Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
la 2+2 , 3 revizii , pentru ca ultima revizie, a patra, e suprapusa cu iesirea din grantie si o poti face singur/mai ieftin la un service neagreat .....la fel si la 2+ 3...! eu am platit la K , pentru 2+ 2 , 100 euro, diferenta fiind platita de dealer .
Skip ads

  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Pai nu prea se merita in cazu asta ca iesi la 1000 ron revizia si e mult prea mult.
  • gabi_tz

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut, masina mea are un suierat ciudat care incepe de pe la 80km/h si creste in intensitate odata cu cresterea vitezei. Suieratul apare doar cand e rece afara. Este ceva defect? Pana sa se raceasca afara nu am sesizat sa se auda. Si masina are 5700km.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Stai 2 min inainte sa pleci cu ea
Skip ads

  • gabi_tz

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Iti face si tie la fel?
  • gabi_tz

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez....de obicei nu plec imediat de pe loc. Astept putin. Deci cred ca motorul este oarecum la temperatura de functionare...
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Nu, dar poate fi o cauza, motorul nu apuca sa se incalzeasca bine si daca pleci si direct la drum intins la peste 80km/h nu cred ca ii face bine.. Acum e noua, dar peste 4-5 ani o sa ineapa sa pice cate ceva..
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare! cum va merg masinile?eu,am facut 9000 km de cand o am de 4 luni,am facut sapt asta prima revizie,m-a costat 370 lei.au schimbat doar uleiul si filtrul de ulei.filtrul de aer si cel de polen le-au verificat doar,nu era nevoie de schimbare,din privinta lor.am ramas socat de cat de negru a fost uleiul,la 9000 km si avand in vedere ca e benzina.vin dupa un diesel,si eram obisnuit ca ulei nergru la diesel,dar nu la benzina.rasp lor a fost ca primul ulei e un ulei de curatare,de adunare a impuritatilor din motor,de sacrificiu,elementele aflate in miscare in motor fiind stranse.totusi,prea negru mi s-a parut,de aici rezulta si calitatea uleiului.ma face sa ma gandesc serios la ce ulei am sa bag in motor dupa ce termin perioada de garantie.mi-au trecut pe caietul de service ca sa vin la 39 000 km pt urmat revizie.nu consider ca uleiul asta e capabil sa duca 30 000 km,daca dupa 9000 km arata in halul ala.mi-au spus ca placutele de frana au o uzura de 40% pe fata si 25% pe spate.40 % uzura in 9000 km? .La urmatoarea revizie mi-au recomandat sa schimb placutele...adica la 20 000 km,pt ca eu am de gand sa fac reviziile la 10 000km.chiar asa de proaste sa fie placutele astea?sa tina atat de putin,avand in vedere ca acesti 9000 km sunt facuti la drum intins,sa estimez un nr de 1500 km facuti in oras.Maneta de la frna de mana are un joc destul de maricel,au verif,si au zis ca e normal,se uzeaza placutele de frana si ca de aia e acel joc.frana de mana e autoreglabila la modelul asta,nu se reglaza manual.
Skip ads

  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
ai schimbat uleiul ca ai vrut tu? sau ti-a indicat CB?
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cele mentionate mai sus,am luat decizia ca dupa 10 000 km sa schimb eu in particular uleiul si toate filtrele,adica prin martie-aprilie.urmand ca apoi in toamna,la un an de la revizia asta sa merg iarasi la ei pt o alta revizie.cu garantie extinsa,m-au lamurit...toate consumabilele sunt scoase din garantie,ramanand doar motorul fara accesorii,cutia de viteze,pompa de injectie si cateva module electronice.din puctul lor de vedere,aceste piese nu prea cad si am luat hot de a nu mai face garantie extinsa.
  • Narko

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Dar unde ai facut doar schimbul de ulei cu 370 de lei? E foarte mult!
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am schimbat uleiul ca am vrut eu.motorul era destul de zgomotos,atat la rece cat si la cald.oil life imi arata 68%.irelevant,din punctul meu de vedere,nu m-am luat si nu am sa ma iau vreodata dupa acea estimare.eu am sa fac revizia la 10 000km.


Ultima modificare facuta de catalin1985 la Vin 25 Nov, 2016 9:38 am
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La radacini vitan. ulei 130 lei,filtru de ulei 50 lei,15 lei spray curatare ulei pe unde a mai picat,bineinteles ca au fol cateva jeturi,si pe devizul de plata mi l-au pus la plata pe tot.si restul de 175 lei a fost manopera.atat de mult pt un schimb de ulei!


Ultima modificare facuta de catalin1985 la Vin 25 Nov, 2016 9:39 am
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la prima revizie atat se schimba.uleiul si filtrul de ulei.celelalte filtre doar se virifica.daca ei considera ca e nevoie le vor schima
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
au pus masina si pe standul de frana la final,frana are o eficienta de 95% pe fata si 91% pe spate.au zis ca ok
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Daca vroiam toate filtrele schimbate,ma ducea revizia la 680 lei.pretul asta e cu 5% reducere pt ca am cumparat masina de la ei.FOARTE MULT!pt 3 filtre si un ulei. le-am zis ca au facut reducere la masina ca sa atraga oamenii,si isi recupereaza reducerea facut din revizii si servisarea lor . Sad
  • Narko

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2016

  • Mesaj Privat
La ei ora de manopera este in jur de 100 de lei. Din punctul meu de vedere 1.75 h e foarte mult pt schimb ulei, care se normeaza cu 0.6 h. Probabil diferenta ti.au justificat.o cu acele verificari vizuale plus demonatarea remontarea filtrelor de aer si polen. Ciudat este costul uleiului, in conditiile in care opel se lauda cu 16 lei pe litru la dexos 2. Pe viitor iti recomand sa.ti iei tu piesele.
  • Narko

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Si legat de change oil life... este foarte buna estimarea pentru ca tine cont de regimul de functionare a motorului. Consider ca acest algoritm este incomparabil cu parerea unui mecanic auto, de fapt fosti spalatori auto, ca in Romania sunt foarte putini mecanici auto in adevaratul sens al cuvantului, care ti.a dat niste explicatii aberante. Dar daca tu vrei sa faci schimbul de ulei la 10.000 de km, foarte bine...nu are ce sa.i faca rau motorului, doar ca sunt banii tai in joc.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pe durata garantiei nu accepta alte piese.am intrebat asta.am vrut sa cupmar eu ulei ,filtre si sa le schime ei .nu au fost de acord. Sad atat este uleiul pe net,16 lei litrul ,si eu vand la reprezentatnta cu 130 lei .si 4,5 litri cat a intrat in motor.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
prefer sa schimb uleiul la 10 000 km,tinand cont de calitatea lui.pt 200 lei la o revizie ma risc sa fac 3 revizii pe an.cam asta e nr de km pe an.in jur de 30 000 km/an fac
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR