Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Vreau sa cumpãr un Opel insignia 2010 și nu știu ce cutie sa aleg..automata sau manuala? Am înțeles ca pe insignia s a pus o cutie automata fãcutã de japonezi și anume aisin. Pãreri despre aceasta cutie? Merita sau mai bine merg pe manuala? Consumul este mai mare la automata de pe insignia?este o cutie performanta sau de generație mai Veche?
Skip ads

  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
aveti idee cum se misca cutia automata pe opel insignia?
  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
nu raspunde nimeni>?
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Oare nu a scris nimeni niciodata nimic pe aici despre acest subiect ? Presupun ca daca iti raspunde cineva urmeaza alte intrebari personale de ale tale. Bafta la cautat!
Ca sa te ajut putin, ti-ai raspuns chiar tu singur!
Skip ads

  • robertexe

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Daca o sa cauti prin forum o sa gasesti toate informatiile .Eu unu nu as cumpara o masina SH automata,.
  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
de ce nu ai cumpara o masina sh cu cutie automata? se strica mai greu ca cele manuale
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu e genul de cutie pe care ai gasi-o pe BMW / Mercedes la performante dar stiu ca este o cutie buna. Nu e nici foarte subtila dar nici nu te bruscheaza cand schimba.

Lumea are prejudecati fata de cutiile automate, care , in majoritate nu sunt fondate pe nimic. Ia-ti o cutie automata si o sa te bucuri ca nu mai stai sa schimbi 1-2 din semafor in semafor. O sa fii mult mai linistit in trafic si nici nu sunt atat de scump de intretinut. Odata la 80-100k km schimbi uleiul din ele si schimbul e in jur de 800 lei , suma care nu se compara cu 3000-3500 cat te duce schimbul Kit-ului Ambreiaj - Volanta.

Daca iei o cutie automata vezi cum schimba, vezi daca bruscheaza si ai grija sa o verifici cu atentie. Eu la fosta mea masina pe automata, am facut schimbul de ulei, preventiv caci nu stiam daca s-a facut sau nu in trecut de catre fostul/fostii proprietari.

In ceea ce priveste consumul , intr-adevar creste. Cu minim 1,5 % (in oras) fata de o masina manuala. Dar e echivalentul placerii pe care ti-o ofera la condus. In afara nu o sa simti diferente uriase la viteze normale. In aceeasi ordine de idei trebuie sa ai tu mai multa grija de turbina / injectoare deoarece in oras , o sa schimbe in majoritate la 1800/2200 daca mergi ca omu' cu ea si nu-I dai talpa cu fiecare ocazie, asa ca atunci cand o scoti in afara "joaca-te" putin cu ea.
  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
multumesc frumos cretzu...tu ai pe opelul tau automata sau manuala>?
Skip ads

  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Alte pãreri despre ce cutie sa aleg pe Opel insignia? Manuala sau automata?
  • Mirabela

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu as zice sa conduci ambele variante daca poti. Asa din vorbite e mai greu. Eu am automata si nu m-as intoarce la manuala pentru nimic in lume, confortul oferit e imbatabil. Inainte sa cumpar masina nu eram deloc asa convins insa am avut ocazia/norocul sa conduc masina unui prieten, un BMW 320D cu cutie automata, si din acel moment mi s-au deschis ochii, ca sa spun asa. Eu as zice sa faci un drive-test, e cea mai buna metoda de a te convinge singur.
  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc Mirabela..creste mult consumul unei cutii automate pe Opel insignia în traficul bucureștean?
  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Alte pãreri? Ce sa aleg. Manuala sau automata?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca mie imi place berea, trebuie sa iti placa si tie?
Testeazã tu si vezi care iti place. Ambele au plusuri si minusuri.
Minus major la automatã: Daca a o iei din occident, a mers cu acelasi ulei de cand a iesit din fabrica. Si nu e bine deloc.
La manualã: volanta costa mult; daca e la final de viata, te ai scos.
Automatã e mult mai confortabilã, dar masina o sa consume sensibil mai mult.
Dar tu trebuie sa stii ce vrei.
Daca are 110 sau 130 cp si e manualã, e posibil sa aiba cutie m32: poti avea alte belele.
  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Eu vreau de 160 de cai...am citit la specificații la Opel insgnia ca în oraș automata consuma cu 2 litrii la suta mai mult
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
opelinsignia11 a scris:multumesc frumos cretzu...tu ai pe opelul tau automata sau manuala>?


Eu opelul meu il am manuala, din pacate. D-aia il si vand. Am zis ca o sa ma reobisnuiesc, ca o sa-mi placa sentimentul de control total asupra masinii dar nu a fost asa. Am avut inainte, aproape un an, un e90 (BMW) automata, am condus si e60 automata si tot intr-acolo vreau sa ma indrept acum.

Am un bun prieten cu o insignia automata si d-aia pot sa spun ca vorbesc si in cunostinta de cauza in privinta ei + ca sincer F40 , cutia care vine pe A20DTH mie nu-mi place ca si cutie, am condus motorul de 130 cu M32 (tipul cutiei) si mi s-a parut mai soft sa zic asa.

Plus ca la manuala iti spun cu mana pe inima, schimbatorul e pus foarte foarte prost. Nu are nicio treaba cu cotiera, trebuie sa ai mainile-prajini ca sa te poti sprijini de cotiera si schimba viteza, dar nici foarte in fata nu e. Daca sta cineva cu cotul pe cotiera trebuie sa tii mana lipita de piept ca sa poti schimba viteza. Nu mai zic de suporturile de pahare care odata ce au pahare in ele (d'oh - evident) te incurca enorm la schimbatul vitezei.
  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
zici ca cutia automata care s-a pus pe insignia nu e generatie noua nu?
mai are de lucru pana la un dsg?
  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
eu sunt de parere ca la ora actuala daca vrei automata mergi pe dsg...daca nu poti sa ai dsg mai bine mergi pe manuala...dsg e singura cutie automata care consuma lal fel ca una manuala.
  • mihai_cod

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
eu am cutie automata pe insignia mea (160 Cp) si sunt multumit de ea de felul cum schimba ....cat despre consum mi-a dat pe oras asta iarna 7,3% facut de mine nu ce arata pe bord (rulat mixt chiar mai mult pe oras stiu ca aici o sa fie multi care nu o sa creada acest 7.3 dar am facut plinul am resetat trip2 iar la urmatorul plin am facut consumul)...singurul lucru de care nu as fi multumit este ca te trece rapid in treapra a IV a (pe oras )si asta inseamna un mers subturat ....pentru asta eu ori merg pe sport ori ma duc pe manual acum ca m am invatat cu ea (pe sport sincer consuma Smile ).Nu as mai conduce o masina pe cutie manuala.
  • opelinsignia11

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Eu cred ca iau manuala...când ma plictisesc de ea o vând și iau automata
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR