Ai uitat parola?

• kiss_me_cristiano

• Mesaje scrise: 257
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 13 Oct 2008

Salutare ... revin cu o problema recenta la zafira mea .
Consum excesiv de ulei adica 1 litru la 250 km . am schimbat turbina cu una noua si nimic ... pierderi de ulei dar care nu pot sa imi dau seama gasesc doar in spatele motorului intre motor si caseta de directie si nu imi dau seama de unde provine . am demontat instalatia turbo si nu gasesc ulei . Mentionez ca EGR este anulat , FAP anulat amindoua soft cat si fizic , fum nu scoate nici la ralanti nici in sarcina , curatat admisie , clapeta ... ulei sub masina nu gasesc , nu mai stiu pe unde sa ma uit vacuum nu pierde .... masiina merge si trage perfect bomba e la mers erori nu are ... am desfacut furtunul de la capacul de chiuloasa care duce la turbina si am gasit foarte putin ulei si condens atat ... ce as putea sa ii mai fac ... va multumesc anticipat tuturor ... recomandatimi un ulei mai gros folosesc 5-30
  • kiss_me_cristiano

• Masina:

Sa rezolvat garniturile de la supape și ghidurile ... înainte de a face asta am băgat un aditiv în motor sa îl curat ....
  • jgyprime

• Mesaje scrise: 9,184
  • Masina: Vectra Z19DT din 2005
  • Cont inregistrat in: 22 Dec 2010

Am vazut topc-ul cand l-ai deschis...
Mi se parea ciudat consum asa de mare, mie intre 2 schimburi de ulei imi scade pe joja cam 2 mm, in conditiile in care imi zemuieste foarte putin pe la o garnitura...
Sincer motorul asta nu consuma ulei daca e in toate mintile...
  • kiss_me_cristiano

• Masina:

Și totuși a început iar sa pape ulei ....
  • razvan11malancus

• Mesaje scrise: 20
  • Masina:
  • Cont inregistrat in: 13 Feb 2015

Aceeasi problema (sau similara), am avut si eu. Consum exagerat de ulei (1l/100 km initial, apoi dupa adaugare aditiv 1l/~250 km), insa insotit de un fum dens, albicios. Dupa verificarea turbinei, DPF curatat, EGR verificat si curatat, etc., am rezolvat problema prin schimbarea motorului. Sper sa nu fie cazul si la tine. Mult succes!
  • savinr

• Mesaje scrise: 5
  • Masina: Astra Z19DT din 2008
  • Cont inregistrat in: 19 Feb 2017

Buna seara..sunt posesorul unui opel astra h 1.9 cdti 120 cp ..si in ultima vreme am observat că mi se aprinde becul de nivel ulei..cel galben..verific uleiul e sub jumate am facut cam 15 000 km ..uleiul este liqui moli 5w30 ..am găsit ulei pe sub clapeta de acceleratie mai ales in zona părții electronice.
  • Edwin

• Mesaje scrise: 7,276
  • Masina: Zafira z19dt din 2006
  • Cont inregistrat in: 27 Nov 2008

La tine nu este un consum exagerat...in jur de 1-1.5 l la 15000km. Schimba uleiul si filtrul de ulei.
De obicei dupa un anumit numar de km vaporii de ulei ajung in partea electronica a clapetei si de acolo uleiul se prelinge pe motor/cutie.
  • jgyprime

savinr a scris:Buna seara..sunt posesorul unui opel astra h 1.9 cdti 120 cp ..si in ultima vreme am observat că mi se aprinde becul de nivel ulei..cel galben..verific uleiul e sub jumate am facut cam 15 000 km ..uleiul este liqui moli 5w30 ..am găsit ulei pe sub clapeta de acceleratie mai ales in zona părții electronice.
15000?
ce ulei folosesti?
  • Edwin

• Mesaje scrise: 7,276
  • Masina: Zafira z19dt din 2006
  • Cont inregistrat in: 27 Nov 2008

Scrie in post: liqui moly 5w30 Wink
  • jgyprime

In general uleiurile de prin romania sunt cam slabe... Eu nu i-as recomanda sa-l schimbe la 15000...
  • savinr

• Mesaje scrise: 5
  • Masina: Astra Z19DT din 2008
  • Cont inregistrat in: 19 Feb 2017

Oricum multumesc pentru recomandari...zilele astea il schimb...
  • kiss_me_cristiano

• Masina:

Atenție la Ecu cel care a luat Zafira de la mine a schimbat Ecu și nu ii mai papa ulei ... Ecu trimitea prea multa motorina și presiunea din cilindru ridicata alăturată de uzura segmentilor

Intra si tu in Club!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata

Inchide