Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • draganalex

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o problema cu vectra b 2001 y22dti caravan al meu si anume:
-In bord am aprins martorul Check Engine (robinetul acela) iar cat timp acesta sta aprins masina nu trage mai deloc, adica sunt in viteza a 3-a cu pedala aproape la maxim si abia reusec sa prind 60-70 km/h in timp.
-Dupa ce martorul acela se stinge masina parca si-a regasit puterea si incepe sa traga bine, dar nu cum ar fi trebuit
-Am avut masina in service pentru o perioda de 3 luni jumate si de cand am luat-o de la ei am inceput sa am aceste probleme. Mentionez ca acolo era destul de mult praf, adica dupa 1 luna dupa ce a fost bagata in service si teoretic ar fi trebuit sa se lucreze la ea, s-a depus o mare cantita de praf pe masina, plus ca o perioada de timp a stat fara capota ( 2 luni jumate a stat in asteptare in parcarea service-lui si 1 luna "s-a lucrat" la ea)
-M-am uitat pe alte topicuri pe acest forum dar nu am gasit o problema care sa fie aceasi cu a mea, dar in principiu multa lume spunea sa se verifice furtunele de la instalatia de aer si verificare EGR. EGR-ul este schimbat acum 1 an cu unul original deci ma gandesc ca este de vina. Iar legat de furtune nu am gasit unul care sa aiba ceva neinregula.

Aveti cumva o idee legata de ce ar putea sa fie neinregula cu masina, sau ce as putea sa fac ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Motorul e Y22DTR.
Verifica tot circuitul de vacum. Pe undeva iti pierde vacum si de-aia nu trage.
Fa o diagnoza si posteaza aici codurile de eroare.
  • draganalex

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am pus masina pe test si la diagnoza mi-a iesit codul P1590. Persoana care a facut testul a spus ca e un furtun care este gaurit si intradevar asa a si fost. Am gasit furtunul si l-am schimbat cu unu nou si intradevar masina e schimbata, trage fara probleme. Legat de codul motorului pe masina scrie Vectra 2.2 TDI si de aici notarea mea cu "Y22DTI", Multumesc mult pentru sfat Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR