Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • CCuiava

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am observat astãzi un Astra Sedan cu numere rosii la care antena era diferitã de cum am eu, era genul ãla de aripioara rechin. Oare aceasta diferența e in funcție de modul de echipare ?
Skip ads

  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Costa 100 de euro daca o luai d l inceput
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Sunt curios daca receptioneaza la fel de bine semnalul precum o antena conventionala..
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cosmin sa stii ca receptioneaza bine, eu am una aftermarket si e ok, luata d pa aliexpress
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am inteles, ms frumos pantalon.. 😊 arata mult mai bine cu rechinul, dar deocamdata n-am ce sa-i fac, ca e garantia..
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cum adica? Nu iti interzice nimeni sa schimbi antena...asta ar fi culmea
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Sunt curios daca receptioneaza la fel de bine semnalul precum o antena conventionala..


Scrie in manual ca este o antena speciala, pentru a receptiona/emite mai bine semnal pentru OnStar.
Daca pui o aripioara de rechin AM, este posibil sa se schimbe ceva in ceea ce priveste comunicarea cu OnStar.
Cred ca trebuie foarte bine documentata aceasta schimbare.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
E posibil. Si a mea are aripoiara, si e fabricata in 2015, cand nu era OnStar...Pe radio receptioneaza bine.
Skip ads

  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am o rugaminte pentru cei care au scut, original sau AM.
1. Ce impresie va lasa vis-a-vis de racire? Astupa de tot spatiul de sub motor? Credeti ca afecteaza racirea?
2. Cam ce greutate adauga in plus? Banuiesc ca este o tabla sanatoasa...? (pozele si detaliile de pe net pot fi inselatoare - eu mi-am luat teapa astfel cu o cotiera)
Multumesc Wink
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Alex....monteaza scut fara probl.eu am de 1 an,nicio probl.cred ca are 7-8 kg.e din tabla groasa...scut AM,am dat 220 lei pe el si vine la fix,fara alte modif
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Merci Catalin. Din cauza GPL.ului am stat pe ganduri, ca altfel era montat demult. Zici ca nu ar afecta racirea?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
AlexLaur a scris:Am o rugaminte pentru cei care au scut, original sau AM.
1. Ce impresie va lasa vis-a-vis de racire? Astupa de tot spatiul de sub motor? Credeti ca afecteaza racirea?
2. Cam ce greutate adauga in plus? Banuiesc ca este o tabla sanatoasa...? (pozele si detaliile de pe net pot fi inselatoare - eu mi-am luat teapa astfel cu o cotiera)
Multumesc Wink


Salut! Scut AM de pe Emag, tocmai ce am venit dupa un drum de 110 km pe judetean, cu multe depasiri si in turatii de peste 3500, in caldura de amiaza mare (36ºC pe termometrul exterior al masinii)
Apa nu trece de 90º C, dar ventilatorul de racire al motorului lucreaza din greu in treapta a2a. Cand am ajuns in curte, pana sa opresc masina am asteptat circa 1 minut la ralanti.
Greutatea scutului: 10-12 kg
Masina merge foarte bine!
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Miercuri am programare la reprezentanta pentru zgomotul din covrig si pentru cheder. Poate sa nu fie nimic grav, dar nu am vrut sa risc sa plec atatia km fara sa stiu despre ce e vorba..si in plus mai e si confortul moral.🤔
O sa va tin la curent cu rezolvarea problemei..
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Cum adica? Nu iti interzice nimeni sa schimbi antena...asta ar fi culmea

Se considera modificare la sistemul electric=pierderea garantiei.. plus ca mai e si instalatia de receptie OnStar in galusca aceea de plastic.. cred ca o las asa, masina sa mearga bine😊
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Va puteti duce si intreba la dealer cat costa piesa originala plus manopera. Si nu mai pierdeti garantia daca tot tineti atat la frumusete si garantie...
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Hai ca m.ati convins cu scutul. Am apucat sa mai citesc un pic si pana la urma am comandat tot de la emag cu 210lei + transport.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
AlexLaur a scris:Merci Catalin. Din cauza GPL.ului am stat pe ganduri, ca altfel era montat demult. Zici ca nu ar afecta racirea?


Nu are nicio problema.gpl am si eu pe masina si ventilatorul face fata cu brio.oricum pana sa ii pun scutul ventilatorul tot pe treapta a doua mergea in aglomeratie.la drum lung se ventileaza bine.monteaza fara probleme scutul.nu va mai9 ganditi la greutate,pt cat de grea e masina 10 kg in plus sunt apa de ploaie...plus ca ai motorul protejat.m-a salvat odata scutul asta iarna,nu am vazut o bucata de gheata cazuta de la un tir si a lovit direct in scut bolovanul.nu a facut stricaciuni,nici nu se cunoaste lovitura.pe burta nu a patit nimic masina,am fost cu ea la service imedat sa vad daca a facut pagube.a fost din vina mea ca ma uitam dupa stele verzi si nu am vazut bolovanul.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
AlexLaur a scris:Hai ca m.ati convins cu scutul. Am apucat sa mai citesc un pic si pana la urma am comandat tot de la emag cu 210lei + transport.

Cate vanzari a avut emagul cu reducerile astea de la Opel si cu rabla.. ar trebui sa faca cinste ! Smile) un mousel, o tabletica Smile))
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Da, e pret bun pt scut. Dar va spun ca am luat si o teapa, cu o cotiera de la best auto vest...scria la descriere suport metalic si cand am primit.o era toata plastic. Le.am dat mail si mi.au raspuns s.o trimit inapoi pt returnarea banilor. Asa ca e bine sa auzi o parere de la cineva care a avut produsul pe mana. Wink
  • sedanastraj

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Scut original GM 1000 lei. Multe gauri de aerisire si inlocuire ulei. Scump. Nu stiu masa elementului. E garantat la ruginire.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR