Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • TOK

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salutare, povestea incepe cu o mica "umezeala" de ulei in jurul capacului baii de ulei...cu ocazia schimbului de ulei am hotarat sa demontez capacul baii pentru remedierea acelei pierderi. Dupa ce am dat capacul jos, surpiza, in capac am gasit pipa de ugere (nu stiu daca este denumirea corecta) a camasii pistonului si a mecanismului bielei care nu stiu din ce cauza s-a rupt... intrebarea mea este daca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema si cum a rezolvat-o.
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Demonteaza neaparat baia de ulei complet si incearca sa inlocuiesti "pipa" aia care s-a rupt!Nu o lasa asa,ca e pacat de motor!In afara de ungere,prin jetul de ulei dat de ea se face si o racire a pistonului si bielei.O sa fie un pic mai dificil de demontat baia complet,dar se face..
  • TOK

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
da, trebuie neaparat facuta treaba asta, dar ma gandesc daca o sa am acces fara sa fie nevoie sa demontez si altceva...
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Motorul se ridica de pe jug(cadru),dai baia de ulei jos,apoi vezi ce implica scoaterea bucatii ramase,daca a ramas,daca filetul din bloc e ok,etc.De-abia atunci o sa vezi ce trebuie facut in continuare.Iti recomand sa faci treaba asta la un service,pentru ca nu-i joaca de copil.Pune o poza cu ce ai gasit in baia de ulei,sa ne dumirim despre ce e vorba.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pipele ale sunt bagate prin presare. Nu ai loc sa le infiletezi acolo.
  • TOK

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
am aflat si eu dupa ceva discutii si cautari ca sunt bagate prin presare, o sa o programez la mecanic, maine fac si niste poze la bucata de conducta, nu o am la indemana acum. Sunt curios daca o sa gasesc piesa noua pentru ca eu am tot cautat pe intenet si nu am gasit mai nimic...ce-i drept nu cunosc nici denumirea corecta a piesei...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR