Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • syklan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
In luna octombrie a anului trecut am devenit fericitul posesor al unui Astra H second hand. Pe langa alte micute probleme, unul din defecte consta in faptul ca am parte doar de caldura in masina.

Simptome: - treptele de ventilatie functioneaza corespunzator - ok
- indiferent de pozitia butonului ce controleaza temperatura, aeroterma baga doar maxim cald - not ok
- indiferent de pozitia butonului de redirectionare aer, acesta baga maxim la picioare si putin la parbriz. -not ok
- martorii butoanelor de recirculare, dezaburire sau ac nu se aprind la apasarea butoanelor de asemenea nici comenzile nu functioneaza -not ok

In urma unei vizite la service baietii au pus testerul pe ea, s-au mai uitat la ce ar putea avea si mi s-a spus ca nu s-au constatat erori, cel mai probabil fiind panoul ac defect.

Am mers la dezmembrari si am testat un alt panou ac, aceleasi simptome si sfatul ca ar putea fi de la clapetele de directionare aer.

Cum as putea cel putin sa imi bage aer de afara, fara a deschide geamul? Wink atmosfera devine din ce in ce mai fierbinte inauntru!

Mentionez ca masina are ECU-ul schimbat cu cel al unui vauxhall dinainte de a o cumpara eu. Ar putea fi si de la ECU?


----
Model: Astra
An fabricatie: 2004
Cod motor: Z17DTH
  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
De la ecu?da daca nu e codat cum trebuie.Ca sa vezi de ce nu functioneaza trebuie sa o iei in ordine si prin eliminare.Vezi daca cupleaza compresorul,desfacut pe la bord si verificat motorasele de la clapete,sigurantele de la dezaburire,clapeta de recirculare.da mi un tzar la 0728600259 si mai vedem.
  • syklan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat. Era din programarea ECU-ului de fapt am 5 calculatoare schimbate pe ea si au trebuit reprogramate inclusiv REC si UEC. Se pare ca acum functioneaza inclusiv stergatorul spate si toate cele descrise mai sus.
  • neacata

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara. Si eu am exact aceeasi problema la un opel astra h din 2004 motor 1.4. Si as dori sa stiu cum s-a rezolvat problema . Precizez ca si eu am verificat motorasele si panoul dar nu au nimic . Multumesc anticipat.
  • syklan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
A trebuit reprogramat softul, cel care mi-a vandut masina se pare ca i se arsese ECU-ul si l-a schimbat cu unul de pe un vauxhall si nu corespundeau setarile pentru tipul de AC si altele cum ar fi si stergatorul de pe spate. Se rezolva in 10 minute daca ai codul de la computerul de bord, daca nu dureaza ceva cu aflarea codului pentru ca trebuie aflat din EPROM. La mine erau doua tipuri de calculatoare asa ca au trebuit aflate doua coduri plus ca nu prea statea mufa bine la diagnoza, a durat cu totul aproximativ 2 ore si costul cu tot cu activarea functiilor de consum instantaneu/consum mediu/range si altele plus conectarea airbag-urilor ca erau deconectate a fost de 450 de lei. A fost o usurare sa le am functionale, ajunsesem in punctul in care credeam ca nimeni nu are solutia.
Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR