Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • mario 03

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare !
Am un mare noroc la pietre in parbriz . De 2 ori am scapat doar cu ciobitura , plus sudura( lipici ) pus de un tip ca sa nu plece fisura. Nu arata f bine dar am fost multumit ca nu l- am schimbat . A 3 oara n-am mai scapat , din nou o piatra ( sau pietroi) , a sarit de sub rotile unui camion, pe centura, la ciobit si a plecat o fisura de mai mare frumusetea exact pe directia soferului .
As dori un sfat legat de marca de parbriz pt care sa optez pt ca am vazut f multe preturi , de la 550 lei cu tot cu montaj (suspect de putin) pana pe la 1800 lei doar parbrizul original . si m-ar interesa si un service care sa faca treaba asta la modul profesionist ( sa nu se cunoasca nimic) .
In trecut am mai schimbat la o vectra de doua ori dar in reprezentata pe casco , parbriz original. Ghinionul meu e ca acum nu mai am casco.
Multumesc!
Skip ads

  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Nu-ți pot recomanda marcã de parbriz sau service pentru montaj.
Vreau doar sã mã plâng cã am luat și eu o piatrã de la un idiot și l-am reparat provizoriu, crãpãtura nu s-a mai extins.
Sã vedem cât ține...cu ocazia asta am aflat cât costã cu montaj inclus unul marca Pilkington heliomat = 1000ron Shocked
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut, precis cel de 550 ron este un geam chinezesc de plastic care-ti va face probleme la schimbarile termice..dar incerca sa vezi cum promoveaza vanzatorul parbrizul asta minune, oricum la 500 cred ca merita sa incerci nu pierzi prea mult...
Oricum incearaca sa-l cumperi de la o firma autorizata care iti acorda garantie ! Trebuie sa stii , camera din parbrizul fisurat ramane pe masina parbrizul nou vine doar cu rama de cuplaj a camerei.......
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Diferenta principala de pret este data de compozitia diferita si de tratamentul pe care il are cel original; altfel spus, cel original este mai rezistent la lovituri si este atermic. Eu (evident din cauza banilor) am schimbat cu cele ne-originale si nu am avut probleme (doar ca se zgarie si se crapa mai usor decat unul original).
Sper ca te-am lamurit un pic.
Skip ads

  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Indiferent de alegere si de bani, te sfatuesc sa pui heliomat, o sa te avantajeze f mult la soare puternic sau mai ales noaptea cand vin bizonii din sens opus cu faruri dereglate si te orbesc, in general nu te sfatuesc la parbrize obisnuite,
eu am zafira a din 2001 asa ca e mai usor, dar am observat mergand cu o vecina intr-un I30, si am observat ca nu ma orbeau cei din sens opus, pe urma observ ca la mine seara ma orbeau pana si stopurile celor din fata mea la semafor, al meu era si foarte foarte zgariat si de aia. dar inainte nu vedeam mai departe de farurile celor din sens opus (sa zic asa) acum vad si dupa ei.
Mentionez ca nu am probleme de vedere sau cu ochii.
Studiaza un pic si analizeaza, un alt avantaj o sa il ai in momentul cand o sa circuli cu soarele in fata ta la asfintit.
Spor la studiu.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mai, nu mai invatati oamenii aiurea! Nu exista parbriz heliomat! Te rog sa imi arati unde e cupla de curent si senzorul de intensitate luminoasa pentru activarea acestui parbriz?
Exista simple, simple cu parasolar, atermice. La cele atermice se vede foarte bine efectul de polarizare in soare puternic, datorita straturilor de filtre aplicate in compozitia lui.
Deci: heliomat nu o sa ai tu neam. In plus e interzis prin lege sa montezi un parbriz care iti reduce vizibilitatea.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mai mult ca sigur se referea la parbrizul atermic care are tenta aseamanatoare lentilelor de ochelari heliomatice Smile
intr-adevar aceste parbrize sunt foarte bune dar au si ele dezavantajele lor printre care semal GPS mai slab respectiv daca folosesti un detector de radar nu va sesiza asa de usor radarele de la distanta mare. Sunt bune in schimb vara pe soare puternic sau iarna cu multa zapada si cand ai lumini din sens opus sau seara in asfintit sau rasarit cand ai soarele din fata. Acum si pretul la acestea este mai mare.
Orice tip de parbriz alegi sa iti pui unul de firma (Pilkington si sa nu pui SanGobain ca sunt slabe si se zgarie repede) sau original si sa faci montajul cu factura si garantie si sa te uiti foarte atent la el inainte sa il monteze si dupa montaj si sa verifici si cum merg stergatoarele pe el cu apa ca eu am luat un San Gobain ca era mai ieftin si abia dupa ceva vreme am remarcat ca are o zona unde stergatorul fie ca este nou sau vechi nu apuca sa stearga fiind ca o mica adancitura invizibila cu ochiul liber dar vizibila cand este apa pe parbriz Sad
  • mario 03

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sfaturi !
Cu siguranta nu il voi pune pe ala de 550 lei (cu tot cu montaj) .
Am vorbit la un centru de parbrize prin zona Filaret si montajul costa 150 lei cu garantie si a garantat ca nu o sa se cunoasca ca a fost inlocuit . Cred ca voi opta pt Pilkington care este in jur de 800 cu tenta verzuie sau 1050 din ala atermic. As mai vrea sa aiba si parasolar dar am inteles ca ar afecta senzorul de lumini - asa sa fie?
Ma intrebat de la service daca este cu camera (nu a stiut sa-mi spuna ce camera- cred ca se referea la camera care citeste semnele de circulatie) pt ca acela este mai scump in jur de 1500 lei. Eu am doar senzor de ploaie si de lumini, asa ca o sa scap ,,doar " cu 1050 lei
Skip ads

  • mario 03

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
BV-31STE a scris:Nu-ti pot recomanda marcã de parbriz sau service pentru montaj.
Vreau doar sã mã plâng cã am luat si eu o piatrã de la un idiot si l-am reparat provizoriu, crãpãtura nu s-a mai extins.
Sã vedem cât tine...cu ocazia asta am aflat cât costã cu montaj inclus unul marca Pilkington heliomat = 1000ron Shocked

Tine mult si bine acolo unde este lipit .
Eu am experienta cu lipiturile : am avut cate doua lipituri si la o vectra si la insignia inainte sa le sparg de tot , si nu s-a mai crapat dupa ce au fost reparate , atat doar ca nu arata f bine reparatia . e vrajeala ce reclama isi fac astia ca nu se mai vede aproape de loc ciobiturile dupa ce au fost reparate
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
mario, daca are scule, stie si materiale bune - nu se vede nici o diferenta ! L am lipit si eu de doua ori !

Confirm de asemenea impearmibilitatea trecerii semnalelor de orice fel prin parbrizul atermic ! Nu imi deschide portile din telecomanda nici de la 5 metri de baza daca dau comanda din telecomanda prin parbrizul fata ......sunt nevoit sa scot mana pe geam de fiecare data ....deci frecventa de 433Mhz nu trece.....sa nu gresesc dar 433 este....
  • mario 03

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da , nu te contrazic , e posibil sa fi nimerit eu niste carpaci.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am "furat" saptamana trecuta o piatra pe centura... care a cazut exact intre lamele stergatoarelor , apoi crapatura a luat-o in sus si spre stg masinii... Pe interior, zona de senzori arata cam asa
Si mie tot 1500 pe original mi-au cerut unii de la un centru de parbrize (ca are "camera"...na), am mai primit din alta parte o ofeta cu 750 dar AM... l-am stopat deocamdata.
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
vezi ca in situatia ta clau se gaureste primul strat de geam din 5 in 5 cm , aproximez eu, si se introduce pasta pe toata crapatura cred ca poti supravietui cu el bandajat o vreme buna ! Cauta sa ti-l repare baieti care au experienta cu camioane, tiruri.....bafta !
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai niste baieti care vin sa ne monteze parbrize la TIR-uri mi l-au stopat, mi-a pus pe toata lungimea crapaturii, au gaurit doar la capete... nu prea imi place... dar supravietuiesc.
  • mario 03

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Si eu mi-am "furat" saptamana trecuta o piatra pe centura... care a cazut exact intre lamele stergatoarelor , apoi crapatura a luat-o in sus si spre stg masinii... Pe interior, zona de senzori arata cam asa
Si mie tot 1500 pe original mi-au cerut unii de la un centru de parbrize (ca are "camera"...na), am mai primit din alta parte o ofeta cu 750 dar AM... l-am stopat deocamdata.

Clau70 , tu ai camera aceea , care citeste semnele de circulatie ? Intreb ca la mine nu pare asa de mare zona aia cu senzori .
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Pai niste baieti care vin sa ne monteze parbrize la TIR-uri mi l-au stopat, mi-a pus pe toata lungimea crapaturii, au gaurit doar la capete... nu prea imi place... dar supravietuiesc.


nu te supara, am spus mai plastic asa pentru ca imi dau seama ce inseamna sa l stii cu probleme......bafta !
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@mario 03, nu citeste semnele de circulatie... e doar pentru asistent faza lunga.
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mario 03 a scris:
BV-31STE a scris:Nu-ti pot recomanda marcã de parbriz sau service pentru montaj.
Vreau doar sã mã plâng cã am luat si eu o piatrã de la un idiot si l-am reparat provizoriu, crãpãtura nu s-a mai extins.
Sã vedem cât tine...cu ocazia asta am aflat cât costã cu montaj inclus unul marca Pilkington heliomat = 1000ron Shocked

Tine mult si bine acolo unde este lipit .
Eu am experienta cu lipiturile : am avut cate doua lipituri si la o vectra si la insignia inainte sa le sparg de tot , si nu s-a mai crapat dupa ce au fost reparate , atat doar ca nu arata f bine reparatia . e vrajeala ce reclama isi fac astia ca nu se mai vede aproape de loc ciobiturile dupa ce au fost reparate

A ținut vreo 4 zile, crãpãtura continuã sã se extindã...deși l-au dat cu ceva pe toatã lungimea, plus gaurã la capãt. Meritã sã mai incerc o datã? Poate a 2-a oarã sunt norocos.
  • mario 03

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am inlocuit parbrizul .am luat pilkington ,, heliomat "(ii spunea tipul care mi la vandut) pret 1150 lei cu tot cu montaj .multumit de montaj , parbriz ... Toate bune si frumoase ...dar , eu care stau in Bucuresti si circul numai cu waze , acum cu noul parbriz nu mai mai merge gps de nicio culoare Sad sunt asa de suparat ...si am dat si bani in plus pe parbriz . Oare exista vreo antena externa , ceva , care sa imbunatateasca receptia semnalului gps la telefon?
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:mario, daca are scule, stie si materiale bune - nu se vede nici o diferenta ! L am lipit si eu de doua ori !

Confirm de asemenea impearmibilitatea trecerii semnalelor de orice fel prin parbrizul atermic ! Nu imi deschide portile din telecomanda nici de la 5 metri de baza daca dau comanda din telecomanda prin parbrizul fata ......sunt nevoit sa scot mana pe geam de fiecare data ....deci frecventa de 433Mhz nu trece.....sa nu gresesc dar 433 este....


Eu am scris...ca nu trec undele ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR