Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • nikuloscristea

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut . Citesc in fiecare zi forum-ul pentru a afla posibile probleme pe care as putea sa le intimpin la al meu H Z19 DTH. A venit si vremea sa scriu . La 110 000 k in urma unei revizii am ajuns la concluzia ca vreau, nu ca trebuie, sa schimb volanta. Ce-i drept se manifesta uzura dar mai putea fi folosita. Nu avea batai nu imi batea in ambreiaj doar cand apasam abreiaj-ul isi modifica zgomotul. Deci schimbat volanta , kit ambreiaj si simerig palier.Toate bune si frumoase , zgomotul de volanta a disparut in schimb m-am captusit cu bataii si vibratii aleatorii cand i-au in scurt dreapta si revin drept, deci nu bate cand fac dreapta ci cand revin drept. In viteze cam agata cand intra . M-am intors la mecanic pentru verificare si a spus ca pe afara nu se vede nimic iar in cutie el 100% a lucrat bine. Am sa ma intorc la mecanic dar poate vi s-a intamplat unora dintre voi si pot sa-i dau o sugestie.
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Sunt destule elemente care se demonteaza la un schimb de ambreiaj. Din punctul meu de vedere ar trebui verificate bucsele cadrului motor + prinderile casetei de directie in prima faza...
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Una dintre planetare ar putea fi cauza. Eu acolo as cauta prima data . Poate nu e montata bine in cutie.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Nu ai cum sa montezi pivotu daca nu a intrat planetara complet. Cel putin la Astra H...
Skip ads

  • nikuloscristea

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Tot planetara dreapta o suspectez si eu. Am fost la alt mecanic , am urcat-o pe elevator si am invartit de roata. La doua, trei ture se aude o trosniture ca si cum se aseaza. Din ce am inteles cel care mi-a schimbat amdreiaj-ul nu a desfacut planetara pe partea dreapta , prin interior daca nu s-a cumplat bine.
  • nikuloscristea

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Rezolvat. De la mecanic zice-re: planetara spre cutie in capat are un capacel, cand a schimbat ambreiaj-ul acel capacel ar fi cazut in tripoda si in functie de cum era "agatat" apareau acele vibratii si bataii. La montat la loc si ma "asigurat" ca nu sunt sticaciuni in tripoda....sa vedem.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
legat de batai si vibratii ma puteti ajuta si pe mine in aceasta problema? citez din topicul cu prezentarea masinii pt ca nu stiu cati se uita pe acolo. multumesc de intelegere

Intre timp am inceput sa investighez personal baraitul de care am pomenit de cand am luat masina. am dat scutul jos acasa la mine si am bagat-o pe canal. Am incercat sa filmez cumva de sub masina.
Precizez inca odata:
masina este rece. zgomotul se aude doar cand plec in spate doar din ambreiaj sau cand franez mergand in fata dar cu viteze mai mici de 30. Daca plec in fata nu se aude zgomotul. daca franez cand dau cu spatele nu se aude zgomotul.
cand masina este calda ( incinsa de la drum lung ) zgomotul se aude chiar si la relanti 2 3 minute. la fel daca dau cu spatele si cand pun frana cand merg cu fata.
am observat ca atunci cand virez maxim stanga zgomotul se aude mai pronuntat decat atunci cand rotile sunt drepte sau maxim dreapta.
de asemenea am observat ca se aude foarte bine zgomotul cand masina e inclinata cu fata in jos . botul in jos. cand e invers nu prea se aude. gen daca pun rotile din fata pe un damb se aude putin spre deloc.
filmarea de dedesubt : https://youtube.com/watch?v=Xbel4U6S4cw - se aude bine zgomotul ce ma deranjeaza pe la secunda 20
filmare din masina cu acest zgomot : http://www.youtube.com/watch?v=eVqpMH3EQ1k

Pareri?
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ai verificat uleiul in cutia de viteze?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
nu , niciodata. masina o am din octombrie 2015 si face asa de atunci.
  • nikuloscristea

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2015

  • Mesaj Privat
La mine cauza a fost mecanic-ul .Ne,atentie la montaj.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
am completat ulei, lipsea cam 500 grame. am completat pe la supra plin pana a inceput sa curga .
zgomotul persista. cand am mers sa cumpar ulei, dl de la service de acolo mi-a spus ca este suportul motor spate cu siguranta. Se poate verifica acest suport cumva? ar fi 120 ron cel mai ieftin si nu as vrea sa ii arunc pe fereastra. pot sa vad daca suportul e bun sau daca el cauzeaza zgomotul?



S-A REZOLVAT. batea radiatorul din fata in caroserie. intercooler cum ii spune, ala mai mic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR