Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Stiti ce e trist ? Ca se destrama o gramada de casnicii/relatii intre parteneri doar folosind Facebook.

Prietenii virtuali initial ,,se valideaza emotional,, pe Facebook, apoi decid sa treaca la urmatorul nivel (cel fizic). Sa se intalneasca si sa se cunoasca mai bine... cei ce au trait experienta asta stiu ei ce si cum.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mar 15 Mar, 2016 11:54 pm
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Poate chinezoi imigranti si ceva cetateni dinspre HK.
La aia e misto. Interzis. Sa puna mana la munca. Asta e probabil motivul economiei lor...
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pai de ce este obezitatea atat de raspandita? vrei o baterie? clik...vrei mancare chinezeasca clik ... vrei femei? clik chiar si sa ciordesti bani pentru toate astea tot clik ....pe vremuri ne duceau cu UTC-ul la cules de cirese,m-am tot catarat sa ajung intr-o pozitie cu mai mare vizibilitate la decolteu' tovarasei sefe de grupa ca s-a rupt craca si ne-am dus gramada cu scara cu tot....mai mergeam la un sortat de cartofi duminica de duminica,dupa aia cu Garzile Patriotice ,desfa picioarele si calcaiele lipite de pamant asa bine ,mai jos lasa draga calcaiele alea ca ne vede inamicu' capu' jos.A venit vremea internetului am ajuns pe la Timisoara intr-o plimbare asa de plictiseala si ea a venit de la Chicago da n-am ce sa regret,acu daca am nevoie traduc imediat o propozitie si in chineza daca trebuie,am dat comanda de o piesa dupa masa de seara si maine o am, a adus multa comoditate si n-are cum sa nu ramana in viata noastra cu bune si rele.
Daca dai o cautare pentru mancare chinezasca sa vezi oferte ce-ti vin,cauti o baterie de masina se umple pagina de reclame....etc ei bine programele de supraveghere lucreaza si ne asigura oferte tot asa de bine cum si semnaleaza dupa cuvine,expresii,propozitii acolo unde trebuie ,dar toate sub pretextul protectiei cetateanului luptei antiteroriste bla,bla,bla ....si cine pune mana pe butoane face ce vrea briceagu' lui cu informatia .
Stati linistiti ca va veni vremea si a cipurilor implantate...sa te tii atunci golaneala.Daca Facebook este ori nu un program de urmarie este mult mai mult decat atat,adica el este ceea ce vrea cand cere cine trebuie.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Si vorba reclamei ..."ati vazut un bucatar mic...? Paai nu... aici sunt doar mari...(hapciu...)..." Adevarul iese ca stranutul bucatarului ascuns ... Doar ca noi nu l vedem, din cauza paginilor colorate ale ... Facebook....
Au inventat unii, o jucarie..."internetul", si cand au vazut ca omul este liber acolo, liber oarecum, ca si acolo orice calculator are IP. S au gandit altii.. Dar oare daca mai facem o "jucarie" ... Nu i gasim pe oameni mai repede...dipa nume , poze, decat dupa IP ul calculatorului. Maaai sa fie... Bine zice MecaNik..."este mai mult decat atat, este ce verea , cand cere cine trebuie"...
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Aaa...si... Facebook mai e bun, cand este cate un miting pt ca informeaza repede gasca unei galerii de fotbal ...genul ... Galeria Nord-Sud-Est-Vest...ca da un barosan de la un partid cate 50 ron si o votka ... daca vor sa participe, saa ... scandeze cate o "vorba"..sa mai arunce cate o piatra n tr un jandarm.... Sunt bineveniti... Da cum vedem ...facebook este bun la ceva. La strunit masele "de oi"...La facut "primaveri arabe"...la diverse "jocuri si concursuri". Haaai maaaai...ca i bun...la ceva. Daca l interzicem, nu i ""libertate"".... Daca nu facem cum vor interesele lu ala de dupa gard...Nu e libertare.... Uite ca este libertate, inca ptea multa...atat de multa incat....va pot si injura pt ca asa vreau eu , si lu ala de dupa gard ii convine ca ma tine ocupat cu "prosti", in loc sa produc, plus valoare.
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Stiti ce e trist ? Ca se destrama o gramada de casnicii/relatii intre parteneri doar folosind Facebook.


Doamne, pai daca nu stii cum sa folosesti faceuc, cum boala sa stii sa mai iesi si la agatat pe el...
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:... cu mai mare vizibilitate la decolteu' tovarasei sefe de grupa ca s-a rupt craca si ne-am dus gramada cu scara cu tot....mai mergeam la un sortat de cartofi duminica de duminica,dupa aia cu Garzile Patriotice ,desfa picioarele si calcaiele lipite de pamant asa bine ,mai jos lasa draga calcaiele alea ca ne vede inamicu' capu' jos.A venit vremea internetului am ajuns pe la Timisoara intr-o plimbare asa de plictiseala si ea a venit de la Chicago ....

Si, ai luat-o, sau tot pe facebuc va "vedeti"? Very Happy
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
viforel a scris:... ca si acolo orice calculator are IP. S au gandit altii.. Dar oare daca mai facem o "jucarie" ... Nu i gasim pe oameni mai repede...dipa nume , poze, decat dupa IP ul calculatorului. ...


Pai.. cine te opreste sa folosesti Deep? Sau orice anti IP?
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Rookie... Noi vorbim de oameni simpli (ordinary people)...care nu se gandesc la acoperirea IP ului.... pt ca n au nimic de ascuns si chiar si asa pot fi vazuti dupa tot traseul lor pe net. .Cat despre inviolabilitatea datelor tale...e discutabil. Dar hai sa zicem exista un contract tacit de onoare din partea prestatorului de serviciu...respectiv Google...ca nu cauta prin datele sau adresele fiecarui user. Dar Facebook...e incununarea prostiei.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Beneficiile unor astfel de instrumente (facebook, google) sint mult mai importante decit dezavantajele . Mai ales cautarea si accesul la informatie. Eventualii amenintati de lipsa de privacy ar trebui sa invete ca cenzura trebuie sa vina din tastatura proprie sau utilizarea terminalului. Bunul/prostul simt, cultura/incultura sint cenzurate de catre utilizatori nu de catre aplicatii, din fericire. Din nefericire penibilul e inteles extrem de ciudat si nu cred ca va exista vreodata vreun filtru soft.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
De acord ... Ibanias... Ca urmare a respectarii vietii private... am urmarit acum aprox o luna un conflict de interese intre Google si serviciile Federale Americane, cand a cerut date despre asa zis potential atentatori (si Google nu le a dat). Pai bine bine...aici lucrurile se bat cap in cap... Ori e libertate...asumata. si in urma faptelor noastre suntem sau putem fi urmariti de "servicii". Sau suntem urmariti cu toti ? Eu asta spun ...Facebook de dezvaluie in fiecare minut, ce faci, unde esti, ce achizitii ai facut, ce si cu cine vorbesti. Deci...vorba lui ... mecaNik... ''Asta da pleasca ... pt "servicii"". Facebook nu ofera garantia ca identitatea ta nu este dezvaluita.
  • Flv27

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
cu parere de rau zic urmatoarele..."navighez"mult pe acest internet al zilelor noastre...orice chestie se leaga de alta...google de gmail, gmail de youtube, facebook de zeci de aplicatii "log in with facebook"....deci ca si concluzie....dam cu stangu-n dreptul si tot acolo ajungem! oricat de "deconectati"va credeti unii dintre voi, va inselati amarnic.....a citit cineva despre baza de date a americanilor cu informatii despre orice om nascut? ... mit sau nu, orice are un sambure de adevar. Dezbateri vor fii multe, dar concluzia aceeasi, suntem mult prea interconectati si nu putem da inapoi, suntem ca turma, ori te misti, ori te misti!
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Bravo...Flv27... Asa e. Orice om cu capul pe umeri si cu creierii la el, daca mai are si ceva scoala, isi da seama ca suntem ... mult prea conectati si atunci vin si intreb...paaai...de ce mai trebuia inca o aplicatie d asta ... Ca sa se obtina chiar totul ... fara efort ? Maaai sa fie...
  • Flv27

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2016

  • Mesaj Privat
asta e discutabil...nu cred ca cineva planuieste o aplicatie de urmarire...ci o transforma dupa crearea ei...fie ca vrea posesorul ei, fie ca nu...cu cat obtii mai usor informatiile, cu atat mai bine...costuri mici, probleme mici, manipulare in masa.....are tot ce si-ar putea dorii marile puteri. Pana una alta noi ne ducem pe ... dar gandindu-ma la viitorul copiilor nostrii, mi se accentueaza un gust amar in gura...
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La fel ca voi, am si eu intelegerile mele in privinta avantajelor si dezavantajelor internetului si a retelelor de socializare (ca nu e doar FBK pe lumea asta).

Acum insa, va ridic la fileu o tema de discutie despre care poate ati auzit.
Six degrees of separation
Tema nu este noua deloc dar in noile circumstante, poate este mai aproape de intelesul nostru.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Mda...sa gasit un cercetator...sau cativa sa mai scarpine un subiect. E ca textul ala pe cae l auzim la radio sau pe posturile TV ... ''niste cescetatori''...(de o nationalitate), au descoperit caaa...... Este o idee, un subiect, dar nu cred in aceasta ipoteza. Subiectii umani a fost si sunt interrconectati social prin actiunile lor directe. Prin alte mijloace, vezi internet... numarul subierctilor scade din diverse motive. De preferat ar fi sa acceseze informatia fara casa apara asa zisa ...''ultra comunicare''.
De fapt pt astaa fost creeat "Windows Micrisoft"...pt ca apoi "unealta"sa se porfectioneze. Depinde cat de interconectati suntem...pt ca exista riscul pierderii intimitatii...
  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Omul e cu adevarat liber de la nastere pina e ,,inregimentat'' cu ajutorul certificatului de nastere ,sau mai nou se expune singur cu aplicatii.restul e can-can.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze pentru confuzie. Linkul precedent ducea doar la grafica aferenta teoriei.Articolul este aici:

material de pe Wikipedia

De mentionat anul aparitiei teoriei, respectiv 1929. Pe vremea aia nu exista FBK, internet sau alte modalitati similare de interactiune.
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mda, vrem/nu vrem, astea-s vremurile!. Din pacate, azi, excluzand exodul in munti, singura varianta de a scapa e tinutul respiratiei. Muuuult!
Eu de ex, fara a avea facebuci, ma trezesc etichetat si taguit si nu mai stiu cum in pozele prietenilor, cunostintelor samd.

Parca-mi vine sa retrag ce am zis in cateva post-uri anterioare.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce ... dar in spatele "bunelor intentii", se ascund lucruri viclene... A trecut ceva timp sa ne dam seama. Unii da, altii nu, altii sunt dusi ne val, iar altii spun ca ..."daca n ai Facebook, nu existi"... Mai sa fie ... Inteleg ca omul a nascocit diverse device uri, ca sa si usureze viata.Lucrur fara de care chiar ne ar fi mai greu, dar chiar nu mai putem traii fara Facebook ? Mmm...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR