Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut posesori de Astra J, sper ca sunteti multumiti si mandri de ele. Eu unul stiu ca sunt. Mi-a placut butonul acela pentru frana de mana si am ales una cu asa ceva. Dupa ce am luat-o au inceput sa se auda voci care spuneau ca se strica repede si ca sunt scumpe piesele. Majoritatea spun sa o folosesc cat mai putin. GRESIT!!!! Folositi-le dar in mod corect. Sa nu o folosesti e pacat. Sunt componente care ar putea prinde rugina sau sa se blocheze din cauza nefolosirii. Dupa aceea veti spune ca mai bine se strica de la uzura decat de la nefolosire. Cum se actioneaza in mod corect: actionati frana de serviciu ca la o franare normala inainte de a actiona frana de stationare. Atat. Eliberarea se face automat la ambreiere sau mai sanatos prin inversarea procedeului. De evitat folosirea franei de stationare cand sunt temperaturi scazute. Sper ca sfatul meu va e util. Drumuri bune prieteni!
Skip ads

  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si care ar fi modul de actionare incorect?
  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
De exemplu una dintre greselile pe care am observat ca multi le fac ar fi sa actionezi frana de stationare in timp ce masina e inca in miscare. E o chestie de obisnuinta sau neatentie. Aici exista pericolul ca masina sa detecteze miscarea rotii si sa elibereze singura frana aproape instantaneu. Eu am facut-o din curiozitate si era sa ma proptesc in zid. Alta care eu o consider greseala e sa o activezi fara a apasa frana. Asa se supune la un stres suplimentar al angrenajelor si automat o uzura mai mare. Incearca ambele moduri: cu frana apasata si fara in timp ce asculti modul in care lucreaza motorasul din spatele masinii. Vei observa ca fara frana de serviciu apasata, motorul franei de stationare lucreaza mai greu.
  • deleted-93623

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2014

  • Mesaj Privat
La masina mea frana de mana sa tras de 4500 de ori.arata in calculator masini daca cauti unde trebuie.si pot sa spun ca functioneaza perfect.aceasta masina inteligenta iti da voie sa folosesti frana electrica si in mers in caz de un pericol.la actionarea butonului toate rotile vor frana destul de bine dar nu la fel cum calci pedala.frana de mana se decupleaza si automat la plecatea de pe loc.si mai are si frana automata de 4 secunde ca masina sa nu.o ia inapoi la plecare de pe loc in panta.
Skip ads

  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@grosu vasy trebuie mentionat ca in mers se poate actiona doar daca viteza de deplasare este mai mica de 60 km/h. Oricum, citind primul post din topic pot spune ca acum stiu cum sa folosesc frana. Pana acum credeam ca atunci cand apas in jos pe buton ea trebuie sa tina.
  • andrey16

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Utile informatiile . Cam aveam si eu frica si actionam mai cu grija frana de mana . Totusi , cateodata cand cuplez frana de mana (indiferent ca apas pedala de frana sau nu) se aude un zgomot ca o pocnitura . Pana acum nu mi-am dat seama care ar putea fi cauza sau de ce doar uneori face asa . Recent am schimbat placute de frana pe toate rotile si fenomenul n-a incetat .
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Si la mine au pocnit la un moment dat. Se auzea cu precadere in mers, aproape de momentul in care masina devenea stationara dupa o franare. S-a dovedit ca sunetul venea din spate de la faptul ca gaurile acelea de infiletare ale pistonasului nu erau aliniate cu cel de pe placuta interioara si pistonul calca stramb pe placuta.
  • andrey16

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
la mine in mers totul este in regula . doar cand activez frana de mana uneori se aude pocnitura aia . Parca ceva ar ramane intepenit si apoi brusc isi da drumul .
Skip ads

  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Cand activezi butonul calca frana si nu mai pocneste (in teorie). Si la mine face asa si cred ca nu e ok sa pocneasca. Incearca si spune-ne daca schimba ceva.
  • andrey16

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
cand activez frana mana , tin apasata frana . A fost cand n-am apasat frana , dar tot pocneste . Nu imi dau seama de la ce poate fi , mai ales ca nu intotdeauna face asa .
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
vezi sa nu fie ruginit cablul (shufa) in interiorul .... la mine facea un carait asemanator de frana de mana catre sfrasitul cursei.

Am curatat cablul ala si am gresat sufa aia (care era ciupita si agata, de acolo si zgomotul, si un pic ruginita) si acum nu mai face doar bzzzzzz-ul normal. O sa trebuiasca sa schimb cablul ala la un moment dat
  • andrey16

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
aham . cat te-a costat cablul ? e nevoie de service sau se poate face si singur ?
Skip ads

  • astralhd

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Okta43 a scris: Pana acum credeam ca atunci cand apas in jos pe buton ea trebuie sa tina.

aha...nici eu nu stiam ca daca apesi in jos se activeaza frana de stationare.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
andrey16 a scris:aham . cat te-a costat cablul ? e nevoie de service sau se poate face si singur ?


nu l-am schimbat inca ..... probabil o sa il schimb in viitor. cred ca iti cam trebuie o rampa sa o ridici, cablul ala din ce am vazut in service nu pare complicat de scos si montat
  • Michael_9N

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
100euro costa cablul si se gaseste doar pe original, nu exista aftermarket.
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
andrey16 a scris:... Totusi , cateodata cand cuplez frana de mana (indiferent ca apas pedala de frana sau nu) se aude un zgomot ca o pocnitura . Pana acum nu mi-am dat seama care ar putea fi cauza sau de ce doar uneori face asa . Recent am schimbat placute de frana pe toate rotile si fenomenul n-a incetat .


Si eu am o pocnitura cand actionez frana de mana. La inceput se auzea din cand in cand, apoi, o perioada, nu s-a mai auzit deloc, dar acum e permaneta. Am tot umblat si intrebat care e problema. Se pare ca e o problema in etrier (cel mai probabil un defect de fabricatie). Am mai avut probleme cu etrierul asta (mergea roata infranata) si atunci am curata glisierele... Pacanitul rezista! Nu stiu daca se mai poate curata sau schimba vreo componenta la etrier. Un etrier costa undeva la 1000+ RON. Cum nu afecteaza (inca) nimic, o sa stau cu el asa pana crapa Very Happy
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Da, intr-adevar se aude si la frana de mana manuala, insa doar daca trag mai tare de ea. Daca trag mai usor de ea, cate un clac, nu se aude. Sa fie oare de la mecanismul franei de mana de pe etrier? Cred ca ar trebui testat cu roata data jos si cineva sa traga frana de mana pentru a putea localiza sursa.
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pai asa mi-am dat seama ca zgomotul vedea 100% din etrier: masina pe elevator, roata data jos, cineva statea in masina si se "juca" cu frana de mana iar eu si mecanicul cu urechea pe etrier Wink
  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Stimați colegi, a descoperit cineva care este pana la urma problema cu acel pocãnit la acționarea frânei de mana electrice? Si la mine face la fel de aproape un an jumate când o acționez. Am observat însa ca intensitatea sunetului la acționarea frânei de mana este mai mare atunci când tot ansamblul disc-plãcuțe-etrier este foarte cald dupã o utilizare mai intensa a frânei de serviciu. Când o acționez la rece pocãnitul este de o intensitate mult mai slaba. Am fost si eu prin februarie anul asta la dealer-ul Opel din Baia Mare si nu au știut sa-mi spunã care ar fi problema. ÃŽși dãdeau cu presupuneri ca ar putea fi din motoraș, cablu, etc, nimic concret. Au zis pana la urma sa o las asa ca înafara de acel pocãnit frâna se activeazã și funcționeazã normal. De asemenea mi s-a recomandat sa o folosesc cu regularitate ca și pana acum lucru pe care l-am si fãcut. Nu am menajat-o niciodatã doar de dragul de a nu se strica de totului. Din contra trag pe ea ca dacã o fi sa crape o sa vad unde a fost buba.
Azi am sunat de dimineațã mecanicul sa-l mai întreb dacã nu are ceva noutãți, dacã s-a mai lovit de problema asta si la alte mașini deoarece înțeleg ca este ceva destul de frecvent la Astra J cu frâna de mana electrica si mi-a spus ca a mai avut o mașinã cu buba asta dar tot asa nu au știut ce sa-i facã. Zicea ca o sa vadã dacã au apãrut ceva informãri de la producãtor și dacã da ce recomanda a se face. Pana acum nu m-a sunat înapoi semn ca nu a aflat nimic.
Asa ca va mai rog încã odatã cei care ați rezolvat concret aceasta problema sa postați aici ce ați fãcut.
Va salut pe toți!
  • deleted-99334

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Acel zgomot vine din etrier, dacã il dai jos și strangi pistonasul cu unealta speciala o sa vezi ca nu o sa mai pocneascã câteva zile. Așa am pãțit eu . L am desfãcut de 3 ori într o sãptãmânã și acesta a fost rezultat. Este ceva ce se strânge cu tot cu pistonas iar dupã ceva timp revine la starea de pocnitora. Pe ce parte va pocnește vouã ? La mine este pe stânga.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR