Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ieri am calibrat si eu antena in Craiova la o firma. Desi mergea foarte bine tot s-a cunoscut o schimbare. Cel care mi-a calibrat-o e un adevarat profesionist. In timpul calibrarii a vorbit in Italia si Austria. Shocked Tariful e de 20 RON . Desi nu il cunosteam, de la mine nu a vrut sa accepte bani. Wink
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Byke a scris: Faptul cã recepționam colegi de pe Calea Turzii și din Baciu i-a fãcut invidioși pe privitorii din zonã.

tu ai noroc ca are dumbo si trompa. Apropo la calibrarea asta trebe sa mergi cu masina pe care se monteaza antena? Sau poti merge cu orice masina statia si antena sa o ai ?
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Hai ca v-am gasit! La "calibrare" contreaza lungimea antenei si pozitionarea ei pe capota. Automat o masina mai inalta va avea un avantaj in plus si tot automat, o masina care are masa mai buna la antena va avea un alt avantaj in plus.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@liberlamare - trebuie sã mergi cu maºina. Antena se calibreazã pe maºinã. Numai bine.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:@liberlamare - trebuie sã mergi cu maºina. Antena se calibreazã pe maºinã. Numai bine.

ms
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti de o antena micro 30 ? ar putea fi prelungita cu 1 metru de sarma de inox? Ar ajunge la performanta unui ML 145? daca da cum? S-au cum s-ar putea prelugii? Merita?,
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Se poate prelungi, dar cred cã nu se meritã. Nu vei avea performante, si riscul de a se rupe este mare. Pãrerea mea - dar sã vedem ce spun colegii cu mai multã "vechime" in CB. Numai bine.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ok . mai astept pareri!
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
practic da,dar trebuie sa schimbi si bobina
Nu este indicat sa schimbi spicul unei anumite bobine cu altceva. Totul este calculat, dinainte, iar fizica este una din stiintele fixe, deci ramane fix acelasi spic, daca vrei sa ai randament, daca ba, faci ce vrei. Totusi cel mai indicat este sa incerci, insa ai mare grija, deoarece diferenta se va vedea la emisie, atunci cand valoarea SWR dicteaza totul, iar pe alocuri ( in cazul puterilor mai mari de 10 watt ) este necesar sa nu depaseasca 1/1,1.
Daca totusi vrei sa pui un spic mai lung trebuie scurtata bobina, nu stiu exact cu cat, dar poti tatona daca ai un SWR-metru
Deci "succesuri " !

ps:daca ar merge si ar fi asa usor de realizat , iti dai seama ca am cumpara toti antene de 50 de lei + 1 m de sarma si economisim vreo 100 de lei


Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Mie 12 Mai, 2010 9:54 pm
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da! ai dreptate ! La bobina nu m-am gandit!
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sper sa nu gresesc dar o antena ar trebui sa masoare 7m,de ex .: daca ea are 1,60 m (spicul),restul de metraj(5,4m) se regaseste in bobina
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da se poate! Nu prea sunt in tema cu chestiile astea. De aceea am si cerut pareri!
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea este sa stai linistit,daca vrei performanta ia-ti cel putin o antena ml 145,pt o statie de 4w,ea merge si la cele de 10-15 w,daca vrei o statie de la 15 w in sus iti iei un Sirio Megawatt de 2m.
ps: antena conteaza foarte mult
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am luat ubn crt cu antena micro 30 pentru inceput. Urmeaza un ML 145
  • faur
  • *
  • 17 mesaje
  • din 25 Mar 2007
  • Astra 1.8 XER 140 hp
  • Bucuresti
  • faur

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.8 XER 140 hp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

fiind in banda CB adica in banda de 11m, teoretic antena trebuie sa aiba 11 metri lungime, egala cu lambda frecventei, adica distanta pe care o parcurge unda electromagnetica pana face o sinusoida completa. Acest lucru nu e fezabil pe autoturisme, deci se alege lungimea antenei de genul lambda/6 si restul pana la 11 m se regaseste in bobina. TOATE antenele facute pt 27 Mhz trebuie sa aiba teoretic 11 m! Acum, bineinteles ca daca avem spicul antenei mai lung, randamentul creste. In cazul antenelor polarizate vertical, conteaza f mult si planul antenei, adica trebuie sa avem platforma pe care sta antena sa fie cat mai mare... In cazul auto, cupola . In caz contrar, avem o parde dinputere care se intoarce in cablu/ statie si sunt 2 consecinte:
1. Se pierde din puterea radiata in eter
2. Se poate strica finalul statiei...

Sper ca am mai lamurit ceva intrebari...

73
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
S-a mai pus intrebarea asta si raspunsul a fost mereu ca in CB marimea antenei conteaza. Chiar nu exista nici o posibilitate sa egalezi performantele unei ML 145(de care sunt extrem de multumit) cu un amplificator si o antena mai mica? La o limuzina chiar nu ii sta bine cu ditamai antena pe mijlocul plafonului. Chiar daca ar costa mai mult nu ar fii o problema.
  • tinculetz

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:S-a mai pus intrebarea asta si raspunsul a fost mereu ca in CB marimea antenei conteaza. Chiar nu exista nici o posibilitate sa egalezi performantele unei ML 145 cu un amplificator si o antena mai mica? La o limuzina chiar nu ii sta bine cu ditamai antena pe mijlocul plafonului. Costurile nu ar fii o problema.


compensezi emisia ta. dar receptia este slaba, pentru ca amplificatorul mareste doar puterea de emisie. si tu te auzi la o distanta mare, dar nu vei receptiona decat din apropiere.
eu nu am avut bani de ML145 cu toate ca il doresc nespus, si am cumparat un Albrecht Ninja 300W de 90 de cm. nu este nici mare nici mica, si sunt multumit de performante.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
tinculetz a scris:
pirvu_daniel a scris:S-a mai pus intrebarea asta si raspunsul a fost mereu ca in CB marimea antenei conteaza. Chiar nu exista nici o posibilitate sa egalezi performantele unei ML 145 cu un amplificator si o antena mai mica? La o limuzina chiar nu ii sta bine cu ditamai antena pe mijlocul plafonului. Costurile nu ar fii o problema.


compensezi emisia ta. dar receptia este slaba, pentru ca amplificatorul mareste doar puterea de emisie. si tu te auzi la o distanta mare, dar nu vei receptiona decat din apropiere.
eu nu am avut bani de ML145 cu toate ca il doresc nespus, si am cumparat un Albrecht Ninja 300W de 90 de cm. nu este nici mare nici mica, si sunt multumit de performante.

Cam la ce distanta emiti cu ea?
  • tinculetz

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
colbert a scris:
tinculetz a scris:
pirvu_daniel a scris:S-a mai pus intrebarea asta si raspunsul a fost mereu ca in CB marimea antenei conteaza. Chiar nu exista nici o posibilitate sa egalezi performantele unei ML 145 cu un amplificator si o antena mai mica? La o limuzina chiar nu ii sta bine cu ditamai antena pe mijlocul plafonului. Costurile nu ar fii o problema.


compensezi emisia ta. dar receptia este slaba, pentru ca amplificatorul mareste doar puterea de emisie. si tu te auzi la o distanta mare, dar nu vei receptiona decat din apropiere.
eu nu am avut bani de ML145 cu toate ca il doresc nespus, si am cumparat un Albrecht Ninja 300W de 90 de cm. nu este nici mare nici mica, si sunt multumit de performante.

Cam la ce distanta emiti cu ea?


nu stiu sa iti spun o distanta exacta, pentru ca la probe, raspund repede cei din apropiere Sad dar am vorbit cu tata intre centrul brasovului si stupini (8 km), iar pe DN1, intre iesirea din brasov si timisul de jos (cam 10 km). dar uneori nu ma aud departe. ziua e galagie mare.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da! cam asa!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR