Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.Dragi colegi in aceasta seara in timpul mersului sa aprins din senin martorul masina cu cheita.
masina are 115.000 km.
Cod eroare conform opcom P1120-08 Accelerator pedal position sensor 1 si 2 signal incorect.
Eroarea a disparut singura dupa ce am luat contactul 5 minute.
Preventiv cu opcom sa sters eroarea stocata.

Tot preventiv intreb ce este de facut si daca vreun coleg a mai avut aceasta eroare pe 1.3 cdti dtj.
Skip ads

  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut ! Sunt mai multe posibilitati la tine , ar trebui sa le iei sistematic la verificat. Incearca sa verifici bujiile incandescente una cate una cu un cablu pus pe borna plus a bateriei si scoti fisele de pe bujie si atingi capatul bujiei daca face scantei atunci e buna , sau cu un bec legat de cablu si pus pe bujie apoi pe borna plus a bateriei eu asa am facut si am depistat ce bujie era defecta. Masina cu cheita nu iti va aparea imediat chiar daca ai oprit masina pentru 5 minute pana nu isi face calculatorul masinii treaba, in mers se verifica si ABS si celelalte si cand depisteaza ca o bujie e dusa adica dupa cativa metri parcursi reapare martorul in bord. Cel putin la mine asa se intampla si am aceeasi motorizare ca si tine. apoi incearca cea mai de spaima problema EGR-ul ,e posibil sa fie infundat sau acel senzor de pe galeria de admisie ce se depune acolo e inexplicabil, foarte multa calamina sau cenusa acum depinde si cat de mult te implici sa o verifici.
Cu stima ! si astept sa imi spui ce defectiune era.
  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
e posibil sa fie infundat sau acel senzor de pe galeria de admisie la ce senzor te referi (detaliaza sau o poza mai exact

Eroarea stocata a fost doar P1120-08 Accelerator pedal position sensor 1 si 2 signal incorect. adica posibil praf in senzorul pedala acceleratie sau ceva oxizi in mufa acestuia (urmeaza sa verific doar daca reaparare defectul)
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Incerc sa pun o poza cu acel senzor
Dar nui suficient doar sa cureti acel senzor ca iti inchipui cei in galerie , si de il cureti o sa iti apara iar datorita depunerilor din galerie.
INcearca sa si cu acel senzor de acceleratie, la ala eu nu am avut probleme si masina e din 2007 si am 152000 km in bord.
Skip ads

  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatii
  • simonescu.george

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2016

  • Mesaj Privat
salut. eu am avut aceasi problema ,si acelasi cod eroare .
sa rezolvat foarte ieftin si usor , doar ca nu stiu inca exact daca in timp o sa si dauneze.
la pedala de acceleratie ai 2 fire care trebuiesc sa trimeata doua valori egale la compiuter. pur si simplu le legi intre ele,faci o punte sau ma rog....
dupa ce le-am legat intre ele , gata masina merge perfect, are pofta de viata.
pedala nu trebuie schimbata (asta am facut eu prima data , degeaba).
am zis ca o sa-mi fac timp sa trag pe direct doua fire din pedala la compiuter sa fiu sigur ca nu dauneaza la altceva.
succes Very Happy
  • simonescu.george

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2016

  • Mesaj Privat
am uitat , merg deja de 3 luni
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR