Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare,

Acum vreo saptamana am observat o crapatura a parbrizului ce incepea dinspre marginea stalpului din stanga al parbrizului si avansa constant spre centru.
Nu am facut nimic ce ar fi putut cauza fisura asta, doar pot sa mentionez ca au fost vreo 2-3 nopti -21C... am dat vina pe frig.
Parbrizul era in buna stare, a rezistat pana acum 4 ierni in Romania si alte opt prin alte tari (Germania probabil). Sa potae sa fi imbatrinit sau cadru sa nu-l mai 'incapa'?
Am fost la un ateliez specializat in 'carpit' parbrize si mi-a tras o lipitura de vreo 15 cm (arata f. bine lucrarea, nu se mai vedea aproape deloc fisura, doar 2 gauri ce le-a dat in capatul ei) spunandu-mi din start ca nu garanteaza ca va tine (garanteaza doar pt fisuri de piatra). Adevarat ca nici nu a tinut, numai 3 zile spre dezamagirea mea - azi am oservat ca a luat-o din nou crapatura pe acelasi traseu (3-4 cm pana acum).

Ar trebui in pricipal sa remediez cauza: am uns balamaua de la usa din fata avand impresia ca ea forteaza stalpul putin.

As putea sa fac ceva? Exista ceva solutie gen 'superglue' ce se poate folosi?
Sau o sa ajung sa iau alt parbriz in curand.

thnx
Skip ads

  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cred ca o sa trebuiasca sa schimbi parbrizul . Daca nu te-a tinut reparatia, nu prea mai ai ce sa faci .
Eu mi-am rezolvat toate ciobiturile la reparatii parbrize si de vreo 2 ani nu am nici o problema.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
si eu am o crepatura cam pe la 5 cm de la baza parbrizului aproape dintr-un capat in altul , si ii de vreo 2 ani si pana acuma totul e ok nu s-a agravat nimic , nu am trata-o cu nimic , am lasat-o asa de la mama natura Very HappyVery Happy
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cred ca va trebui sa-l schimbi Sad
si eu stiu ca cei care fac reparatii parbrize fac pe "impuscaturi" circulare facute de pietre.
crapaturile avanseaza....
exemplu: un amic a plecat acum 3 ani in concediu in Suedia. la plecare , pe la Deva a luat o piatra care i-a ciupit parbrizul. A fost juma' de Europa totul a ramas la fel si cind s-a intors, de la Arad la Buc, din cauza drumurilor, din punctul unde era ciupitura i-au plecat 2 crapaturi (in Y) pe 3/4 din parbriz....
Skip ads

  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
aveti idee cam cat costa un parbriz nou si unul second de Astra model '92 ?

pana o sa crape mai rau m-am gandit sa fac o incercare cu cateva 'puncte' cu Loctite pe la inceputul crapaturii (in margine). as vrea ca macar sa nu mai avanseze sau sa o ia spre margine... deocamdata are o traiectorie in diagonala.
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu cred ca nu o sa rezolvi nimic. Gandeste-te ca la reparatii parbrize face o gaurica la capatul crapaturii si apoi o umple cu ceara sub presiune. Daca nu tine chestia asta cum o sa tina cu Loctite ????
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR