Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
tomi78 a scris:Salut.O recomandare pentru covorase de cauciuc poate oferi cineva?

Mersi si seara buna.


vezi pe net covorase astra j la sc automondi grup srl pret 105 lei+transport 20 lei total 125..s-au potrivit la fix..salutare
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Operatiunea apare in factura ca fiind revizie... ca iti schimba doar ulei si filtru sau ca iti schimba si celelalte filtre tot atat iti ia.
Eu am schimbat la inceputul lui mai 2017 uleiul, filtrul de ulei, filtrul de aer, filtrul de motorina (fara cel de polen pt ca l-am refuzat fiind pretul aproape dublu... le-am zis ca il schimb eu) + verificarile de rigoare mentionate mai sus si am platit 1.4h manopera. La revizia precedenta am schimbat tot inclusiv cel de polen si tot 1.4h manopera.
Cand ti se pare ca ceva nu e in regula sau ca "sar calul" la manopera intreaba-i cat prevede TIS-ul pt operatiunea respectiva!
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
În ultima perioadã s-au înmulțit astrele noi prin parcãrile din Drumul Taberei,și de fiecare datã când vãd una mã întreb:
Oare o fi mașina vreunui coleg de forum?😀😀😀
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Apropo de Drumul Taberei cum rezistati in cartierul ala si cati ani din viata ati petrecut in pasaj la Lujerului ca eu azi la 10 dimineata am prins 20 de semafoare...
Skip ads

  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Locuiesc aici din 1998.Problema mare este de când au început lucrãrile la metrou,adicã de vreo 4-5 ani,e un mare chin,aglomerație,zgomot,praf,parcam pe unde apucam.
Acum nu mai conteazã ora,este aglomerat tot timpul,un drum de 5 km pânã la servici il fac in 25 minute,înainte fãceam maxim 10 minute.
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
tomi78 a scris:Salut.O recomandare pentru covorase de cauciuc poate oferi cineva?

Mersi si seara buna.


Salut, eu recomand stil tavita:
http://www.alfaromtrans.ro/...2009-3d-0318-a10/
sau daca nu:
http://www.alfaromtrans.ro/...-j-2009-0691-p40/
  • tomi78

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Chiar primul model ma interesa.
Mersi de recomandare.Abia astept sa vina comanda..
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Am schimbat singur filtrele de aer si polen.
Trebuie o surubelnita in cruce pentru cel de aer si o tubulara .de 7 pentru cel de polen, se da jos torpedoul ca sa schimbi filtrul de polen.
In total mi-a luat vreo 15 minute, e chiar simplu, singura chestie mai complicata e ca trebuie desfacut plasticul pe care este switchul de dezactivat airbagul la pasager ca sa ajungi la al 4-lea surub de la torpedou.

Oricum masina e facuta in bataie de joc, suruburile de la torpedou erau prinse la misto, stateau sa cada si finisajele la piese pe dinauntru sunt sub orice critica, cabluri cu protectie incompleta, plastice ascutite de te tai super usor in ele, practic au scazut costurile absolut peste tot pe unde iti poti imagina, sper macar motorul sa tina cat de cat ca in rest la calitate e praf, e sub primele modele de logan si solenza pe unde am mai surubarit din cand in cand ca sa nu vorbesc de masini de aceeasi clasa de acum 10 ani gen golf sau c4.Pe langa asta filtrul de aer original avea marginile crapate, evident ca asa a fost de nou ca nu l-a busit nimeni, deci au pus un filtru pe care nu l-ar fi putut vinde ca piesa de schimb pe masina noua.

Dar lasand asta la o parte chiar va recomand sa inlocuiti filtrul de polen, era plin inclusiv de pietricele, macar stiu ca-si face treaba, cel de aer era cat de cat curat sa zicem.In fine, se poate face usor nu e nevoie de service si preturile la piese sunt acceptabile fata de reprezentanta.
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut oache81, ce marca de filtre de aer si polen ai pus? ai mers tot pe GM sau Mann Mahle altceva...?

si nu ti-a fost frica sa mergi cu 200km/h? Smile)))


Ultima modificare facuta de chelebet la Joi 29 Jun, 2017 8:56 am
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Am pus Mann, Mann erau si pe masina, cel de aer era fix identic, la cel de polen era un pic inscriptia altfel.Au fost 112 lei in total 33 cel de aer si 79 cel de polen.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu am avut pe masina toate filtrele gm.nu au fost mann.le-am luat dupa revizieopel.ro toate 3 la 140 lei,cel de polen este cu carbon activ.eu oricum am incehiat conturile cu ei,o sa mi le schimb eu acasa,la service doar uleiul si filtrul ulei.per total o revizie cu ulei liqui moli la 5 litri si toate filtrele ma costa vreo 340 lei.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Oache81, daca filtrele pe care le.ai gasit inainte nu erau GM, ci Mann, inseamna ca s.a umblat la ele si nu erau cele originale...fapt care ar explica si haosul pe care il descrii legat de suruburi si cabluri imprastiate.
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Surprize surprize.. Ma ingrozesc cand citesc..
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
AlexLaur a scris:Oache81, daca filtrele pe care le.ai gasit inainte nu erau GM, ci Mann, inseamna ca s.a umblat la ele si nu erau cele originale...fapt care ar explica si haosul pe care il descrii legat de suruburi si cabluri imprastiate.


Greu de crezut ca a umblat cineva la o masina noua, ca sa ce? sa fure filtre GM si sa puna in loc filtre MANN. Smile
Auzi ce hot de treaba, in loc sa fure filtrele si sa lase locul gol, el mai pierde timp si isi creste sansele de a fi prins punând in loc alte filtre! Ha ha ha!
Aaaaa, daca fura motorul...

Mai curând producatorul masinii, pentru a micsora pretul de productie, a renuntat la producatorul filtrelor GM (poate mai scumpe) si a cumparat filtre MANN (poate mai ieftine).
La multe produse o pondere mare in pret o are renumele firmei, calitatea conteaza mai putin...

Intr-adevar, parca nici nu mai vreau sa intru pe acest forum, pentru ca citind ce scrie pe aici, mi-e teama de ce as putea primi in calitate de viitor proprietar de Astra J Sedan ....
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Pai oricum, cand am fost sa montez senzorii de parcare si a dat jos stopul de pe stanga s-a constatat ca lipsea un surub de la bara, mi-a dat baiatul respectiv un surub cadou, oricum nu cred ca era vorba de furat, pur si simplu au uitat sa le puna, sa le stranga cum trebuie, etc.
Am mai citit acu multi ani ca la CAP-uri cand venea cate o combina noua primul task al muncitorilor era sa se apuce sa stranga toate suruburile ca lumea, acuma ce sa zic, or fi fost dereglati robotii.
Chiar daca ar putea verifica vreunu din voi unul din suruburile de la torpedou daca e strans ca lumea v-as fi recunoscator.Macar cel din stanga sus ca e foarte usor accesibil.

Nu va speriati oricum de opel ca asa e peste tot, la fostul C4 a fost o campanie de rechemare pentru inlocuit cablajul de la haion si "cineva" a chemat o alta masina si a trecut ca a fost masina mea.Am aflat cand mi s-au ars cablurile (erau prost facute si de la ridicat coborat haionul se taiau si reprezentau risc de incendiu).Evident ca a trebuit sa le repar eu, pentru ca era vreo 900 de lei cablajul respectiv dar in fine, ideea e ca peste tot s-a redus drastic din calitate, pana la urma pentru ce masina am luat cu 12.800 pret final adica 11.350+ rabla (cu optionale xenon, jante de aliaj si pachetul enjoy) eu sunt multumit de achizitie dar fata de un astra classic de acum 10 ani de exemplu care s-a dat cam tot cu atatia bani diferenta de calitate e clar sesizabila.
La mine dupa fix un an uneori trebuie sa ii dau palme la portbagaj sa sara de acolo dupa ce apas pe buton si sincer nici macar nu stiu daca l-am deschis de 50 de ori pana acuma ca nu prea umblu la portbagaj decat atunci cand raman fara lichid de parbriz, ce iau de la piata pun pe bancheta din spate de exemplu.


Ultima modificare facuta de deleted-109714 la Joi 29 Jun, 2017 10:20 am
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
La mine pe filtrul de polen scrie si GM și Mann și Mahle....bãnuiesc ca sunt ceva compatibilitãți intre ele sau standarde de sunt trecute toate..oricum din ce am dedus filtrul e Mann dar cu marca GM pe el...GM nu cred ca produce filtre de unul singur așa cum nu produce nici ulei...are furnizorii lui..


Ultima modificare facuta de chelebet la Joi 29 Jun, 2017 10:16 am
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
@oache81, asa se facea nu numai la combine la CAP-uri.
Când iti luai bicicleta pe timpul lui Ceasca, intr-adevar, inainte de a face prima tura cu ea, trebuia sa strangi toate suruburile si piulitele din ea.
Dar asta probabil ca din cauza faptului ca nefiind cunoscatori, nu stim ca elementele de asamblare sunt stranse in fabrica la un anumit cuplu minim care satisface conditiile tehnice.
Romanul strange pana se blocheaza piulita, poate ii rupe si filetul...

Dar este adevarat, este o diferenta intre un surub strans la cuplu minim si unul care este infipt pur si simplu acolo sau mai si balangane in ultimul sfert de filet...
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
chelebet a scris:La mine pe filtrul de polen scrie si GM și Mann și Mahle....bãnuiesc ca sunt ceva compatibilitãți intre ele sau standarde de sunt trecute toate..oricum din ce am dedus filtrul e Mann dar cu marca GM pe el...GM nu cred ca produce filtre de unul singur așa cum nu produce nici ulei...are furnizorii lui..


Am recercetat (adica am umblat prin gunoaie dupa el Very Happy ) si scrie si Opel pe filtru pe langa Mann dar e scris asa mic de abia se vede.
La ala de aer nu scrie nimic pe el sau cel putin n-am vazut eu.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Filtrele originale GM sunt produse de MANN... sau cel putin asa erau.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
La mine dupa fix un an uneori trebuie sa ii dau palme la portbagaj sa sara de acolo dupa ce apas pe buton si sincer nici macar nu stiu daca l-am deschis de 50 de ori pana acuma ca nu prea umblu la portbagaj decat atunci cand raman fara lichid de parbriz, ce iau de la piata pun pe bancheta din spate de exemplu.[/quote]

Este foarte etans, si de la umezeala combinata apoi cu soare puternic se lipeste practic portbagajul de cauciucul acela de jos (pe care se inchide). Si la mine se intampla, mai ales daca nu il deschid mai mult de 5 zile. Este de preferat dupa ploaie sa nu stea apoi in soare puternic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR