda de 27MHz . Diferenta fata de 446PMR este ca o frecventa mai inalta penetreaza mai bine si este mai stabila in acelasi timp nu are nevoie de o antena asa lunga dar in general la toate frecventele cu cat ai antena mai mare si mai inalt montata cu atat mai bine. Acordarea unei antene se face in mm. sau cel mai rau caz in cm. Ia ganditiva un walkie talkie de 0,5W in 446MHz de ce bate cat o portabila de 4W in 27MHz iar diferenta de consum acumulatori este enorma ,diferenta intre aparate si antene este tot asa de mare. Deci hai sa nu incurcam lumea si sa reinventam aparatele de radio aici pentru ca cei care nu sunt in domeniu nu vor mai intelege nimic. Subiectul este simplu: Aparatele exista si pentru asta sunt folosite ,cat despre lege am precizat deja ce este si ce nu este legal. Si sa nu intram in PMR ca astea sunt alte aparate care duc a jucarii si pentru distante scurte. Nu ai sa vezi niciodata tiristii sau camionagii in frecventa PMR sau cu acele walki-talkie in mana.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@ vios40: Pana la urma ti-ai dat seama cam la ce distanta bate statia pe care ti-ai cumparat-o? Ne spuneai ca veri reveni cu manaunte dupa testare...

Te intreb deoarece spre sfarsitul lunii voi cumpara si eu o astfel de statie.

Multumesc!
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Maverick a scris:@ vios40: Pana la urma ti-ai dat seama cam la ce distanta bate statia pe care ti-ai cumparat-o? Ne spuneai ca veri reveni cu manaunte dupa testare...

Te intreb deoarece spre sfarsitul lunii voi cumpara si eu o astfel de statie.

Multumesc!


Acum dupã ce am ºi amlplificator uneori 25 Km iar cel mai bine 45-50Km. Pentru detalii este la îndemânã @ voxcomp care este chiar patronul firmei de unde am achiziþionat CB-ul. Nu ezita sã-l contactezi. Este k! Smile
Skip ads

  • aty95

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare tuturor
de azi ma aliniez si eu in randul celor ce aveti deja radio cb
ca incepator , ma intereseaza cum se comporta statiile portabile gen Alan 42 sau Midland 75-822 cu si fara antena exterioara
ce model de antena exterioara recomandati si unde o gasesc
daca aveti sa i dati ceva sfaturi unui incepator, astept cu placere
"sa ne auzim in eter"
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@ vios40

cu siguranta voi aplela la voxcomp, dar chiar eram curios la ce distanta ai emis.... fara amplificator !
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Maverick a scris:@ vios40

cu siguranta voi aplela la voxcomp, dar chiar eram curios la ce distanta ai emis.... fara amplificator !


La 10-15 Km. Smile
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mã întreb când va veni clipa în care vom alege o frecvenþã a Opel-iºtilor? Din câte observ suntem câþiva ºi atunci?
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Si eu am devenit de o saptamana un fericit posesor de statie CB. Este o statie Joipix I-AF de 4W cu care cred ca am vorbit perfect la 15-20 de km (pt cunoscatori am vb de la Penny Markt intrare Sibiu la giratoriul de la Vestem). Este extrem de utila pe sosea, si, daca nu-i stresezi, soferii de TIR chiar te sprijina. Stau pe canal 22, atat in oras cat si afara.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dupã câte se pare nu a mai apãrut nimic nou pe acest subiect, ce sã fie? Smile
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Revin dupa excursia efectuata in concediu si vreau sa va spun ca statia CB m-a salvat de cel putin doua radare in Bulgaria ! Cu ajutorul ei am tinut in permanenta legatura cu soferii de TIR care veneau din sens invers, si astfel am fost informat mereu despre toate echipajele de Politie (sau Militie ca inca nu m-au convins ca s-au schimbat) aflate pe traseul Ruse-Kulata. Vreau sa zic ca merita toti banii, pt ca desi am detector radar, acesta nu este util in Bulgaria. Politia (Militia) din Bulgaria sta in mod special camuflata de boscheti si foloseste radare tip pistol, care odata activate te si inregistreaza.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@rapiduletul ai avut noroc, mai ales cã sunt excesiv de drastici cu românii. Oricum poate ne vom pune de comun accord pentru o frecvenþã a Opel@Heart, numai cã nu ºtiu cum sã facem.
Ceva foto din cãlãtorie postate la noi pe forum?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR