Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Wow.. Zilele acestea o sa ma duc si eu sa le verific cu mana.. Asa la picior n am simtit niciodata ca s ar duce stanga dreapta..
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:Cãtãlin, la tine ambreiajul nu este hidraulic? Caci in acest caz pedala doar se sprijinã pe pompa.


Banuiesc Silviu.nu am idee.stiu ca la astra g era hidraulic ambreiajul.
  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca devin paranoic ...dupa povestea cu pedala de ambreiaj (mie cei de la serviceul radacini timisoara mi-au scus ca nu are nimic) acum ma sperie si ambreiajul...cna schimb in treapta superioara ai continui sa accelerez, turatia continua sa scada 3-400 de ture, ulterior crescand....asta poate fi o problema?!
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
N are treaba.. E normal sa scada ca doar d'aia schimbi sa numai fie asa turata... Cu pedala inca n am testat cu mana, dar o sa incerc cu prima ocazie si va spun si cum e lamine..
Skip ads

  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca nu m-am exprimat corect...nu vorbesc de scderea produsa de faptul ca iei piciorul de pe acceleratie in timpul in care apesi ambreiajul si schimbi treapta..ci de o scadere ce continua dupa aceasta operatiune, cand de fapt reiau apasarea acceleratiei....
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Depinde.. daca cade dupa ce schimbi de la 2000 in sus nu prea e normal (decat daca vine panta etc).. daca cade sub 2000 dupa ce schimbi.. e oarecum normal.. Motorul e oarecum destul de slabut pt greutatea masinii, iar potentialul maxim si l arata de la peste 3000..
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Cand incepi sa accelerezi nu ar trebui sa scada turatia. Inteleg sa scada in timpul manevrei, si imediat dupa ce ai schimbat si ai dat drumul la ambreaj...dar odata ce incepi sa apesi acceleratia nu are voie sa scada..Cazuri speciale, cand urci in rampa inclinata...si schimbi la 2500 din a doua in a treia de exemplu... atunci esti subturat in rampa si poti sa accelerezi cat vrei ca tot scade turatia si va trebui sa retrogradezi. Dar pe drum drept nu.
  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Nu, tocmai, vb de schimbari la peste 3000 de ture...o sa mai testez si astazi, aseara am observat pentru prima data...chiar nu-mi dau seama daca e normal sau nu, tinand cont ca de 16 ani de cand conduc nu am "terminat" vreodata un ambreiaj, pe nicio masina, megand chiar la greu in off-road...
Skip ads

  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
A, masina are doar 21.000 km...
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Testeaz.o ca nu pare normal ce spui. Si apoi poti sa compari cu un coleg sa vezi daca si alta mai face asa. Mie nu mi.a scazut niciodata turatia in accelerare, decat la munte, cand eram un pic subturat, ca o tragea gravitatia la vale, mai tare decat motorul spre deal 🤓. Insa in treapta corecta si la 3000 nici discutie!
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Filtrul de aer cand l.ai schimbat?
  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Revizia acum 1000 km....Smile
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Jocul pedalei de ambreiaj nu se cunoaste fara a fi apasata pedata.nici la mine nu are joc daca o misc fara a fi apasata.apasati.o si miscati de ea stanga-dreapata.la mine asa are acel joc,cand e ambreiajul in sarcina,sa zic asa.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Exact. Si ca referinta, cantitativ jocul trebuie sa se incadreze in ce scrie aici: http://workshop-manuals.com...distance_too_low/
1. Measure the distance between clutch pedal and inner sill trim
(Picture I, X)
Note:
X less than 125 mm is NOK
  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
La mine jocul se prezinta si cand este pedala libera - creste cand este apasata...
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
E ciudata treaba asta. La mine nu joaca deloc daca nu apas pe ea, cel putin 1cm.
Ma tem sa nu ma abureasca daca ma duc la reprezentanta, pt ca jocul nu e mai mai re de 1,5-2cm.
Masor cu rigla diseara si va spun si voua.
  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
@ Catalin1958...se pare ca si la mine este ambreiajul pe duca...la 21000 km...eu tot reclam problema asta de mult timp...dar "mecanicii" de la radacini Timisoarei nu am vazut niciodata nimic...Am oprit azi la Erebus langa Casa Scanteii si un mecanic de acolo dupa ce a dat o tura a zis: [b]ambreiajul tine sus si nu trage masina. De jocul pedalei la fel, domnul de la receptie a spus ca daca se confirma se schimba in garantie...Cei de la Radacini au incercat sa ma convinga ca nu a existat vreodata aceasta problema.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Nasol ce spui.
Totusi, iti patineaza ambreajul sau nu?
Adica, vezi ca se tureaza motorul iar masina nu se tine dupa el...patineaza.
Faptul ca iti SCADE turatia cand accelerezi e o dovada ca ambreajul tine, dar motorul da semne ca nu ar avea suficianta putere pe moment sa urce in ture.
Cand e pe duca ambreajul, de obicei se observa invers...ca urca in ture dar masina ramane pe loc, motorul turandu-se fara sa transmita turatia la roti.
L.E.: Nu mai am rabdare sa ajung acasa si sa pun rigla pe pedala aia!
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@AlexLaur: TSB-ul acela se refera la altceva si nu la jocul pedalei de ambreiaj, ci daca in timpul actionarii ambreiajului atingi cu pantoful tapiteria/ornamentele interioare, fiind o posibila eroare de montaj a acestora.
Referitor la pedala de ambreiaj are intr-adevar un mic joc de proiectare (posibil sa fie si la cele noi asa), dar nu cred sa afecteze exploatarea. La mine e micut atunci cand nu e apasata pedala cam 0.5 cm si cam 1 cm atunci cand e apasata, dar nu il resimt pentru ca atunci cand schimb vitezele nu imi da impresia ca imi "joaca" piciorul pe pedala.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am inteles, merci de precizare.
Eu l-am testat cu piciorul, dupa ce am citit pe forum....dar in exploatare nici mie nu mi s-a parut nimic in neregula inainte.
Totusi, vezi celelalte cazuri...e clar ca problema este cunoscuta.
Peste 1 - 1,5cm joc lateral nu mi se pare deloc in regula!
L.E: @Antonio, cati km are masina ta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR