Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Motty14

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua sa va prezint cazul meu , oprinduma la trecearea de pietoni un participant la trafic cu o asa zisa masina dacia 1310 cu asigurare la carpatica se opreste direct in mine dupa 2 zile ajung la carpatica imi face constatarea :haion , bara spate schimbate ,panou , armãtura bara , aripa dreapta spate reparate a doua zii merg a service care l-am ales si imi zice ca panou si aripa trebuiesc înlocuite si pe urma bãiatu de la service si inspectorul de la carpatica mi-au spus 99% dauna totala in 2-3 sãptãmâni primesc raspunsul ,acum intrebarea mea este cam cati bani sa ma astept sa primesc avand un opel corsa c an 2003 195000km stare cel putin medie

Va multumesc
Skip ads

  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Dauna totala acopera 80% din pretul masinii.
Eu zic undeva la 3000 euro ar trebui sa iti dea acum depinde de inspector.
  • Motty14

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Mi-se pare putin exagerat 3000 eu as fi multumit si cu 1700-1800 euro avand in vedere faptul ca masina e 2003 si 195000 km
  • mihaiulian78

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Opel astra g din 2003 dauna totala acum un an, am primit 1750 euro + epava.
Skip ads

  • Motty14

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Deci eu sa ma astept la 1200-1300? De la ai avut asigurare si cat a durat tot dosarul pana ti-au dat bani?
  • mihaiulian78

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2015

  • Mesaj Privat
6 luni de la accident pana la primirea banilor cu asigurare de Bulgaria.
  • Motty14

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pe bulgaria se primesc mai greu mi-a mi-a zis inspectorul de a carpatica ca in2-3 sãptãmâni se finalizeazã dosarul si in 10 zile LUCRATOARE primesc bani deci ar trebui sa fie cam o luna
  • mihaiulian78

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2015

  • Mesaj Privat
2-3 saptamani se fac 2-3 luni. Inarmeaza-ta cu multa rabdare si suna la firma de asigurari in fiecare zi daca vrei banii repede. Ca si idee, vezi pe site-urile de vanzari auto cat costa o masina ca a ta ( firma de asigurari o va gasi pe cea mai ieftina ) din care scazi 25% valoarea epavei, aia fiind suma pe care o vei primi.
Skip ads

  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Pana la urma ce ai rezolvat?
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca e in insolventa Carpatica , nu cred ca a rezolvat prea multe !
  • Motty14

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Rezolvat Smile)) dupa 2 luni de zile mi-au dat raspunsul , nu este dauna totala si am ales sa o fac in regim propriu , mi-sa spus ca tre sa primeac 4200 lei , am acceptat , si pe urma mi-au spus ca in 15 zile lucratoare primrac bani . Far problema a fost ca alea 15 zile lucratoare sau facut inca 2 luni...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai la 930 euro e cam dauna totala. Una buna si nelovita este 1200 euro, la 1500 deja gasesti Agila sau Corsa ambele Njoy cu 4 portiere. Sa spunem ca o faci ca se poate, mai raman si ceva bani dar valoarea ei de piata nu va trece de 1000 euro, nimeni normal la cap nu va cumpara una lovita asa tare pentru ca rugina va aparea inevitabil. Motorul tau tacane, ai bataie la denivelari, far schimbat ca a fost pocnita usor, deci starea ei nu este medie ci proasta.

Cea mai rapida solutie este sa o vinzi asa cu 500 euro la un geambas, nu te vei chinui pe la service sa o faci pe a ta si pe viitor chin la vanzare, acuzat ca tragi teapa etc. Cu 1400 euro hai sa fim seriosi ca iti iei masina.

A doua varianta e sa o dezmembrezi, daca iti faci un calcul grosier ai sa fii uimit cat scoti. Dezavantajul e ca dureaza si iti trebuie un garaj sau macar o curte. La sfarsit duci coasca la fier vechi, iti iei hartie si o radiezi. Daca taxa e platita si nerecuperata mai intai depui cererea, poate mai scoti si de acolo ceva.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Motty14 a scris:Rezolvat Smile)) dupa 2 luni de zile mi-au dat raspunsul , nu este dauna totala si am ales sa o fac in regim propriu , mi-sa spus ca tre sa primeac 4200 lei , am acceptat , si pe urma mi-au spus ca in 15 zile lucratoare primrac bani . Far problema a fost ca alea 15 zile lucratoare sau facut inca 2 luni...

Asta-i mersul, asigurarea se eschiveaza de la a-ti da dauna totala ca sa nu-i coste prea mult despagubirea. Ai de alergat dupa piese (ca si mine) si la final oricum vei iesi in pierdere, indiferent daca :
- o faci in regie proprie, asigurarea iti da mai putin, dar ai sansa sa o repari bine daca gasesti pe cineva care are interesul sa ti-o repare, aduci toate piesele SH pe original, iti da cu spray zinc si iti baga ulterior ceara sub presiune peste tot... conteaza mult daca iti trage caroseria pe cal absolut peste tot pe unde se poate trage inapoi fara a o taia (de remarcat ca daca baga flex-ul in ea ulterior iti apare inevitabil rugina)
- o faci la un service agreat, nu platesti nimik in plus dar toate piesele vor fi aftermarket si se baga flex-ul unde trebuie ca sa se termine lucrarea cat mai repede, dupa ce termini cu reparatia o vinzi ca nu te va mai tine mult (apare rugina si in timp descoperi alte nemultumiri legate de reparatie).

In cazul meu, asigurarea mi-a dat 1.931lei. Pretul pe care l-am platit pe reparatie ca sa fie masina cat mai aproape de cum era inainte (adica trasa pe cal, fara nicio taietura la caroserie, cu lonjeron schimbat dupa indreptarea podelei, toate piesele SH pe original... dar NU la culoarea caroseriei, vopsea de calitate + lac de calitate) a fost 2.500lei. Asta-i realitatea in Romania, s-au schimbat legile si-i avantajeaza NET pe asiguratori... daca esti lovit de alta masina si deja masina ta e veche o sa iesi in pierdere ca sa o faci cat se poate de aproape de cum era ea inainte de accident. F*ck you Ro*ania... ,,cu multumiri,, hotilor care s-au perindat la conducerea tarii in ultimii 25ani ce au dat aceste legi in Asigurari (aceiasi gasca de smecheri, after all).
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR