Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare ... revin cu o problema recenta la zafira mea .
Consum excesiv de ulei adica 1 litru la 250 km . am schimbat turbina cu una noua si nimic ... pierderi de ulei dar care nu pot sa imi dau seama gasesc doar in spatele motorului intre motor si caseta de directie si nu imi dau seama de unde provine . am demontat instalatia turbo si nu gasesc ulei . Mentionez ca EGR este anulat , FAP anulat amindoua soft cat si fizic , fum nu scoate nici la ralanti nici in sarcina , curatat admisie , clapeta ... ulei sub masina nu gasesc , nu mai stiu pe unde sa ma uit vacuum nu pierde .... masiina merge si trage perfect bomba e la mers erori nu are ... am desfacut furtunul de la capacul de chiuloasa care duce la turbina si am gasit foarte putin ulei si condens atat ... ce as putea sa ii mai fac ... va multumesc anticipat tuturor ... recomandatimi un ulei mai gros folosesc 5-30
Skip ads

  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sa rezolvat garniturile de la supape și ghidurile ... înainte de a face asta am bãgat un aditiv în motor sa îl curat ....
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am vazut topc-ul cand l-ai deschis...
Mi se parea ciudat consum asa de mare, mie intre 2 schimburi de ulei imi scade pe joja cam 2 mm, in conditiile in care imi zemuieste foarte putin pe la o garnitura...
Sincer motorul asta nu consuma ulei daca e in toate mintile...
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Și totuși a început iar sa pape ulei ....
Skip ads

  • razvan11malancus

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema (sau similara), am avut si eu. Consum exagerat de ulei (1l/100 km initial, apoi dupa adaugare aditiv 1l/~250 km), insa insotit de un fum dens, albicios. Dupa verificarea turbinei, DPF curatat, EGR verificat si curatat, etc., am rezolvat problema prin schimbarea motorului. Sper sa nu fie cazul si la tine. Mult succes!
  • savinr

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara..sunt posesorul unui opel astra h 1.9 cdti 120 cp ..si in ultima vreme am observat cã mi se aprinde becul de nivel ulei..cel galben..verific uleiul e sub jumate am facut cam 15 000 km ..uleiul este liqui moli 5w30 ..am gãsit ulei pe sub clapeta de acceleratie mai ales in zona pãrții electronice.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La tine nu este un consum exagerat...in jur de 1-1.5 l la 15000km. Schimba uleiul si filtrul de ulei.
De obicei dupa un anumit numar de km vaporii de ulei ajung in partea electronica a clapetei si de acolo uleiul se prelinge pe motor/cutie.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
savinr a scris:Buna seara..sunt posesorul unui opel astra h 1.9 cdti 120 cp ..si in ultima vreme am observat cã mi se aprinde becul de nivel ulei..cel galben..verific uleiul e sub jumate am facut cam 15 000 km ..uleiul este liqui moli 5w30 ..am gãsit ulei pe sub clapeta de acceleratie mai ales in zona pãrții electronice.
15000?
ce ulei folosesti?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Scrie in post: liqui moly 5w30 Wink
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In general uleiurile de prin romania sunt cam slabe... Eu nu i-as recomanda sa-l schimbe la 15000...
  • savinr

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Oricum multumesc pentru recomandari...zilele astea il schimb...
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Atenție la Ecu cel care a luat Zafira de la mine a schimbat Ecu și nu ii mai papa ulei ... Ecu trimitea prea multa motorina și presiunea din cilindru ridicata alãturatã de uzura segmentilor
Skip ads

  • costyoana

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Spania
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Buna am si eu o zafira din 2008 motor 1.9 cdti si imi maninca ulei cam un litru la 2000 km ce sa fac nu stiu ca nu pierde datimi un sfat sa o vind sau ce sa fac ?
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Vã rog, un sfat.
Am reparat motorul acum o lunã, am mers aproximativ 2000 km ºi s-a aprins becul galben de ulei. Tocmai parcam, am oprit maºina ºi am verificat joja, era uscatã. Dupã o orã am verificat din nou joja ºi vârful era cu ulei. Am completat 1 litru.
Am vorbit ºi cu mecanicul care mi-a reparat motorul, am simþit în vocea lui ceva nervozitate, ce sã-i facã.
Poate cineva sã-mi spunã, ce consumã ulei ºi ce sã verific la ea?
Mulþumesc anticipat pentru ajutor.
  • CVeselin

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara .. am si eu aceasi prb cu consumu de ulei la un astra h 1.9 120 cp.. la 3000 km cam 400 grame i-am bagat.... folosesc motul 5 40 8100 exces... si nu pot sa imi dau seama pe unde ca nu se vad scurgeri pe motor si pe dedesupt... stie cine ce e de facut..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR