Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu am inteles aproape nimic din romanul pe care l-ai scris. Problema mea este P0302. Eu trebuie sa aflu daca aceasta eroare este generata de ecu sau de bujie/injector. Ecu.ro nu sunt transparenti in ceea ce fac + lucreaza fara acte, ceea ce lasa de gandit. Nu primesti un document de intrare in service, un deviz de constatare/reparati, o garantie, factura sau bon fiscal. Practic nu ii poti trage la raspundere. Daca esti cinstit de ce te feresti?
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Postat aiurea, dupa ce am citi topicul mi-am dat seama ca ce am scris numai era relevant.spor la rezolvare, stiu senzatie care te incearca am patit-o si eu
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
pai nu iti mai ramane decat cateva lucruri de facut:
proba cu un alt ECU,

alte bujii , (bujii normale, ca sa nu dai banii aiurea, vezi specificatii in autodata, bosh parca sunt recomandate, si gap-ul trebuie sa fie intre 0.9 si 1.1 sau ceva de genul asta)
sau alte injectoare, era la un moment dat cineva care le dadea pe toate 4 la 100lei,
mai zici ca ai verificat si bobina
sau daca poate vreun coleg sa te ajute cu piesele de schimb, dar e un pic mai mult de dat la o parte pentru injectoare,

dar mai verifica inca o data traseul de aspiratie, ( stiu ca nu asta rezolva problema lui P0302), faci verificarea cu un sprei de frane DAR fii foarte ATENT daca motorul este fierbinte sar putea sa iti ia un pic foc vaporii de la sprei, dai si tu usor cu jetul, si daca iti trage aer fals imediat isi schimba relantiul, verifica si la tulumba/plamanul de la servo - cateodata se mai fisureaza membrana, (asta se mai cunoaste la frana daca este tare)

SAU

mergi la un electrician sa iti verifice instalatia electrica, vezi fiecare traseu, ti-am zis si eu am avut-o si imi dau seama ca e doar de la instalatia electrica caci in momentul in care rearanjam un pic firele disparea si motorul mergea normal .
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca am rezolvat problema ... cred ... am demontat bujiile sa le verific. Cand am scos bobina am observat ca la bujia 2 (daca se numara de la stanga la dreapta) era impuscata. Adica plasticul era topit/gaurit si se observau urme de negreala de la flama. Am izolat cu banda izolatoare si acum vad ca functioneaza bine motorul. Eroarea inca persisita.
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Dupa cateva zile a disparut si eroarea, acum masina merge perfect. Deci, ca sa reluam firul problemei de la inceput si sa tragem concluziile necesare, lucrurile s-au intamplat astfel.
Catalizatorul s-a infundat si evacuarea nu se mai facea corespunzator. Presiunea din galeria de evacuare a determinat deteriorarea garniturii si aparitia "fluieratului". Dupa schimbarea garniturii de la galerie gazele au fost si mai chinuite catre evacuare, ceea ce determina scaderea puterii masinii pana la oprirea fortata a motorului. Adica motorul se inneca in propriul fum. Pana ca sa realizez acest fenomen, dupa cercetari indelungate a potentialelor cauze, am trimis ECU la reparat. Mihai Crisan de la ecu.ro ma luat de prost si mi-a schimbat ecu, apoi mi-a cerut 500 lei pe asa zisa reparatie. Dupa identificarea si eliminarea cauzei, adica curatarea elementului catalitic din catalizator, masina a mers bine fix 1 zi. Apoi mergea in 3 pistoane, Mysfire pe cilindrul 2. Dupa o noua serie de investigatii am constatat ca bobina era impuscata la tata de la bujia 2 si scapa scanteie. Am izolat tata 2 si acum masina merge brici.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR