Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • PPadure306

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor. Am si eu un opel insignia din 2011 motor 2l diesel 110 cai . Motorul are o bataie de ceva timp si vreau sa il schimb cu cel de 160. Intrebarea mea este , stiti daca se potriveste cel de 160 , daca merg toti cai sau daca trebuie schimbat ceva sa mearga 160 de cai. Va multumesc . O zi buna


MODEL: Opel insignia 2011
MOTOR: 2l 110cai

LOCATIE: Botosani
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Trebuie și ECU înlocuit.. Dacã ai cutie M32 pe cel existent, cam ai probleme de la diferența de cuplu. La A20dth a cuplu de 350 Nm iar cutia rezista la 320 NM.. deși și la cel de 110 cp sunt probleme cu cutia
  • kiddo83

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Un "engine swap" implica foarte multe chestii, de la schimbat suporti de motor, ECU, cablaje, etc pana la toata hartogaraia necesara reinscrierii masini, motorul nou trebuie trecut in fisa masinii, trebuie verificat de RAR, s.a.m.d. Din cate imi amintesc eu procesul e anevoios in cel mai fericit caz si aproape imposibil in cel mai nefericit.

Reglementarile UE cu privire la modificari aduse la masini sunt destul de stricte, asa ca risti sa te coste schimbarea motorului muuuuult mai mult decat o alta masina.
  • Ionut016031967

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Daca folosesti doar motorul fara nici un accesoriu pe el se potriveste. Blocul motor este acelasi la toate cele de 2L cu codul A2.0DT. Eu am facut schimbarea asta. Cu accesoriile tale de pe masina va avea aceeasi putere.
Diferenta de putere este din ECU, turbina si altele.
Daca vrei ceva putere in plus dupa poti sa i faci o remapare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR