Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Va salut, am nevoie sa repar clemele de jos la far si am gasit la diverse magazine online kit de reparatie, original GM, cu o poza pe care este schitat farul si clemele de sus, cu mentiunea "x7". Stie cineva daca sunt incluse si clemele de jos in acest kit? Si ce recondati ca adeziv pentru lipirea lor?
Skip ads

  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am mai cautat pe Gogu si am gasit pe un site polonez o imagine cu kit-ul GM 9192631 / 1612007: http://www.opel-sklep.com/u...be5beb9a0781a.jpg
Deci are incluse si clemele de jos. Acum, cu ce le lipesc? Orice recomandare e binevenita.
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mersi, insa link-ul tau e pentru Meriva. Ma refeream la acesta: http://www.revizieshop.ro/o...riginal-gm-p-4618
Tot la adeziv epoxy ma gandeam, ce marca ai folosit?
Am vazut intr-un topic ca vindea cineva mai demult un far la care a lipit clema cu adeziv marca Wurth, https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=126316 . Insa nu am vazut in comert adezivi Wurth...
  • draenor

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Bison parca se numea
Skip ads

  • wolfblood

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Poti incerca sa ceri oferte de la vanzatorii de pe http://www.pieseauto.ro/ , poate ai sanse sa gasesti ceva ok . Poti lipi cu epoxy bison
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti trebuie adeziv pentru ABS ca asta este plasticul de la far, e pe baza de solvent, el si solva usor suprafetele de contact. Da cu hartie abraziva si degreseaza pe suprafete dupa care adeziv si fixat sa nu se miste. Adeziv de acest tip era pe la fabricile de plastice care au ajuns beton concasat si fier vechi, gasesti pe la magazine de aeromodele. La miros pare a fi acetona, xilen, daca nu pute asa nu este bun de nimic. Vascozitatea este mica, ca un sirop concentrat. De pe degete se va lua cu timpul sau solvent si mecanic.
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sugestii. Adeziv pentru ABS nu cred ca gasesc, din moment ce in oras nu stiu sa existe magazin de aeromodele, iar prin comanda pe net nu ma incanta, platesc transport cat pe produs in sine.
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
M-am uitat pe spatele farului, la carcasa neagra (Hella, 2011) si scrie ca material PP-T40, adica polipropilena homopolimer cu 40% talc. Deci trebuie adeziv pentru PP, nu ABS...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Atunci cauta la magazine gen Util-Casnic centrale si cucurele ca acum toate tevile sunt PP. Gasesti si la supermarket Dedeman, Praktiker, Baumax etc adezivi pentru PP.
Pe vremuri imi faceam singur adeziv din solvent si rigla de plastic facuta bucatele pana am dat de unul de la Moldoplast care mi-a adus adezivul lor.
Idea este sa 'topesca' putin suprafetele ca altfel nu faci nimic.
In Iasi sunt niste moldoveni=basarabeni (R. Moldova) care sudeaza plasticul inclusiv vase de expansiune auto sau centrale termice si acolo chiar ai presiune nu gluma.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR