Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • scripca Gabi Ionut

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Simptome: Salut. Am un opel astra g 1.6 8v , problema este urmatoarea: inainte sa ii fac schimbul de ulei, motoru mergea foarte foarte fin, deabea se auzea . Dupa ce am facut schimbul i-am bagat castrol 5w40 nestiind ce ulei avea masina deoarece abia o luasem dar stiu ca era foarte subtire si pe cartea de revezii a masinii este scris doar 0w40. Dupa schimbul cu castrol 5w40 la interval de o saptamana au inceput sa bata tachetii. Acuma ma bate gandu sa ii bag ulei de la GM original de la opel, pentru ca de asta cred ca avea inainte.Masina are 135.000 km , voi ce ulei imi recomandati ?

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2001
Cod motor: Z16SE
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
10w40, ceva de calitate
  • scripca Gabi Ionut

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Nu e cam gros? Totusi am 135.000 km
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
jE , mie cu 10W40 imi bateau tachetii mai tare ca "," cu 5/0W40 ( la rece , la cald nu bateau deloc) .
Eu am avut probleme cu axa cu came , avea lobii uzati .
Skip ads

  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Daca nu ai consum de ulei foloseste tot 0W40 (Ravenol SSL 0w40, MOBIL 1 0W-40 European Car Formula Full Syn, etc). Nu are rost sa treci la un ulei mai gros. Treci cel mult la un 5w40 de calitate. Bataia apare pantru ca tachetii se amorseaza mai greu in cazul unui ulei gros sau se dezamorseaza repede dupa oprirea motorului in cazul unui ulei foarte subtire, dezamorsarea avand si ca motiv blocarea unei supape (bile) din tachet din cauza mizeriei acumulate in timp.
Aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=136263 undeva pe la mijlocul paginii o sa vezi despre ce vorbesc, avand acelasi motor. Eu tachetii i-am gasit plini cu un mâl gros.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Vezi ca Opel nu prea se impaca cu Castrol. Baga Motul/Ravenol/Aral/Polytron 0w sau 5w. Nu baga 10w, e ulei semisintetic net inferior unui ulei full sintetic cum e 5w sau 0w.
  • alica89

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1995 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Si ieu am avut probleme cu tacanitu asta am bagat la corsa b 1.2 benzina aral si nu se auzea motorul si in timp usor usor a aparut un tacanit din ce ince mai tare dar nu papa ulei si am luat tacheti noi si pina nu am desfacut sa vad ce este si am fost nevoit sa iau axa cu came am avut 4 tacheti blocati io te sfatui sa dai jos uleiul si sai bagi 10w40GM asta e uleiul masini
  • scripca Gabi Ionut

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2015

  • Mesaj Privat
10w40 gm i-am bagat si am vreo 2000 de km facuti pana acuma, si tot la fel , tacanitu continua. Trebuie sa schimb tachetii
  • alica89

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1995 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Tacheti sau pina nu desfaci sa te uiti la axa nu sti la mine asa a fost
  • VMarin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2017

  • Mesaj Privat
eu am avut probleme cu tacanitu am schimbat tacheti toti 16 noi am schimbat si uleiul si tot tacane mecanici mea spus ca axa cu came e buna atunci de unde vine problema care stie despre ce e vorba este un geniu ca mecanici sunt peste tot dar degeaba sunt varza astept un raspuns
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR