Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • costi94

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut tuturor.
Am un opel astra g 1.8 16v cod motor z18xe adus din Germania. Shocked
Imi pierde ulei pe la baie si pe la capacul de la axele cu came la care am schimbat garnitura dar degaeba tot pierde. Odatata cu schimbul distributiei am gasit un semering spart la arbore l-am schibat si pe acela. Am capacul dela distributie in partea de jos ud de ulei in permanenta si pierderi sau consum de ulei exagerat undeva la 1.5 l la 1000 de km. Masina scoate si putin fum negru la turatie mare si se aude cam ca un diesel Sad . Am montat si o instalatie gpl Landi Renzo de vreo 10 mi de km. Motorul trage proneste bine doar ca nu stiu ce sa ii mai fac cu uleiul.
Vreau niste sfaturi legate de o reparatie capitala la motor, set motor si tot ce trebuie daca reuseste sau nu opreatiunea si daca merita investita, sau ii trag o spalare la motor si o vand Embarassed Multumesc.
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Poate verifici presiunea pe fiecare cilindru...si o sa afli de ce...
  • costi94

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2016

  • Mesaj Privat
cum adica 'vifore'? sa se sparga tot si sa piarda ulei din cauza presiunii?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Pune manometrul pe fiecare piston...unul cate unul. Daca e sub valoarea normala...poate sa se intample urmatorul fenomen...Gazele trec pe langa piston intra n motor...O parte sunt evacuate iar o parte reintra n motor prin aspiratie ....se creeaza presiune si gazele vor sa iasa pe unde te astepti mai putin. Fenomenul e acut la turatii mari, utilizare pe autostrada. Motorul este un model de turatie... si cand se uzeaza apar surprize....
Skip ads

  • costi94

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2016

  • Mesaj Privat
am facut testul de compresie mi-a gasit mecanicul la un cilindru compresia la jumatate Sad mi-a spus ca trebuie segmentat motorul
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ne pare rau pt veste dar, nu merge cu "spalat motor" si vandut repede.... N o ia nimeni... Din pacate cred ca tre sa bagi mana n buznar... Daca vrei s o ma ti. De cumpara motor din dezmembrari ... e riscant. Ar mai fi varianta .... Vanduta de piese ...mai pui ceva si iei alta. Tu esti "la butoane"...
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Diferentele mari de compresie intre cilindrii de cele mai multe ori este de la supape...mare atentie pe ce dai banii,intereseaza-te cum se face reparatia la motorul asta ca altfel dai banii degeaba.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
MecaNik...tata ...de segmetat,(toti cilindrii nu doar ala cu defect, ca de segmentat se fac toti odata) q curatat chiuloasa,planat, verificare scaune, supape, ax came, tacheti... Daca e cazl inlociri semeringuri... E de treabaa.. si se lasa cu dureri. Ehhh...sa lasam omu' sa si limpezeasca gandurile, sa si cacleze fortele (financiare)... Ca are nevoie de liniste...
  • costi94

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Masina nu are sens sa o vand mi-am facut niste calcule arata foarte bine nu e ruginita lovita sau mai stiu eu ce taba vopseaua interioru sunt impecabile are si cv dotari functioneaza tot Sad luna viitoare o sa desfac motorul sa vad cum sta treaba exact si o sa schimb tot ce e uzat segmentare semeringuri la supape sau ce o sa mai gaseasca mecanicul o sa ii fac si chiuloasa tot ce trebuie. Daca o vand masina pierd cel putin 500 de euro la ea dupa caluclele mel asta daca o ia cineva Sad. O sa revin cu informatii dupa reconditionarea motorului. Multumesc pt sfaturi!
  • ZaiR

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pana la urma cum ai rezolvat problema si cu ce piese?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR