Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Alcoor

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o parere macar. Pozitiile nu se mai aprind deloc iar cand iau contactul, farurile se sting desi inainte nu facea asa, neramanand nici o lumina aprinsa.
Am pus testerul ieri, nu a dat nici o eroare. Am schimbat si incercat vreo 4 blocuri de lumini, desi omul sustinea ca sunt bune cu alea nu se mai aprindeau nici farurile de ceata nici stopul de ceata, in rest facea la fel.
Am verificat toate sigurantele si de la bord din stg si de la tabloul de la baterie, toate bune. Am schimbat acel tablou de langa baterie cu totul, nimic.
Inainte, cand aveam farurile aprinse si deschideam usa, se auzea avertizare sonora, acum nimic. Nu am umblat la vreo setare sa fac farurile sa se stinga cand iau contactul, desi chiar si atunci ar fi trebuit sa ramana pe pozitii, nu?
Becurile de la pozitii sunt bune, pentru ca se aprind toate 4 cand aprind farurile, plus ca merg si atunci cand dau pozitii pe o singura parte, stg sau dreapta (stiti, tinand apasat bratul de luminii prelung.)
Cand dau de butonul mare de la blocul de lumini pe pozitie nu se simte nimic, nici lumina de la bord nu se aprinde.
Am fost numai ieri la doi meseriasi, ambii au ridicat din umeri... Cred ca am incercat tot ce mi-a/ne-a dat prin cap...
A mai patiti cineva asa ceva? Aveti vreo idee? Ce as mai putea incerca? Poate doar sa merg la vreo reprezentanta Opel, dar am auzit ca aia te usuca...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat

asta e schema butonului rotativ de pe blocul de lumini.
cand dai pe pozitie trebuie sa se aprinda doar pozitiile
cand dai pe faza scurta, logica blocului de lumini (contactele lui) e sa aprinda si pozitia si faza scurta.
daca opresti motorul e normal sa se stinga doar faza scurta si sa ramana pozitiile.

ce poti face:
daca zici ca ai probat mai multe blocuri de lumini, verifica-l pe al tau pe alta masina (sa vezi daca al tau merge corect pe alta masina) cu proiectoare pe care luminile functioneaza corect.
apoi pe cel de pe masina cealalta il pui pe masina ta si vezi daca merge cum trebuie pe masina ta.
in functie de rezultat, mergem mai departe cu investigatia...

am o oarecare banuiala ca firul galben (YE) nu mai ajunge in BCM si de asta apare problema ta.
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Incearca sa iti aduci aminte momentul cand ti.au aparut anomaliile astea, adica, sa nu fi umblat la ceva si sa nu iti dai seama de problema. Snt multe probleme care pot aparea si chiar nu iti dai seama.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR