Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Deja sunt o gramada de astfel de topicuri incepute. Eu vreau insa ceva mai... complicat Shocked
Asa arata acum bordul:


Care ati mai desfacut borduri de masini vechi stiti ca majoritatea cadranelor sunt din tabla iar iluminarea se face ori de pe lateral ori din spate; lumina se 'imprastie' peste cadran in functie cat de puternice sunt becurile. In cazul meu sunt 4 becuri pentru toate cele 3 ceasuri plasate in spatele cadranelor spre margine. Cutia in care sunt puse ceasurile are peretii interiori albi. Din pacate becurile nu sunt suficient de puternice ca sa lumineze toata suprafata cadranului Sad si daca iti mai vine din fata si unu care are nesimtirea sa mearga noaptea cu farurile aprinse nu mai vezi deloc bordul Smile. Asa CA CA tot romanu' inventiv am zis sa imi inlocuiesc becurile cu... leduri. Buun. Desfac bordu si vad ca nu am cum sa pun ledurile decat pe margine si sa bata direct pe ceas; ca in poza:


Da, stiu... naspa Evil or Very Mad. Mai am o varianta: as putea incerca cu leduri de alea super-puternice de la Zexstar montate in locul becurilor originale. Credeti ca ar fi destul de 'luminoase' cat sa se poata citi ceasurile noaptea? (varianta asta ar fi cea mai simpla).

Si, insfarsit, o alta varianta, de fapt cea pentru care am deschis topic nou. Am un display tft spart (de la un laptop). E sparta doar sticla aia in care sunt cristalele lichide. Plasticul si foliile alea de dispersie sunt perfecte. Ce m-am gandit... tai un cerc din plasticul si foliile acelea, pun leduri pe margini, lipesc peste o folie neagra decupata cu grafica ce vreau sa o am pe ceasuri si, voila, obtin plasma gauges Razz.
Bineinteles trebuiau sa se iveasca si probleme: mai intai am incercat sa pun ledurile pe margine sa vad ce iasa. Intr-adevar lumina este destul de omogena insa tot se pot observa locurile unde sunt puse ledurile.. pentru ca sunt LED-uri focalizate din acelea cu unghi destul de mic (de alea ieftine cu 1 leu Razz). Am citit pe undeva de leduri SMD... nu prea am inteles cum sunt alea... Nu au lentila de focalizare sau cum? Alea sunt ce caut eu pentru o lumina dispersata mai bine? (Original displayul are un neon.. deci nu sunt probleme de genul asta).
O alta problema ar fi faptul ca nu am gasit inca o metoda prin care sa tai plasticul fara sa se sparga... am un flex micut cu discuri de vreo 30 mm diam. poate sa incerc cu ala...
Si una dintre cele mai mari probleme: nu reusesc sa scot acul de pe ax!! Am mai intrebat odata si cineva mi-a raspuns 'cu furculita'. Probabil la ceasurile noi functioneaza fara probleme, dar la mine nu pot nicicum.. parca ar fi lipite pe ax. Si mi-e frica sa nu le rup daca trag mai tare. Care stie daca sunt lipite sau nu? Ati mai desfacut careva asa ceva?
Pe langa solutiile astea ar mai fi cea cu folia electroluminiscenta pusa peste cadranul original si peste ea folia decupata cu grafica... doar ca e mai greu de realizat, nu e fiabila si un alt minor impediment este ca nu se gaseste Very Happy.

Deci? ce parere aveti la ideea cu displayul tft? Cat de 'realizabila' este?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sal
vad ca te preocupa serios Smile
am facut o groaza de teste dar pe ceasurile de kadett se vede naspa.......cele de vectra A si astra F sunt mai bune au "tunele"transparente pt a ghida lumina.
la kadett D si E stiu sigur ca nu se pot da acele, se deteoriorizeaza sunt lipite sau ce......dar la ce vrei sa le dai jos?la astra F si vectra A se pot da jos,dar cu riscul de a decalibra (turometrul si km.....apa si uleiul se poate da una-2).
daca vrei sa maresti unghiul de iluminare slefuieste din varful ledului.....
din cate teste am facut numai ledul alb sia aratat intradevar efectul! am folosit soclurile original ale becurilor....
uite aicea! sa mai discutat despre leduri.
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da, stiu ca s-a discutat foarte mult despre leduri (si pe alte forumuri) si am citit o gramada de topicuri. Pana la urma problema mea este legata de scoaterea acului ca sa pot da cadranul jos. Dar daca zici ca la kadett d si e sunt lipite probabil asa or fi si la kadett c Sad.
Tot din tabla sunt si cadranele pe care ai incercat tu? La mine sunt de tabla si acul dintr-un plastic mat, deci nu pot pune led sub ac si sa conduca lumina pe toata lungimea lui.
As mai putea eventual sa desfac tot ceasul Shocked nu pare foarte complicat.. dar mi-e frica sa nu-l decalibrez (ceea ce sigur s-ar intampla). De aia am renuntat la idee.
Daca reuseam sa desfac acele si sa scot cadranul il inlocuiam de mult cu unul de plastic home-made (ala din ecranul tft -> si ar fi iesit ca din fabrica Laughing ). M-am gandit si eu la solutia cu polizatul varfului ledului (de fapt m-am gandit sa-l tai pana langa dioda Embarassed) dar nu am incercat daca am vazut ca nu pot da jos cadranul.
Acum m-a prins asa un chef de 'stricat' bordul la masina si am zis sa incerc din nou.

Si m-am gandit asa: ecranul acela de plastic+foliile aferente, leduri albe (daca zici ca iasa lumina mai difuza + ca ar arata misto) acele asa cum sunt (galbene - ca nu am ce sa le fac decat sa le vopsesc) iar peste cadranul alb va veni lipita folie transparenta cu fata ceasului tiparita pe ea (astfel o sa am ce culori vreau eu pe ceasuri fara sa folosesc leduri de culori diferite) + ca daca e iluminata toata suprafata cadranului si nu doar cifrele nu mai e nevoie de iluminat acul separat. aaa si sa nu uit... mai am nevoie de foarte multa multa rabdare Mad.
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am desfacut din nou bordul si am zis sa incerc totusi cu leduri pe marginea cadranului (fiind cea mai simpla metoda). Am incercat cum a zis AdamOpel si intradevar functioneaza Wink!!! multzam fain!

Am polizat lentila ledului:


Iar restul a fost simplu: am scos ledurile vechi albastre, le-am pus pe astea albe si le-am lipit.



In realitate arata mult mai bine. Nu se vad asa clar ca in poze locurile unde sunt puse ledurile dar oricum se vede ca de la 110km/h nu mai sunt leduri (de fapt acul nici nu prea are voie sa treaca de zona aia Very Happy). Totusi mai puteam pune cateva leduri sa fie iluminata toata suprafata cadranelor uniform. Deocamdata ma multumesc cu atat Rolling Eyes. Mi se pare mai cu stil bordul asa cu leduri albe decat cum l-am avut inainte cu albastre.

---
Timp total de lucru: 2h cu drumul pana la magazin Embarassed
Cand le schimb data viitoare scot timp mai bun Laughing

-------
asa arata noaptea:



cum ziceam, in realitate se vede foarte misto dar de pe scaunul soferului Very Happy, din dreapta se vad si ledurile pe margine si arata aiurea Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR