Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • vapor dumitrel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salut si scuze ca am deschis un nou topic insa nu am gasit un raspuns clar la problema pe care o am si anume: vectra mea motor 2.0 gts turbo cod z20net se tureaza singura cand apas ambreiajul pentru a schimba treapta de viteza. alte simptome ar fi ca pana la 2.500 ture relativ are o putere scazuta iar la turatii mari pe liber 3 4 mii se aude un suierat subtil nu agresiv. care ar putea fi problema sau problemele? unii mi.au spus ca e clapeta am curatato si nimic.. altii aer fals.. am cautat( poate nu am stiut clar unde sa ma uit) si nimic.. ambreiajul nu cred ca e de vina nu patineaza. se poate sa fie din soft?
PS : clapeta de acceleratie pe axul clapetului in sine la actionarea cu degetul are un mic joc. e posibil sa fie asta cauza?
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ai ceva erori inregistrate, ceva martori aprinsi in bord?
  • vapor dumitrel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
nu.. am avut o singura eroare legata de functionarea motorului.. si anume la sonda lambda 1.. si am schimbato. in rest nu mai am erori legate de functionarea motorului.
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
cumva se intampla dimineata cand e motorul rece?
Skip ads

  • vapor dumitrel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Se intampla mereu doar in mers cand schimb treptele
  • vapor dumitrel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
m-am hotarat sa schimb clapeta motivul ar fi ca aceasta are un joc pe ax deci nu functioneaza conform.... are cineva idee cum gasesc o garnitura la clapeta ca am cautat si nu gasesc..
  • vapor dumitrel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
nu a fost clapeta.. inca caut solutie ..
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu pe un vectra b 2.0 motor x20xev am avut aceleasi simptome ca tine, dupa curatarea clapetei de acceleratie. A fost coincidenta. Dupa multe sapaturi am gasit ca buba era o fisura considerabila (vreo 6 cm) pe galeria de evacuare. Dupa sudare a fost totul ca la inceput.
Alt motor, aceleasi simptome. Ideea ca nu se vedea nimic, doar suieratul ala de care pomenesti m-a facut sa dau masca jos de pe galeria de evacuare. Si nici asa nu ar fi fost vizibil, dar suieratul se auzea mai bine, asa ca am folosit o oglinda de stomatolog si am vazut buba.

Repet, alt motor, coincide doar capacitatea.
LE: si faptul ca si eu am schimbat sonda lambda degeaba.
Skip ads

  • vapor dumitrel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
zilele astea o duc si eu pe a mea sa ii verifice galeria de admisie si eu ma gandeam la asta .. aer fals.... mai nou imi face si un ameste prea bogat in benzina.. prea mult aer genereaza si prea multa benzina clar...
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca nu ne intelegem.. Adimisie e diferit de evacuare ca cu ru de gura...
O sa aiba galerie de admisie, cand o sa traga aer chioru prin macaroana, ascuns in cada fiind...

L.E.: Poi e logic, noxele tale daca s-ar duce printr-o crapatura (nu de aia la care te gandesti tu) inainte de a nushtiu cat'a sonda, comfuterul zice ca e amestec sarac, deci baga furca-n rezervor... de unde si putoarea de benzinarie..
  • vapor dumitrel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
lasand la oparte exprimarea mea mai putin corecta... calculatorul nu.mi da erori pe nimic nici macar amestec sarac sau bogat nici nimic. nu da nici o eroare pe functionarea motorului.. a fost verificat si softul totul e la locul lui.. insa jucaria face figuri.
PS : nu suntem aici sa facem misto unii de altii mai mult sau mai putin cunoscatori in ale mecanicii ... nu sa nascut nimeni invatat .. mersii
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare rau daca ai considerat-o ca o jignire. Cat mai impartial:

La mine, pe un vectra , motor de 2.0, X20XEV s-a fisurat galeria de evacuare. Simptomele erau exact ca cele descrise de tine. Bineinteles, fara nici o eroare stocata in computer. Am vazut fisura (destul de greu), am luat galeria si m-am dus repede la sudat cu ea. Probleme disparute.

La mine, avand pe masina respectiva o singura sonda, banuiesc ca tu ai 3, gazele ieseau in aer inainte de a fi analizate se sonda, adica sonda nu "mirosea" aproape mai deloc benzina arsa, motiv pentru care zicea la ECU sa mai bage pe foc...
Skip ads

  • vapor dumitrel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns o sa ma duc zilele astea la service sa vedem daca ii se gaseste buba..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR