Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Marginean Alex

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
VA SALUT! AM DE VREO 7 LUNI UN VAUXHALL SIGNUM 1.9CDTI . AM AVUT LA INCEPUT ETERNA PROBLEMA A GALERIEI DE ADMISIE CU FLAPSURILE ACELEA CARE AU FOST SCHIMBATE SI TOTUL E OK CU MASINA.
AM UN PRIETEN CARE MI-A RECOMANDAT SA ANULEZ EGR SI SA-I FAC UN REMAP CARE AR AJUTA MOTORUL PENTRU O VIATA MAI LUNGA SI MAI SANATOASA.
AM FACUT AZI ACEST PROCEDEU CU UN TIP PARTICULAR CARE ARE TOATE SCULELE NECESARE SI O FIRMA A LUI!
CE M-A FACUT SA VA SCRIU AICI SI SA VA CER PARERI E CA DUPA TOATA PROCEDURA RESPECTIV A DECUPLAT MUFA EGR-ULUI A RESOFTAT MASINA AM FACUT CEVA TESTE SI MASINA SCOATEA UNDEVA LA 171 CP MARTORUL CHECK ENGINE A APARUT SI EL A ZIS CA E NORMAL VREO CATEVA CHEI SA APARA. A STERS EROAREA DE VREO CATEVA ORI AM DAT CATEVA CHEI SI NU A MAI APARUT.
DUPA VREO 2-3 ORE AM DAT IARASI O CHEIE SI DIN NOU MARTORUL IMI RAMANEA APRINS. AM VORBIT CU EL SI A ZIS CA TREBUIE SA VORBEASCA CU TIPUL CU CARE E ASOCIAT.
APOI A VENIT SI MI-A SPUS CA LA UNELE AMSAMBLE EGR MUFA TREBUIE LASATA CONECTATA CA SA NU AM EROAREA IN BORD SI A CONECTATAT-O INAPOI.
ACUM CER PARERILE VOASTRE: MUFA DE LA EGR TREBUIE LASATA CONECTATA SAU NU LA UN EGR DELETE DIN SOFTWARE? IMI FUNCTIOANEAZA EGR DACA E CONECTATA MUFA? CUM POT VERIFICA DACA CHIAR E ANULAT DIN SOFTWARE SI NU CONTINUA SA FUNCTIONEZE?

VA MULTUMESC
Skip ads

  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pfffffff

1. nu mai tipa la noi (adica nu mai scrie cu MAJUSCULE) este foarte greu de urmarit ceea ce vrei tu sa spui.

2. Anularea EGR-ului din soft se poate face pentr:
a) anulare completa cand electronica din EGR este defecta - adica masina trebuie sa functioneze Ok cu mufa scoasa de la EGR fara sa ai martor aprin in bord
b) anularea modului de functionare a EGR-ului - cand partea electronica este inca functionala, dar tot fara martor aprins in bord.

3. Eu cred ca cine ti-a facut operatie nu stie cu ce se "mananca" anularea EGR din soft! Nici nu vreau sa ma gandesc la restul operatiei de modificare a softului masinii!
  • Marginean Alex

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Scuze pentru tipat! Deci la mine a fost a doua situatie cand EGR-ul functiona. Intrebarea mea este,pentru acest al doilea mod de anulare cand Egr-ul e ok,mufa din el trebuie sa fie conectata sau nu? Nu am niciun un martor in bord nimic
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris:
a) anulare completa cand electronica din EGR este defecta
Precizeaza,te rog,ce electronica are EGR-ul incorporata...
Skip ads

  • Marginean Alex

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Daca imi spui te rog si cum sa verific sau sa caut acest lucru iti spun l,altfel nu stiu . Credeam ca toate dispozitivele Egr sunt la fel
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu toate sunt la fel.
Un EGR anulat din soft, nu mai stie de mufa scoasa sau nu.
La electromagnet se refera, sau solenoid, cel care actioneaza pistonasul in caz ca nu e cu vacum.
De incorporat nu a fost vorba niciodata.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:
mishu_b a scris:
a) anulare completa cand electronica din EGR este defecta
Precizeaza,te rog,ce electronica are EGR-ul incorporata...


In speranta ca intrebarea ta nu este "retorica" - adica chiar nu stii cum arata EGR-ul la masina asta 1.9CDTI, uite raspunsul:

Avand in vedere ca este motor 1.9CDTI - EGR-ul de pe masina aceasta are un/o "motoras / electrovalva / solenoid / etc" pentru actionarea clapetei = pistonasului = dispozitivului de de inchiderea/dschiderea circuitul de recirculare a gazelor!

Pentru usurinta in exprimare/intelegere am folosit expresia "electronica incorporata in EGR"!


Asadar - un EGR anulat complete este atunci cand masina functioneaza cu "mufa" scoasa, fara martori in bord si bineinteles fara "limp mode".
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR