Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
In jur de 64k km.
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
silviuromulus a scris:@ Catalin1958...se pare ca si la mine este ambreiajul pe duca...la 21000 km...eu tot reclam problema asta de mult timp...dar "mecanicii" de la radacini Timisoarei nu am vazut niciodata nimic...Am oprit azi la Erebus langa Casa Scanteii si un mecanic de acolo dupa ce a dat o tura a zis: [b]ambreiajul tine sus si nu trage masina. De jocul pedalei la fel, domnul de la receptie a spus ca daca se confirma se schimba in garantie...Cei de la Radacini au incercat sa ma convinga ca nu a existat vreodata aceasta problema.


Pai pana la urma, "ambreiajul" este consumabil, sau nu?
Intra pe garantie, sau nu?
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Consumabil...consumabil...dar la 21.000, nici placutele nu se "consuma". Asa toata masina e consumabila!
Pedalierul insa nu cred ca intra in discutia asta, nu ar trebui sa se "consume" ceva la el, decat daca se defecteaza.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Intreb daca este consumabil pentru ca cineva, mai sus, spunea ca abreiajuli nu i se aplica garantia, fiind consumabil.
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Nu cred ca are treaba una cu alta. Ansamblul pedalier este una si ambreiajul este altceva care zicea ca nu este consumabil. Inca n am ajuns la masina sa verific si eu pedalele, dar o sa le fac un scandal maxim daca doamne fereste patesc la fel ca si colegii..
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Eh, eu cred ca rebuie sa mai astept. Am masurat jocul din punctul maxim stanga pana in punctul maxim dreapta sunt fix 1,3 cm. In opinia mea este acceptabil, dar pedala de frana si cea de acceleratie sunt tzepene si nu se clintesc in lateral. Mai am garantie pana in Martie 2018. Am sa monitorizez situatia si daca observ ca degenereaza pana atunci ma adresez reprezentantei....desi cred ca mai mult de 4-5000 km nu voi adauga pana atunci..
Masina merge perfect, nu am de ce sa ma plang.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare. Am verificat si eu mai devreme cu pedala de ambreiaj. Singurul loc unde apAre acest joc stanga dreapta este la fundul pedalei. Jocul este aproximez eu intre 0,5 si 1cm.. Avand in vedere ca se manifesta doar la capatul cursei cred ca nu este nimic grav.. Eu am pana acum 11300km 80% facuti in afara localitatii, media conform CB 50,5km/ora. Peste o luna o sa merg sa fac si revizia de un an..
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Daca e cineva de aici cu Astra Sedan culoare mahon ca a mea cu numar de Vrancea la restaurant Zan Voineasa.. presupun ca 1.6 ca nu are inscriptie pe spate..
Skip ads

  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Ce antena radio puteti sa-mi recomandati ? Asta originala nu prea e bunã.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Daca e cineva de aici cu Astra Sedan culoare mahon ca a mea cu numar de Vrancea la restaurant Zan Voineasa.. presupun ca 1.6 ca nu are inscriptie pe spate..


Dar dieselul este inscriptionat?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Da.. "CDTI" sau la cerere "ECOflex" ,dar mai rar..
CDTI=Common rail Diesel Turbo Intercooled Smile))
  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Revin si eu cu întrebarea :
Ce antena radio puteti sa-mi recomandati ? Asta originala nu prea e bunã.
Skip ads

  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Eu n.am folosit niciodata alta antena decat cea standard a masinii, care la Astra, cea aripiora de rechin, mi se pare chiar foarte buna. Daca ai pe cine sa intrebi dintre taximetristi, sigur gasesti recomandari, dar daca vrei "mai buna" sigur iti vor recomanda ceva mare, inestetic.
Simti ca ar avea probleme cea de pe masina?
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Vreau sa mi cumpar si eu niste jante de tabla pt la iarna. Stiu ca vazusem la un momentdat la 130lei/bucata noi, dar acum numai gasesc linkul respectiv. Si a mai cumparat cineva la un pret asemanator?
Multumesc
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Eu le-am prins pe acestea de black friday la 139 lei (559 Lei 4 buc) https://www.emag.ro/janta-ta...550/pd/DX406MBBM/
Acum vad ca sunt cu 100 lei mai scumpe. Nu stiu daca pretul normal este la ~130 lei.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Da ceva de genul gasisem si eu in primavara pe un site, dar am zis sa nu le iau din lipsa spatiului si acum vad ca peste tot sub 200lei nu gasesc nimic... Merci
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Cum sa nu fie, uitati va pe pieseautoradacini:
http://www.pieseautoradacini...9234/eG1413259234

sau direct pe site ul revizieshop:
http://www.revizieshop.ro/j...iginala-gm-p-8325

Sub pretul de 130 lei, n a fost si nu cred ca vei gasi nicaieri.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Merci, cred ca o sa le iau cu 145lei, sunt sigur ca vazusem cu 130 de lei, dar probabil era o promotie..
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
E posibil s o fi fost la un moment dat pe revizieshop insa n o sa scada pretul pentru ca aceleasi jante se potrivesc si la astra k, mokka, chevrolet cruze.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare! Astazi am fost la bi-bas fundeni pt a schimba pedalierul.a durat extrem de mult,practic se demonteaza jumatate din bord,consola centrala pana la radio,se slabeste volanul, si la compartimentul motor se scoate bateria,poma servofrana,modul abs,vas expansiune,sigurante si alte cele.practic a ramas doar motorul singurel.tot ce era in partea drapta a motorul a fost scos.si asta pt 3 suruburi fratilor....3 SURUBURI ! In atat sta prin ansamblul pedalier.3 ore pt demontat,15 min pt a monta si centra ansamlul pedalier si apoi inca 3 ore pt momtaj ce s-a demontat initial.apoi inca o 1 ora si ceva pt aerisire instal franare,aerisire ambreiaj,curatare motor,cadru motor,scut.
Concluzie: joc in pedala ambreiaj,mai exact joc in boltul care tine pedala,care e din plastic,tot pedalierul este din plastic. Smile
Per total am aj la ora 8 le service si la ora 16:49 dupa ceas,am plecat.
Masina merge brici acum,ca noua,pedala de ambreiaj sta cum trebuie,este ferma,nu mai smuceste,trage bine masina.bine ca a fost doar atat si nu a fost nevoie ca sa schimb ambreiajul.oricum le-am facut un mare circ azi acolo cu ambreiajul.ei o tineau pe a lor ca nu intra pe garantie,le-am zis ca le fac plangere la opc,apoi reclamatie la opel romania.bine ca nu m-am hazardat sa schimb ambreiajul,in schimbam degeaba,Intra pe garantie numai cilindrul ambreiaj(rulmentul de presiune)...placa de presiune si discul,sunt consumabile si nu se schimba pe garantie.Pedala de ambreiaj este montata direct pe pompa de ambreiaj si care aceasta pompa actioneaza apoi rulmentul de presiune.si de aici si problema mea.avand joc in acel bolt,pompa de ambreiaj nu mai lucra la parametri optimi,nu mai facea presiunea suficienta necesara rulmentului de presiune.este o problme cunoscuta de catre opel si vad ca inca dupa 8 ani la prima astra j inca persisita aceasta probleme.nici nu stiu cat a fost devizul de plata,nu am mai avut nici chef si nici timp ca sa mai stau,eram oricum dupa tura de 24 h de servicu si am stat la ei in jur de 9 ore am aj acasa pe la ora 18:30,
Bine ca s-a rezolvat asa.cea mai ieftina optiune dintre toate,doar pedalierul.s-a schimbat pe garantie nu am platit nimic.

Numai bine tuturor!


Ultima modificare facuta de catalin1985 la Vin 18 Aug, 2017 10:54 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR