Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut Cãtãlin,avem mașini identice,aceeași culoare,inca nu am dat cu ceara pe ea,mașinã e okk,fara probleme,eu am doar 5000 km parcurși pânã în prezent.
Legat de discuri,evita sa dai cu jet de apa pe roti imediat dupã ce ai venit de la drum cu ea.
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare si eu amo masina identica cu voi. Intrebarea mea ar fi si la voi vopseaua este intr un strat f subtire si a inceput sa sara in bord mai ales de la pietricele? Merci
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Da,e subțire stratul,iarna trecuta,in parcare cineva mi-a atins spoilerul spate in dreapta,se vede grund alb pe o porțiune mica,cam 3 cm.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da fulgu...sunt comandate cam in aceiasi perioada.vopseaua este sub orice critica.nu am vazut vopsea mai proasta ca pe masina asta.imediat sare,la orice atingere,se vede grundul.de la pietricele pe bara fara ciuruita.de aici tin de sa cred ca a fost culoarea asta gratis,are numai un strat de vopsea,celelalte culori pt care trebuia sa platesti, cica ar avea 2 straturi de vopsea,din cate am auzit si eu ...nu am dat cu apa pe ele imediat dupa ce am oprit masina.masina nu o spal eu acasa.am un prieten la o spalatorie si numai el o spala,nu vreau sa o spal eu acasa pt ca o sa se zgarie.la spalatorie o spala fara a da cu peria pe ea sau alte chestii degreseante,iar de roti se ocupa ultima data.poate sa fi trecut cu masina prin lacuri ,cand erau discurile incinse.
Skip ads

  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Eu cred cã la nuanța asta ,la fabrica vopseaua a fost insuficienta😂😂😂😂😂
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:...apoi o ceruire facuta cu o ceara de la Soft99,Fusso coat 12 months.


Cat te-a costat ceruirea (manopera + materiale)?
Ai facut-o in Giurgiu, sau in Bucuresti?
Dupa ceruirea asta, masina se spala normal, tot cu pompa cu jet sub presiune + sampon, sau doar cu furtunul?
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
As vrea sa cumpãr senzori de parcare.Se pierde garanția daca nu cumpãr de la reprezentanta?
Se pot monta pe buza neagra a spoilerului spate?
  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Si eu sunt in aceleasi situație cu senzorii de parcare. Masina este in garantie si la reprezentanța mi-a spus ca daca pun after market pierd garanția pe partea electricã. La ei (la dealer Alexandria) originali costa 1.300 lei cu manoperã, dar sunt decat cu avertizare sonorã - buzzer. Am sunat la rãdãcini.ro - pe b-dul Timișoara din București si mi-au spus ca ei monteazã numai after market. Pret incepand de la 370 lei cu afisaj simplu. Mi-au spus ca nu imi pierd garanția. Nu stiu ce sa fac.
Skip ads

  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
O intrebare am si eu : unde gasesc pe masina eticheta cu codul de culoare. Am un Sedan din 2017.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Emil,pe cera am dat 100 lei,redusa de la 129 lei.am cumparat 2 lavete de microfibra,mai groase si o bere tuborg la 750 ml pt mine.eu am dat.o in parcare,pe seara la umbra.dupa ce am spalat bine masina la spalatorie.a fost gata cam intr.o ora.se da foarte usor.strat subtire de ceara intins bine,lasat intre 3-5 min sa se usuce,apoi sters cu laveta.masina va fi spalata normal.ca si pana acum.doar la spalatorie.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Codul de culoare ar trebui sa fie pe stalpul central pe partea stg.... e un colant care contine printre altele si seria de caroserie, mase etc.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da fulgu,au avut o cutie mare de vopsea la un nr limitat de masini 😂😂.initial,nu l.am crezut pe baiat,dar acum tind sa.i dau dreptate.prea usor sare vopseaua.
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu am avut senzorii gratis din partea dealerului.mi i.a montat p bara.nu pe buza aia neagra asa cum vin ei din fab.la inceput nu prea mi.a placut cum arata,dar m.am obisnuit cu ei.m.a ajuta foarte mult la parcare.



Ultima modificare facuta de catalin1985 la Mie 07 Jun, 2017 4:22 pm
  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Codul de culoare ar trebui sa fie pe stalpul central pe partea stg.... e un colant care contine printre altele si seria de caroserie, mase etc.

Si in ce constã acel cod de pe colant ? ... daca nu te superi.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
In partea de jos a colantului scrie color/farbe... e o combinatie de vreo 4 cifre/litere.
Uita-te pe stalp si vei vedea.
  • andrei111

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Mari-nel a scris:Si eu sunt in aceleasi situație cu senzorii de parcare. Masina este in garantie si la reprezentanța mi-a spus ca daca pun after market pierd garanția pe partea electricã. La ei (la dealer Alexandria) originali costa 1.300 lei cu manoperã, dar sunt decat cu avertizare sonorã - buzzer. Am sunat la rãdãcini.ro - pe b-dul Timișoara din București si mi-au spus ca ei monteazã numai after market. Pret incepand de la 370 lei cu afisaj simplu. Mi-au spus ca nu imi pierd garanția. Nu stiu ce sa fac.


Eu am montat senzorii la Radacini Bd. Timisoara, aftermarket, pe bandoul negru, ~500 lei. Sunt cu avertizare sonora si un mini display pe care este afisata distanata pana la obstacol si pozitionarea stanga-dreapta.

Eu sunt multumit de ei si ii consider utili, tinand cont ca vizibilitate la parcarea cu spatele nu este cea mai buna, mai ales noaptea.
  • andrei111

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2016

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:Da fulgu,au avut o cutie mare de vopsea la un nr limitat de masini 😂😂.initial,nu l.am crezut pe baiat,dar acum tind sa.i dau dreptate.prea usor sare vopseaua.


Vopseaua este foarte proasta, apar foarte usor zgarieturi superficiale, chiar si la o simplã atingere cu mâna.
Din ce am intrebat, acesta vopsea pe baza de apa este mai putin rezistenta, decat tipul de vopsea de pe autoturismele mai vechi. Interesant este ca si celelalte culori (care costau in plus) se comporta la fel. Exceptie poate face doar culoarea perlata, care este posibil sa fie ceva mai rezistenta.
  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
andrei111 a scris:
Mari-nel a scris:Si eu sunt in aceleasi situație cu senzorii de parcare. Masina este in garantie si la reprezentanța mi-a spus ca daca pun after market pierd garanția pe partea electricã. La ei (la dealer Alexandria) originali costa 1.300 lei cu manoperã, dar sunt decat cu avertizare sonorã - buzzer. Am sunat la rãdãcini.ro - pe b-dul Timișoara din București si mi-au spus ca ei monteazã numai after market. Pret incepand de la 370 lei cu afisaj simplu. Mi-au spus ca nu imi pierd garanția. Nu stiu ce sa fac.

Si ti-a dat garantie la instalația electricã ? Pentru ca masina mea este in garantie si nu vreau sa pierd garanția la instalația electricã.

Eu am montat senzorii la Radacini Bd. Timisoara, aftermarket, pe bandoul negru, ~500 lei. Sunt cu avertizare sonora si un mini display pe care este afisata distanata pana la obstacol si pozitionarea stanga-dreapta.

Eu sunt multumit de ei si ii consider utili, tinand cont ca vizibilitate la parcarea cu spatele nu este cea mai buna, mai ales noaptea.

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Poate vopseaua "este proasta" pentru ca nu o ingrijiti cum trebuie (zic si eu, nu dau cu parul):
"Ceruiþi periodic autovehiculul (cel târziu atunci când apa nu mai formeazã perle). În caz contrar, vopseaua se va usca. Lustruirea este necesarã când vopseaua a devenit matã ºi s-au acumulat depuneri solide pe suprafaþa acesteia. Lustruirea cu silicon formeazã o peliculã protectoare, fãcând ceruirea inutilã. Componentele din plastic ale caroseriei nu trebuie tratate cu agent de conservare sau cearã."
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
PEmil, crede ma ca am avut grija de masina ca de ochii din cap, o spal de aproximativ 2 ori pe luna(int+ext + ceruire full), a mers decat pe asfalt, nu merg lipit de ala din fata.. Orice mi ai putea spune... O sa vorbim si anu viitor pe vremea asta si o vezi ca o sa mi dai dreptate... Eu o sa mi pun in urmãtoarele saptamâni o colatare la bara fata. Recomand la toatã lumea.. Nu sunt nici carcotas, grija maxima de ea, e extrem de proasta! Bine, este vb de bandoul cu vopsea de deasupra ventilatorului, acela o sa fie cel mai afectat..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR