Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Byke trebuie reglata antena la tine neaparat, un amplificator nu strica dar in limite de putere 'normale'. Eu am de 100W (mult dar nu am gasit atunci mai mic). Stiu pe cineva care avea mama amplificatorului si dupa Brasov deja era auzit pe centura Bucuresti, tiristii au transmis din unul in altul ca il aud...deci degeaba ai TX mare daca aia nu bat pina la tine. Unul de 35W este suficient si bun ca pret, cel de 100W deja depaseste putin necesitatile si e mai scump. Codrin a avut aceeasi problema ca a ta, statie Alan42...pus antena externa 60cm...pus antena serioasa...pus amplificator... Statia e o bijuterie dar fara antena exterioara de min 120cm nu face doi bani...un amplificator deja o face 'adevarata'. Marele ei avantaj e ca este portabila, cat stationezi o poti lua cu tine si esti la curent cu 'noutatile'.

sectorash pe 100W poate parea putin castigul 10-15Km -> 30Km dar depinde de relief, umiditate sol, conditii meteo, zgomot in eter (noaptea e mai redus)...deci stai linistit ca bate si mai mult, poate te-au auzit dar ei neavand putere tu nu ai avut cum sa-i auzi, am patit si eu Laughing
Skip ads

  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@ dancuciureanu, stiu ca emisia si receptia este influentata de factorii enumerati de tine mai sus, stiu ca bate foarte mult (este statie fixa in casa cu antena fixa ridicata la 8m), a fost montata pe masina doar pentru deplasarea la Durau.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am fost atent la ce ai scris, adica Bucuresti -Durau buna parte pe E85 unde terenul ajuta mult dar te freaca zgomotul din eter, deci bati peste 30Km sigur dar depinde... Si eu am patit la fel, ba am bataie 15km in munti, ba 30km printre dealuri ba 100km dar daca este zgomot sau ala nu are putere degeaba. Daca langa tine este unul care intra in TX si te acopera? Daca cel pe RX are unul care e pe TX langa el? Deci bate destul dar depinde de multi factori...mai ales sa nu fie ocupata banda de palavragii.
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Byke, Fa bine si "calibreaza"-ti antena la un gagiu care are SWR-metru si mai si stie sa-l foloseasca. Dupa ce efectuezi operatiunea asta, sa revii cu datele noi despre cum se comporta statia cu antena cea biciuitoare. Cool Felicitari pentru achizitie !
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
byke sa o stapanesti cu placere. fa calibrare de antena ca daca ai reflectata mare poti arde ceva prin statie( cu toate ca slabe sanse). castigi binisor cu un reglaj bun.

parerea mea ca un 15 km rx/tx este arhisuficient la traficul nostru.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Of, Byke! Ce nu mi-ai spus dupa ce ai luat antena sa ti-o calibrez? Cauta la voi in oras pe canalul 22 daca e cineva care calibreaza antene. Trebuie sa fie cineva.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am luat la cunoștințã sfaturile voastre. Marius, dupã atâtea bãtãi de cap, n-am vrut sã fiu prea pisãlog. Avem și în Cluj cel puțin douã locații unde se calibreazã, sper sã ajung astãzi sã rezolv treaba.
Revin cu parametri dupã ce direcționez undele cum trebuie.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Byke a scris: Avem și în Cluj cel puțin douã locații unde se calibreazã, sper sã ajung astãzi sã rezolv treaba.
.

sa-mi dai si mie detalii pe PM te rog cu locatiile.ms.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cum in sfarsit am si eu un weekend liber o sa imi montez si eu statia pe masina ca zace de ceva vreme prin casa. Daca mai exista posesori de Vectra B si statie Alan 42 Multi ii rog sa puna o poza cu modul in care au montat-o. Stie cineva un loc in Craiova unde se calibreaza antena? La recomandarile voastre am ales antena ML145 si suport magnetic de 160mm. Multumesc mult colegilor ca au impartasit din cunostiintele lor si cu noi incepatorii. Ne auzim in eter Wink
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am strabatut prima mie de kilometri pe soselele patriei alaturi de statia CB functionala. De oboseala, nu deslusesc tastele deocamdata, dar maine promit sa vin cu o istorisire pe cat de completa, pe atat de digerabila, a la Byke.
Tineti aproape Wink
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asteptam cu nerabdare povestea. Wink
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mai apelez inca o data la posesorii de statii de pe forum. Se pare ca suportul meu are numai 12 cm in diametru. Nu 16 cum credeam. Mai are cineva acest suport? Pana la ce viteza rezista pe masina? Eu am mers azi cu 100-110 dar mai mult nu am avut curajul. Wink
Si am gasit o firma in Craiova care calibreaza antene. E pe Carol I nr 51(un tip Mihai). A calibrat cineva antenele la ei? Merita sa am incredere? Multumesc mult. Wink
Skip ads

  • tinculetz

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o talpa de 120 de mm si o antena ninja 300w de 90 de cm inaltime si am mers cu 140 km/h si nu a zburat de pe masina. constant la 120 , 130 la ora. e in regula talpa, nu zboara. mai mult de 140 nu am dat, ca am cauciucuri de iarna si imi vibreaza masina Smile
  • sorente

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Conteaza si cat e de lunga antena. Eu am mers cu 120km/h, drum destul de denivelat si nu a zburat... tot suport de 120mm, antena ML145.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti de crt 77?
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@tinculetz- ce performante are instalatia ta (cat bate km)?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc colegilor. Am mers azi si cu 140 km/h si nu a cazut. Antena e ML 145. Intr-adevar de un real ajutor. Stii tot ce misca pe sosea. Wink Maine sau poimaine ma duc sa o si calibrez. Sper sa se priceapa tipul.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu am tot ml 145cu talpa de 120 si am mers cu 180-190km pe ora si nu a zburat
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc Stefan. Nu prea depasesc eu 140 de km/h decat pe autostrada dar e bine de stiut ca rezista pe masina. Wink
  • tinculetz

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Roly a scris:@tinculetz- ce performante are instalatia ta (cat bate km)?


bate maxim 10 km, dar nu am nevoie mai mult, ca se vorbeste mult si aflu chiar fara sa intreb Smile am 4W. nu ma incurc cu amplificator
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR