Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • adrian1985

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2016

  • Mesaj Privat
opel astra h 1.9cdti 2005 z19dtj 120cp cand merg in treapta 1 intre 900 si 1400rpm se aude un fluierat de la turbina am mai auzit masini care fluiera asa si prieteni mi.au mai spus ca nu e problema ca asa ar face turbina....cand o accelerez in gol peste 2000rpm dpc iau piciorul de pe acceleratie se aude ca si cum ar trage aer fals ..am dat jos conducta aia groasa care este bagata in filtru de aer si turbina dar nu este sparta si nu imi dau seama daca trage aer fals s.au asa trebue sa se auda cineva cu acelasi motor imi poate spune daca si la el tot asa face? s.au sa fie vreo problema? la testul agrafa nu imi apare nici o eroare
Skip ads

  • Cosmin coco

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Aceleasi simptome a avut si masina mea dar motorul de 1.7.dupa aprox 6 luni a cazut de tot turbina si am reconditionato.astea sunt primele semne ca turbina o sa pice.mai poti merge cu ea asa dar nu sti cat.100 de km sau 10000 km.
  • adrian1985

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2016

  • Mesaj Privat
eu am 12 000 de cand merg asa cu ea si masina merge si trage ff bine fluiera doar putin in treapta 1 la 1000 1200rpm si cand o accelerez in gol parca ar trage aer fals...si nu imi dau seama daca kiar trage aer fals s.au nu trage
  • adrian1985

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2016

  • Mesaj Privat
masina nu scoate gram de fum nici la rece nici la cald....papa 200...300 grame de ulei la 10 000 km ceea ce cred ca nu este o problema...dar nu inteleg sunetul ala de parca ar trage aer fals si fluieratul ala intre 1000 si 1200rpm in treapta1
Skip ads

  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
A mea fluiera de cind am cumparat-o , 6 ani chiar imi place si am facut aproape 60.000 km .O zi buna.
  • adrian1985

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2016

  • Mesaj Privat
pe mine ma intereseaza mai mult sunetul ala de parca ar trage aer fals si nu stiu daca trage s.au nu....si dacac trage pe unde ar putea sa traga
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Si la mine face la fel pe vectra, am un sunet de aer fals. Masina trage binisor, nu am erori.
Dimineata cand e frig fluiera chiar bine cat e rece.
Cand e calda in acceleratie puternica am tot timpul un fasait pe o frecventa inalta.
O sa imi fac timp o data sa dau jos radiatoarele ca sa ajung la furtune, si sa schimb toate colierele cu unele mai zdravene.

Sunt pregatit psihic sa pice, dar as prefera sa mai mearga asa. Multi zic ca e normal sa fluiere, multi zic ca asta e inceputul sfarsitului.
  • Tuzgureanu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2016

  • Mesaj Privat
am avut și eu problema asta pe un z17dth - zgomotul parca era de ambulanta; la service mi-a zis sa merg și asa și când pica pica. zgomotul nu era specific de turbina pentru ca:
1. nu l-am sesizat înainte
2. la turații mici era prea urat
chiar dacã nu aveam probleme și mașina funcționa ok am schimbat atunci turbina (recondiționatã + cu tot cu geometrie); cu factura si deviz m-a dus la 2000 de RON (montat + demontat inclus) și s-a rezolvat. La mine erau palele îndoite - bãieții mi-au zis ca era descentrat axul turbinei
PM dacã va pot ajuta cu info service
  • 20lxu

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Si la mine la fel, z19dth, face de cand am luat-o si am facut cu ea pana acum 16 mii km.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR