Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • BC 94 DIB

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

O sa incep prin a imi cer scuze daca s-a mai scris / discutat despre asta insa eu nu am reusit sa gasesc nimic ( e posibil si sa ma bata search-ul Sad ).

Asadar, detin o Astra F 1.7TD ( GM, cod motor X17DTL ), si din "greseala" am observat ca are o mufa cu 16 pini de OBD 2 din cate am inteles...
Toate bune si frumoase pana cand am imprumutat un adaptor ELM 327 Bluetooth de la un prieten si am incercat sa ma conectez cu ajutorul telefonului prin 2 aplicatii ( Torque si Dashcommand ).

Adaptorul primeste curent, e vazut de telefon, la un moment dat chiar am primit mesaje de genul "Writing protocol IP...." dar in final nu se conecteaza.

Are cineva idee daca aceasta mufa poate fi folosita cu un astfel de adaptor sau in acest scop ? Am gresit eu pe undeva ? ^^

Multumesc anticipat si scuzele mele din nou, daca, am postat din nou ceva ce s-a mai discutat.
O sa va las si o poza cu mufa,
Bogdan.


Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
poti incerca cu un opcom
  • BC 94 DIB

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna idee ! Mai ramane totusi sa gasesc pe cineva cu un Op-Com, ca parca n-as da 100-150 lei pe el doar sa vad ca nu functioneaza dupa :\ Oricum, mersi de raspuns !
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am reusit sa ma conectez doar pe motor cu opcomul de test. cu tech2-ul nu am incercat, masina inca functioneaza fara probleme de 10 ani Smile)
Skip ads

  • dars

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Elm 327 nu o sa mearga pe opel astra f, merge numai de la g in sus.
am si eu un elm 327 si ce am reusit sa fac cu el ii sa ma conectez la ecu si sa citesc VIN NR si atat, in rest nu da nimic
  • BC 94 DIB

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles. Multumesc mult pentru raspunsuri si informatii. Aveam nevoie de Elm fiindca ma puteam conecta cu tableta la el. (Recent am instalat / adaptat o tableta in bord si era perfect daca ar fi mers cu mufa aia.)

Daca aveti de la G in sus si va suporta Elm va sugerez sa luati aplicatia DashCommand. E geniala si va arata tot felul de chestii. Mult mai buna decat Torque dupa parerea mea.

O zi faina,
Bogdan
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR