Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • damastacr

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut. În urma unui accident, bara fata si 2 senzori de parcare au trebuit înlocuiti. Masina e Opel Insignia 2009 A20 DTH 130cp. In bord apare Service Parking Assist. Pe testerul lor multimarca cred, nu le apare ce senzor e defect sau cu probleme, ci toti 4. Masina a stat o saptamana la service Tiriac Auto Bacãu unde pur si simplu nu-si dau seama unde e problema. Cablurile zic ei ca nu-s roase sau întrerupte, mufarea e buna. Am încercat si cu un opcom 2010-clona si la fel apar toti 4 ca fiind cu probleme. Rog colegii de forum care ati avut ceva asemãnãtor... un sfat ar fi very much appreciated.
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
este plin forumul de probleme la senzori...Incearca si tu la Opel sa gasesti o rezolvare nu la Ford, Mazda si Jaguar, Tiriac vanatorul de porci nu cred ca are experienta necesara poate sa-ti ia banii degeaba !
  • damastacr

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Mersi de info. Dacã aveam reprezentanta Opel în BC ma duceam. Tiriac a fost printre puținele service-uri care a acceptat sa facã reparația vinovatul având asigurarea la City care știm cu toții ce fel de societate e. Am cautat pe forum, pt insignia mai rar. Dacã nu am fost atent scuze. Prin urmare problema rãmâne...
  • damastacr

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Revin cu un update.
VAUX-COM 120309a - PC based diagnostic tool

Please add your workshop
name in the settings window

VAUX-COM 120309a- CAN Communication Window> 2009 (9) > Insignia > Body > Parking Assist Control Module


Read Info...

Identifier: 0x0501
VIN: W0LGM57K491011404
Hardware number:13286927
System name: FRPAAO
Part Number:13308135
Software version number: 00CB10E9
Programming Date: 20081126
Hardware key number: *97LQHG
Variant programming: KA81354829000384
Alpha code: AA


Total number of fault codes: 4

B0957 - Parking Assist Front Sensor Right Corner Circuit - Short to Battery
(01) - Present

B0956 - Parking Assist Front Sensor Right Middle Circuit - Short to Battery
(01) - Present

B0955 - Parking Assist Front Sensor Left Middle Circuit - Short to Battery
(01) - Present

B0954 - Parking Assist Front Sensor Left Corner Circuit - Short to Battery
(01) - Present
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Uite aici...
http://workshop-manuals.com...5_b0956_or_b0957/

Verifica si apoi mergi mai departe... Idea
  • damastacr

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Mersi gizmo. Luni la electrician ca eu nu prea înțeleg ce scrie acolo și revin cu un update sau sper cu un problem solved.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dca nu aunt mudari, verifici toate conexiunile sa nu fie corodate,apoi verifici/inlocuiesti senzorii, de regula cedeaza unul nu toti patru...
  • damastacr

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am înțeles. Murdari nu sunt. Ei la service au înlocuit cicã 2 dintre ei. Eroarea îmi apare la toți 4. Pot schimba intre ei sa zicem corner left cu middle left? Mulțumesc frumos. Revin luni cu ce am facut. O seara frumoasa.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Da, se pot permuta fara probleme..., vezi conexiunile posibil sa fie oxidate...
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Este unul (sau mai multi dintre ei) avariat/spart. Eu am primit un Ford Focus in bara din spate si imi spunea la fel. Baietii de la service au luat un senzor nou si l-au pus in spate ca sa vada care e mort - fix de 2 minute. Fara tester sau voodoo. Smile
  • damastacr

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Problema s-a rezolvat. Un fir rupt la senzorul middle left. Electrician bun a știut exact unde sa se uite, a dat bara jos, a mãsurat și a gãsit firul, undeva în mãnunchiul gros de fire care intra într-o cupla sus în spatele radiatorului mi se pare. Senzorii sunt buni toți, niciunul nu e defect. Am scãpat ieftin. Sa mai zic ceva de electricieni lui peste de la Tiriac Auto? Nu mai zic... Mulțumesc frumos de sfaturi.
  • ionut8190

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
salut . am si eu problema cu senzorii de parcare , in urma unui test am descoperit ca unul era defect (nu ma lasa sa sterg eroarea ) l-am inlocuit , acum sterge eroarea . Problema este ca atunci cand apas butonul de parcking sau bag in marsalier imi da dinou eroarea, am incercat sa o sterg , o sterge ,dar la o noua apasare dinou reapare aceeasi eroare pe aceelasi senzor . ceva ideei despre ce este de facut ?
un meserias care sa imi rezolve problema ? multumesc
Skip ads

  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@ionut8190, sa nu fie defect si acest senzor. Eu cand am schimbat unul (defext) pe dreapta spate sa stii ca l-am comandat (nou) pe net si a venit defect. M-am dus cu masina la magazinul de unde l-am achizitionat (din Bucuresti) si au constatat ca era defect din fabrica. Mi-au montat ei altul nou deoarece aveau si service.
  • ionut8190

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
waw la asta chiar nu m-am gandit..... problema este ca cei de la magazinul de piese de pe langa parcul IOR mi-au spus ca ei nu imi mai i-au senzorul inapoi , dar ca sa ajung acolo sti cum as putea sa vad daca senzorul cumparat este bunsau nu ?
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu dupa ce am achizitionat senzorul nou, la montat mecanicul si facea la fel....ceia ce era suspect la un senzor nou si sigilat. Mecanicul a schimbat senzorul nou cu unul care functiona (ia schimbat intre ei) si eroarea sa mutat si ea mai departe cu senzorul nou. Îi aparea pe OPCOM...parca asa se numeste. Concluzia a fost ca senzorul nou este defect. Cand am mers la magazinul respectiv (are sediul/service undeva pe varianta cum te duci spre Popesti Leordeni, pe stanga, dinspre Urziceni) la fel au verificat si ei senzorul....prin inlocuire cu unul functional (de la masina) si atunci au decis sa imi dea altul nou, pe care l-au montat ei pe loc. Nu a trebuit sa sterg nici o eroare...pur si simplu senzorii si-au revenit pe loc si nu mai aveam nici o eroare. Mecanicul de la service mai spunea ceva de genul ca senzorii daca sunt buni trebuie sa simti putin curent cand îi atingi cu degetul...ca si cum ar "piºca/curenta" ...atunci inseamna ca este bun....daca nu simti asta inseamna ca este defect sau oxidata mufa. Sincer nu am incercat asta niciodata dar poti verifica si asa.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, sunt obligati sa iti schimbe marfa cumparata de la ei, daca e defecta si ai toate actele care atesta faptul ca produsul este achizitionat de la ei.
Cred ca trebuie sa le explici si poate ca o sesizare la protectia consumatorului ii trezeste din vise.
Apropo, cat te-a costat un senzor?
  • ionut8190

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc zanfy de parere dar treaba e mai complicata de atata ieri am fost si am schimbat senzorii intr ei si ... nimic. defectul nu sa mutat pe alt senzor ci a ramas pe aceelasi chiar daca au fost schimbati .... sa fie oare cablajul ? precizez ca nu am lovit masina , doar am plecat de acasa totul ok si cand am ajuns la munca si am parcat , mi-a aparut eroarea si de atunci vad ca orice ii fac nu dispare . Asa ca revin cu intrebarea stiti pe cnv care se pricepe sa rezolve problema?
Kmob : senzorul original , nou a costat 180 ron tva inclus
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca schimbi senzorii intre ei si eroarea persista, este cablajul. Din ce spui tu, pare sa fie un contact corodat. Trebuie masurat sa vezi daca e intrerupt pe undeva.
  • ionut8190

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
si eu ma gandeam tot la asta astfel revin cu intrebarea daca imi puteti recomanda pe cnv care sa stie ce e de facut?
  • ionut8190

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua , revin cu rezolvarea problemei mele . Daca dintr-o data nu va mai functioneaza senzorii de parcare ca sa ii verificati/ vedeti care nu va merge bagati in marsalier si mergeti in spatele masini . Acolo apropriati degetul de senzori . cand tine-ti degetul apropriat de senzor (aproximativ 0.5 cm intre deget si senzor) trebuie sa se auda un plici (ca de contact electric) . senzorul care nu scoate acest plici este defect si trebuie schimbat . Asa ca nu mai da-ti bani la toti tantalaii care le stiu pe toate , pe diagnoze de tot felul , rezolvarea este simpla si nici schimbatul de senzori la insignia nu e greu ( nu se ridica pe elevator / nu se da jos bara ). partea proasta este ca opelul nu s-a gandit si la romania la cat de rpd se da jos un senzor care costa aproape 50 E cred ca daca afla anumiti baieti incepem sa ramanem fara ei .... Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR